https://innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_0c791a051df5a6c60e17d131f_o.jpg
Bu ilin əvvəlindən Qarabağ Dirçəliş Fondu bir sıra xarici ekspertlərlə birlikdə “Qarabağın səsi” adı altında hərtərəfli çoxkanallı kommunikasiya strategiyasının hazırlanması üzərində işə start verib.
Həmin strategiya Qarabağ həqiqətləri, irimiqyaslı bərpa layihələrinin gedişatı, eləcə də onların bütün regionun davamlı gələcəyinin qurulmasına təsiri haqqında məlumatların ölkə daxilində və xaricində təşviq olunmasına xidmət edəcək.
Bu işlərə Qarabağ Dirçəliş Fondunun Nizamnaməsinin 1.1-ci bəndinə uyğun olaraq başlanılıb (Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinin bərpası və yenidən qurulması, habelə dayanıqlı iqtisadiyyata və yüksək rifaha malik regiona çevrilməsi istiqamətində həyata keçirilən işlərlə bağlı ölkə daxilində və ölkə xaricində informasiya təminatını, maarifləndirmə və zəruri təşviqat işlərini həyata keçirmək).
Qeyd edək ki, bu kommunikasiya strategiyasının həyata keçirilməsi müstəsna olaraq Fondun investisiya fəaliyyətindən əldə etdiyi və 2022-ci ilin sonunda 34,454,187 AZN təşkil edən mənfəət hesabına həyata keçiriləcək (maliyyə göstəriciləri haqqında ətraflı məlumatı bu ünvanda yerləşən maliyyə hesabatlarından əldə etmək mümkündür). Fonda edilən ianələrdən istifadə bu işlərin həyata keçirilməsi üçün nəzərdə tutulmayıb.
Birinci mərhələsi 2023-2025-ci illəri əhatə edən “Qarabağın səsi” kommunikasiya strategiyasının ümumi məqsədlərini aşağıdakı kimi xarakterizə etmək olar:
1. Bərpa işlərinin gedişatı və nəticələri haqqında məlumatın həm ölkə daxilində, həm də xaricdə geniş auditoriyaya çatdırılması, habelə münaqişədən sonrakı ərazilərin dirçəldilməsi sahəsində Azərbaycanın qabaqcıl təcrübəsinin təbliği;
2. Şəffaf kommunikasiya fəaliyyəti ilə Azərbaycan ictimaiyyətinin geniş təbəqələrinin Qarabağın dirçəliş prosesinə dəstəyinin təmin edilməsi;
3. Azərbaycanın Cənubi Qafqazda davamlı sülhdə maraqlı olan ölkə kimi beynəlxalq müsbət imicinin gücləndirilməsi;
4. Yerli və xarici donorlar, investorlar və tərəfdaşlardan əlavə resursların cəlb edilməsi;
5. Ermənistan və digər dost olmayan qüvvələrin yaydığı dezinformasiyaya qarşı mübarizə;
6. Qarabağ Dirçəliş Fondunun müsbət imicinin təbliği.
Bu strateqiyanın əsas hədəf auditoriyası aşağıdakı kimi təsvir edilə bilər:
Daxili auditoriya:
- Rəsmi şəxslər;
- Rəy liderləri və ictimai xadimlər;
- Kommersiya strukturları və fərdi sahibkarlar;
- Media, jurnalistlər, tədqiqatçılar;
- Beynəlxalq təşkilatların və yerli QHT-lərin nümayəndəlikləri;
- Gənclər və tələbələr;
- Cəmiyyətin digər təbəqələri.
Xarici auditoriya:
- Beynəlxalq təşkilatlar və diplomatlar;
- Beynəlxalq korporasiyalar, QHT-lər, fondlar və xeyriyyə təşkilatları (potensial donorlar və investorlar);
- Regionu işıqlandıran media və jurnalistlər;
- Səyahət blogerləri və potensial turistlər;
- Münaqişədən sonrakı zonaların inkişafını öyrənən alim və tədqiqatçılar;
- Azərbaycan diasporu.
Kommunikasiya strategiyası çərçivəsində müxtəlif layihələrin, o cümlədən aşağıdakı təşəbbüslərin həyata keçirilməsi planlaşdırılır:
1. Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda bərpa işlərinin gedişatına həsr olunmuş Revival.az universal kommunikasiya platformasının yaradılması (layihə hazırlanır);
2. Yerli və xarici mediada mütəmadi olaraq informasiya (PR) dəstəyi;
3. Qarabağın və Şərqi Zəngəzurun erməni işğalından azad edilməsinə, bərpa işlərinə, regionun gələcəyinə dair planlara və vizyona, Azərbaycanın bu sahədəki təcrübəsinə həsr olunmuş “Qarabağın Dirçəlişi: Faciədən Zəfərə” adlı “ağıllı” kitabın yaradılması;
4. “Birlikdə Qarabağ üçün!” şüarı altında telemarafonların keçirilməsi (layihə hazırlanır);
5. Sənədli filmlərin yaradılması və beynəlxalq kinofestivallarda nümayişi (layihə hazırlanır);
6. Post-münaqişə ərazilərinin bərpasında Azərbaycanın qabaqcıl təcrübəsini nümayiş etdirmək üçün xarici sərgilərdə iştirak (layihə hazırlanır).
Bu strategiya çərçivəsində işlərin başlanmasına gəlincə, qeyd edək ki, ilk növbədə “Qarabağın Dirçəlişi: Faciədən Zəfərə” adlı kitabın yaradılması üzrə işlərə başlanılıb.
Bu layihə təkcə kitab yazılması deyil, həm də xüsusi internet platformasının yaradılması, kitabın müxtəlif çap və rəqəmsal formatlarda nəşri, Azərbaycanda və xaricdə təqdimatı və yayılması və s. istiqamətlər üzrə işləri əhatə edir.
Xüsusilə, layihəyə aşağıdakı komponentlər daxildir:
- Arxivlərdə müvafiq araşdırmaların aparılması və Azərbaycanda və xaricdə 50-dən çox müsahibənin aparılması;
- Kitabın ingilis dilində yazılması;
- Kitabın Azərbaycan, türk və rus dillərinə tərcüməsi;
- Kitabın 6000 ədəddən çox sayda xüsusi hədiyyəli sərt üzlü (VIP), standart sərt və yumşaq üz qabığı formatlarında nəşri;
- Kitabın elektron versiyasının PDF, EPUB, MOBI, KINDLE formatlarında nəşri;
- Arxiv sənədlərinin, müsahibələrin videoyazılarının, interaktiv xəritələrin və digər rəqəmsal məzmunun mövcud olacağı, linklər, QR kodlar, heşteqlər, daxil edilmiş məzmunlar vasitəsilə kitabın elektron və çap nəşrləri ilə əlaqələndiriləcək internet platformasının yaradılması;
- Bakıda və xaricdə kitab təqdimatlarının keçirilməsi;
- Sosial şəbəkələrdə və axtarış xidmətlərində genişmiqyaslı kampaniyanın aparılması.
Kitabın nəşri aşağıdakı məqsədlərə çatmağa imkan yaradacaq:
- Azərbaycanın erməni işğalçı qüvvələri üzərində tarixi Zəfərinin əsas nailiyyətlərini sənədləşdirmək;
- Azərbaycanın Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun bərpası üzrə səylərini və regionda sonrakı müsbət dəyişiklikləri əks etdirmək;
- Oxucuları münaqişədən sonrakı quruculuqla bağlı çağırışlar və çətinliklər haqqında məlumatlandırmaq;
- Azərbaycan xalqının mədəniyyətini nümayiş etdirmək (xüsusən də Qarabağ bölgəsi kontekstində);
- Münaqişədən sonrakı digər zonalarda mümkün tətbiqi üçün yenidənqurma işlərində Azərbaycan təcrübəsini təbliğ etmək və s.
Qeyd edək ki, layihənin təşəbbüskarı və müəllifi Azərbaycan və Ermənistan-Azərbaycan münaqişəsi həqiqətləri ilə yaxından tanış olan britaniyalı müəllif Qrem Vilsondur.
Q.Vilson Azərbaycan haqqında müxtəlif əsərlərin, o cümlədən Prezident İlham Əliyevin bioqrafiyası «A Portrait of a President», ümummilli lider Heydər Əliyevin həyatından bəhs edən «The Rise and Fall and Rise Again of Heydar Aliyev and Azerbaijan», «Azərbaycan Xalq Cümhuriyyəti: heç vaxt ölməyən arzu» kitabı, həmçinin Ermənistanın işğalçı rejiminin Qarabağdakı qanunsuz fəaliyyətinə dair materialların müəllifidir.
Kitabın yaradılması üzrə işlərə başlamaq üçün bu kompleks layihənin təşəbbüskarı və müəllifi kimi çıxış edən Q.Vilsonun rəhbərlik etdiyi “Media Prima Advertising” şirkəti ilə müqavilə bağlanmışdır. Müqavilə “Dövlət satınalmaları haqqında” Azərbaycan Respublikası Qanununun tələblərinə tam uyğun olaraq, xidmətlərin göstərilməsinin bir mənbə üsulu ilə bağlanıb (kitabın yazılması və yayılması üzrə təcili zərurəti və bu layihə üzrə müəllif hüquqlarının Media Prima şirkətinə məxsus olduğunu nəzərə alaraq). Daha ətraflı məlumat etender.gov.az saytında əldə oluna bilər.
“Media Prima Advertising” şirkəti başqa ölkənin rezidenti olduğu üçün müqavilənin yuxarıda göstərilən işlərdən əlavə, müqavilənin dəyərinə (1.178.672,00 AZN) əlavə dəyər vergisi (18%) və ödəmə vergisi (10%) daxildir.
Qarabağ Dirçəliş Fondu bütövlükdə “Qarabağın səsi” kommunikasiya strategiyasının, eləcə də onun ayrı-ayrı komponentlərinin həyata keçirilməsi üzrə işlərin gedişatı barədə ictimaiyyətə məlumat verəcək.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_0c791a051df5a6c60e17d131f_o.jpg
С начала текущего года Фонд Возрождения Карабаха совместно с рядом зарубежных экспертов начал работу над разработкой комплексной многоканальной коммуникационной стратегии под рабочим названием «Голос Карабаха», направленной на продвижение достоверной информации о реалиях Карабаха, ходе крупномасштабных восстановительных проектов, а также об их влиянии на построение устойчивого будущего всего региона.
Данные работы были начаты в соответствие с пунктом 1.1. Устава Фонда Возрождения Карабаха, согласно которому к числу основных обязанностей Фонда в том числе относятся информационное обеспечение, просветительская, а также коммуникационная работа в связи с усилиями по возрождению освобожденных от армянской оккупации территорий, как в Азербайджане, так и за его пределами.
Отметим, что реализация данной коммуникационной стратегии будет осуществлена исключительно за счет прибыли, полученной от инвестиционной деятельности Фонда, которая по итогам 2022 года составила 34,454,187 AZN (подробную информацию о финансовых показателях можно получить в финансовых отчетах, доступных по ссылке). Пожертвования доноров, сделанные в Фонд, для реализации данного типа работ не используются.
Общие цели коммуникационной стратегии «Голос Карабаха», первый этап которой охватывает период с 2023-го по 2025 год, могут быть охарактеризованы следующим образом:
1. Доведение до широкой аудитории как внутри страны, так и за рубежом информации о ходе и результатах восстановительных работ, а также продвижение передового опыта Азербайджана в деле возрождения постконфликтных территорий;
2. Обеспечение поддержки процесса возрождения Карабаха со стороны широких слоев азербайджанского общества за счет проведения прозрачной коммуникационной деятельности;
3. Укрепление международного позитивного имиджа Азербайджана в качестве страны, заинтересованной в устойчивом мире на Южном Кавказе;
4. Привлечение дополнительных ресурсов со стороны местных и зарубежных доноров, инвесторов и партнеров;
5. Противодействие дезинформации, распространяемой Арменией и иными недружественными силами;
6. Продвижение имиджа Фонда Возрождения Карабаха.
Основная целевая аудитория данного Плана может быть охарактеризована следующим образом:
Внутренняя аудитория:
- Официальные лица;
- Лидеры мнений и общественные деятели;
- Коммерческие структуры и частные предприниматели;
- СМИ, журналисты, исследователи;
- Представительства международных организаций и местные НПО;
- Молодежь и студенты;
- Иные слои общества.
Зарубежная аудитория:
- Международные организации и дипломатическое сообщество;
- Международные корпорации, НКО, фонды и благотворительные организации (потенциальные доноры и инвесторы);
- СМИ и журналисты, освещающие реалии региона;
- Трэвел-блогеры и потенциальные туристы;
- Ученые и исследователи, изучающие развитие постконфликтных зон;
- Азербайджанская диаспора;
- Иные представители зарубежной общественности.
В рамках коммуникационной стратегии планируется реализация различных проектов, в числе которых можно отметить следующие инициативы:
1. Создание универсальной коммуникационной платформы Revival.az, посвященной ходу восстановительных работ в Карабахе и Восточном Зангезуре (проект в разработке);
2. Регулярная информационная PR-поддержка в местных и зарубежных СМИ;
3. Создание «умной» книги «Возрождение Карабаха: от Трагедии к Триумфу», посвященной освобождению Карабаха и Восточного Зангезура от армянской оккупации, восстановительным работам, планам и видению будущего региона, опыту Азербайджана в восстановлении постконфликтных территорий и использованию передового опыта в проведении данных работ;
4. Проведение телемарафонов под лозунгом «Вместе за Карабах!» (проект в разработке);
5. Создание документальных фильмов и демонстрация на международных кинофестивалях (проект в разработке);
6. Участие в зарубежных выставках с целью демонстрации передового опыта Азербайджана в восстановлении постконфликтных территорий (проект в разработке).
Касательно начала работ в рамках данной стратегии следует отметить, что в первую очередь была начата работа над изданием «умной» книги под названием «Возрождение Карабаха: от Трагедии к Триумфу».
Данный проект в действительности подразумевает не только написание книги, но и создание специальной интернет-платформы, издание книги в различных печатных и цифровых форматах, презентации и дистрибуцию в Азербайджане и за рубежом и т.д.
В частности, проект включает в себя следующие компоненты:
- Проведение соответствующих исследований в архивах и более 50 интервью в Азербайджане и за рубежом;
- Написание книги на английском языке;
- Перевод книги на азербайджанский, турецкий и русский языки;
- Издание книги в специальном подарочном твердом переплете (VIP), стандартном твердом переплете и мягком переплете в количестве более 6,000 экземпляров;
- Издание электронной версии книги в форматах DF, EPUB, MOBI, KINDLE;
- Создание интернет-платформы, на которой будут доступны архивные документы, видеозаписи интервью, интерактивные карты и прочий цифровой контент, который будет связан с электронной и печатной версиями книги посредством ссылок, QR-кодов, хештегов, встроенного контента и т.д.;
- Проведение презентаций книги в Баку и за рубежом;
- Проведение масштабной кампании в социальных сетях и поисковых сервисах.
Издание книги позволит:
- Задокументировать основные достижения исторической Победы Азербайджана над армянскими оккупационными силами;
- Отразить усилия Азербайджана по восстановлению Карабаха и последующие позитивные изменения в регионе;
- Проинформировать читателей о вызовах постконфликтного строительства;
- Продемонстрировать культуру азербайджанского народа (в частности, в контексте Карабахского региона);
- Продвигать азербайджанский опыт ведения восстановительных работ для возможного применения в других постконфликтных зонах и т.д.
Отметим, что инициатором и автором проекта является британский автор Грэм Уилсон, не понаслышке знакомый с Азербайджаном и реалиями армяно-азербайджанского конфликта.
Перу Г.Уилсона, помимо всего прочего, принадлежат различные работы об Азербайджане, в том числе биография Президента Ильхама Алиева «A Portrait of a President», книга о жизни общенационального лидера Гейдара Алиева «The Rise and Fall and Rise Again of Heydar Aliyev and Azerbaijan», книга «Azerbaijan Democratic Republic: A Dream That Never Died», а также материалы о незаконной деятельности армянского оккупационного режима в Карабахе.
С целью начала работы по созданию книги был заключен договор с компанией “Media Prima Advertising”, возглавляемой Г.Уилсоном, выступившей в роли инициатора и автора данного комплексного проекта. Кроме вышеперечисленных работ, сумма договора (1,178,672.00 AZN), также включает в себя налог на добавленную стоимость (18%) и налог с источника (10%), так как компания “Media Prima Advertising” является резидентом другой страны.
Договор был заключен в полном соответствии с требованиями Закона о государственных закупках Азербайджанской Республики с использованием метода предоставления услуг из единого источника (учитывая необходимость написания и распространения книги и обладание авторскими правами на этот проект со стороны “Media Prima Advertising”). Подробности доступны по ссылке: etender.gov.az.
Фонд Возрождения Карабаха будет информировать общественность о ходе работ по реализации коммуникационной стратегии «Голос Карабаха» в целом, а также ее отдельных компонентов.