Bakı hava limanında parklanma xidmətində yenilik: ziyarətçilər üçün rahatlıq və səmərəlilik
Bakı hava limanında parklanma xidmətində yenilik: ziyarətçilər üçün rahatlıq və səmərəlilik Bakı hava limanında parklanma xidmətində yenilik: ziyarətçilər üçün rahatlıq və səmərəlilik
Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportu ziyarətçilərinə nəqliyyat vasitələrinin sürətli giriş-çıxışını və parklanma üçün rahat ödəniş üsullarını təmin edən innovativ xidmət təqdim edir.
Artıq parkinq haqqını həm ödəniş terminallarında, həm də onlayn şəkildə ödəmək mümkündür. Bunun üçün ziyarətçilər avtomobillərini tərk etmədən mobil cihazları vasitəsilə “Tezödə” və “AzParking” platformalarından istifadə edə bilərlər.
Həmçinin parklanma üçün ödənişi hava limanında yerləşən ödəniş terminallarında nağd və nağdsız (bank kartları ilə) həyata keçirmək mümkündür. Hava limanına giriş/çıxışda plastik kartlardan istifadə ləğv edilib və əvəzində nəqliyyat vasitələrinin dövlət qeydiyyat nişanlarının avtomatik tanınması sistemi tətbiq edilib. Bu isə prosesi rahat və sürətli edərək sərf olunan vaxtı əhəmiyyətli dərəcədə azaldır.
Bununla yanaşı, ərazinin ziyarətçilər tərəfindən daha səmərəli istifadəsi üçün Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportunun inkişaf strategiyası çərçivəsində perspektivdə parklanma zonasının genişləndirilməsi və əlavə yerlərin tikintisi nəzərdə tutulub.
Qeyd edək ki, istifadəçilərinin əksəriyyəti nəqliyyat vasitələrini qısamüddətli – 2 saata qədər park edənlər təşkil edir. Bunu və hazırda dayanacaq yerlərinin məhdudluğunu nəzərə alaraq Bakı hava limanı prioritet olan qısamüddətli istifadəçilər üçün daha çox parklanma yerlərinin təmin olunmasına çalışır. Buna əsasən yalnız uzunmüddətli park edilmiş nəqliyyat vasitələri üçün 07.11.2023- il tarixindən tariflərə dəyişikliklər edilir, lakin qısamüddətli istifadəçilər üçün tariflər dəyişməz olaraq qalır.
Yeni sistemin tətbiqi ilə bağlı suallar yarandığı təqdirdə ilkin mərhələdə məsul əməkdaşlar ərazidə ziyarətçilərə lazımi dəstək göstərəcək və ya https://airport.az/az/transport/parking/ linkinə keçid edərək əlavə məlumat əldə etmək mümkündür.
Xatırladaq ki, ilk 15 dəqiqə üçün nəqliyyat vasitələrindən ödəniş tələb edilmir. Sərnişinlərin gediş/gəliş proseslərini daha da komfortlu və çevik etmək üçün xüsusi zolaqlar - "drop off"/ “pick up” onların ixtiyarındadır.

https://innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_61c461bc32a44631aa26f6db4_o.jpg
Heydar Aliyev International Airport provides visitors with innovative services, ensuring fast entry and exit of vehicles, as well as convenient payment methods for parking.
You can now pay for parking both at payment terminals and online. To do this, visitors can use the “Tezödə” and “AzParking” platforms through their mobile devices without leaving their cars.
You can also pay for parking in cash and non-cash (bank cards) methods at payment terminals located at the airport. The use of plastic cards when entering/exiting the airport has been cancelled, and technology for automatic recognition of state registration numbers of vehicles has been introduced. That makes the process convenient and fast, significantly reducing time costs.
In addition, for more efficient use of the territory by visitors, as part of the development strategy of Heydar Aliyev International Airport, it is planned to expand the parking area and build additional spaces.
Note that most users are those who park their cars for a short period – up to 2 hours. Given this, as well as the limited number of parking spaces, Baku Airport is trying to provide more parking spaces for priority short-term users. Based on this, only for long-term parked vehicles the tariffs will change from November 07, 2023, and for short-term users the tariffs will remain unchanged.
If any questions arise regarding the implementation of the new system at the initial stage, responsible employees will provide visitors with the necessary support, or additional information can be obtained by clicking on the link https://airport.az/az/transport/parking/.
Let us remind you that for the first 15 minutes, there is no charge for vehicles. For a comfortable and flexible process of disembarking/meeting passengers at Baku Airport, they are provided with special lanes - “drop off”/ “pick up”.