ABŞ-ın Nyu-York şəhərində yerləşən Türk Evində Amerika Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının (AAKŞ) toplantısı keçirilib.
Toplantıda ABŞ-ın 9 ştatından 15 təşkilatın 22 nümayəndəsi, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin, Azərbaycanın ABŞ-dakı səfirliyinin və BMT yanındakı daimi nümayəndəliyinin əməkdaşları iştirak ediblər.
Azərbaycan və ABŞ-ın Dövlət himnlərinin səsləndirilməsi ilə başlayan toplantıda müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu Heydər Əliyevin və ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Toplantı iştirakçılarını salamlayan Diasporla iş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Elşad Əliyev qurumun fəaliyyəti barədə geniş hesabatla çıxış edib. Komitənin çoxşaxəli fəaliyyət istiqamətləri, Koordinasiya şuralari, Azərbaycan evləri, həftəsonu Azərbaycan məktəbləri və Diaspor Gənclərinin Yay düşərgələri kimi layihələri nəzərə çatdırıb.
Sonra xalqımızın böyük Zəfərini əks etdirən videoçarx nümayiş etdirilib.
Amerika Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının “Alliance of Azerbaijani Organizations” adı ilə ABŞ-da rəsmi qeydiyyatdan keçdikdən sonra baş tutan ilk toplantısı fəal müzakirələrlə davam etdirilib.
Tədbirdə çıxış edənlər ABŞ-da Azərbaycan diasporunun fəaliyyəti və AAKŞ-nın 2023-cü il ərzində fəaliyyətindən, qarşıdakı plan və perspektivlərdən danışıblar.
Daha sonra AAKŞ-a yeni 5 üzv-təşkilat qəbul edilib. Beləliklə, AAKŞ-a üzv-təşkilatların sayı 18-ə çatıb.
Toplantının sonunda AAKŞ-ın strukturuna səsvermə yolu ilə seçkilər keçirilib. AAKŞ İdarə Heyətinin, Məşvərət Şurasının üzvləri və prezident seçilib. Qarşıda duran məsələlərin həlli məqsədilə İşçi Qrup da yaradılıb.

The meeting of the Coordination Council of American Azerbaijanis was held at the Turkish House in New York.
22 representatives of 15 organizations from 9 states, employees of the State Committee on Work with Diaspora, the Embassy of Azerbaijan in the USA and the Permanent Mission of the Republic of Azerbaijan to the UN attended the meeting.
The meeting participants sung national anthems of Azerbaijan and the United States, and commemorated the dear memory of Heydar Aliyev, the founder of the modern Azerbaijan state, and our martyrs, who died for the territorial integrity of our country, with a minute's silence.
Greeting the participants of the meeting, Deputy Chairman of the State Committee on Work with Diaspora Elshad Aliyev gave a comprehensive report on the Committee’s activities. He highlighted multifaceted projects of the committee, such as Coordination Councils, Azerbaijani houses, weekend Azerbaijani schools and summer camps of Diaspora Youth.
Then a video dedicated to the great Victory of our people was screened.
Coordinating Council of American Azerbaijanis has been registered under the name of "Alliance of Azerbaijani Organizations" in the US
The speakers of the event talked about the activities of the Azerbaijani diaspora and ACCA. The plans and perspectives have also been debated at the meeting.
Later, 5 new member-organizations were admitted to ACCA and the number of member-organizations of ACCA has reached 18.
At the end of the meeting, elections were held for the structure of Coordination Council of American Azerbaijanis. Members and president of Board of Directors, Advisory Council of Coordination Council of American Azerbaijanis were elected. A Working Group has also been established for the purpose of solving the pending issues.