ABŞ-ın Nyu-York şəhərində yerləşən Türk Evində Amerika Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının (AAKŞ) toplantısı keçirilib.
Toplantıda ABŞ-ın 9 ştatından 15 təşkilatın 22 nümayəndəsi, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin, Azərbaycanın ABŞ-dakı səfirliyinin və BMT yanındakı daimi nümayəndəliyinin əməkdaşları iştirak ediblər.
Azərbaycan və ABŞ-ın Dövlət himnlərinin səsləndirilməsi ilə başlayan toplantıda müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu Heydər Əliyevin və ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Toplantı iştirakçılarını salamlayan Diasporla iş üzrə Dövlət Komitəsinin sədr müavini Elşad Əliyev qurumun fəaliyyəti barədə geniş hesabatla çıxış edib. Komitənin çoxşaxəli fəaliyyət istiqamətləri, Koordinasiya şuralari, Azərbaycan evləri, həftəsonu Azərbaycan məktəbləri və Diaspor Gənclərinin Yay düşərgələri kimi layihələri nəzərə çatdırıb.
Sonra xalqımızın böyük Zəfərini əks etdirən videoçarx nümayiş etdirilib.
Amerika Azərbaycanlıları Koordinasiya Şurasının “Alliance of Azerbaijani Organizations” adı ilə ABŞ-da rəsmi qeydiyyatdan keçdikdən sonra baş tutan ilk toplantısı fəal müzakirələrlə davam etdirilib.
Tədbirdə çıxış edənlər ABŞ-da Azərbaycan diasporunun fəaliyyəti və AAKŞ-nın 2023-cü il ərzində fəaliyyətindən, qarşıdakı plan və perspektivlərdən danışıblar.
Daha sonra AAKŞ-a yeni 5 üzv-təşkilat qəbul edilib. Beləliklə, AAKŞ-a üzv-təşkilatların sayı 18-ə çatıb.
Toplantının sonunda AAKŞ-ın strukturuna səsvermə yolu ilə seçkilər keçirilib. AAKŞ İdarə Heyətinin, Məşvərət Şurasının üzvləri və prezident seçilib. Qarşıda duran məsələlərin həlli məqsədilə İşçi Qrup da yaradılıb.

В Турецком доме, расположенном в американском городе Нью-Йорк, состоялось заседание Координационного совета азербайджанцев Америки (КСАА).
В мероприятии приняли участие 22 представителя 15 организаций из 9 штатов США, сотрудники Государственного комитета по работе с диаспорой, посольства Азербайджана в США и его постоянного представительства при ООН.
На заседании, начавшемся с исполнения государственных гимнов Азербайджана и США, минутой молчания была почтена светлая память основателя современного Азербайджанского государства Гейдара Алиева и шехидов, отдавших жизнь за территориальную целостность нашей страны.
Поприветствовав участников мероприятия, заместитель председателя Государственного комитета по работе с диаспорой Эльшад Алиев выступил с подробным отчетом о деятельности структуры. Он отметил направления многогранной деятельности комитета, такие проекты, как координационные советы, дома Азербайджана, азербайджанские воскресные школы и летние лагеря диаспорской молодежи.
Затем был показан видеоролик, отражающий великую Победу нашего народа.
Первое заседание Координационного совета азербайджанцев Америки, состоявшееся после прохождения им официальной регистрации в США под названием “Alliance of Azerbaijani Organizations”, продолжалось активными обсуждениями.
Выступавшие на мероприятии говорили о деятельности азербайджанской диаспоры в США и работе КСАА в течение 2023 года, предстоящих планах и перспективах.
Затем в КСАА были приняты 5 новых организаций-участниц. Таким образом, количество организаций-членов КСАА достигло 18.
По окончании мероприятия путем голосования были проведены выборы в структуру КСАА. Избраны члены и президент Правления и Консультативного совета. В целях решения предстоящих вопросов создана Рабочая группа.