https://innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_9da3e538872744099ea0b2140_o.jpg
17 noyabr 2023-cü il tarixində “AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (QSC) tərəfindən Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ildönümü münasibətilə istehsal edilmiş “100 il və onun fövqündə bir irs” adlı qızıl sikkənin təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbirdən əvvəl “AzerGold” QSC-nin rəhbərliyi Fəxri Xiyabanda Ümummilli Lider Heydər Əliyevin məzarını ziyarət edərək, xatirəsini dərin ehtiramla yad edib, abidəsi önünə əklil qoyub.
Heydər Əliyev Mərkəzində təşkil olunan təqdimat mərasimində dövlət, hökumət nümayəndələri, millət vəkilləri, xarici ölkə səfirləri, mədəniyyət xadimləri, qeyri-hökumət təşkilatları, kütləvi informasiya vasitələrinin rəhbər şəxsləri iştirak ediblər.
Mərasimdə giriş nitqi ilə çıxış edən “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov müasir Azərbaycan Respublikasının qurucusu Ümummilli Lider Heydər Əliyevin dövlətimiz və xalqımız qarşısında misilsiz xidmətlərindən, onun layiqli davamçısı cənab Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi altında ölkəmizin hərətərfli inkişafı istiqamətində həyata keçirilən siyasətdən danışaraq, istehsal edilən yeni məhsulun Ulu Öndərin əziz xatirəsinə dərin hörmət və ehtiramın ifadəsi olduğunu bildirib.
Z.İbrahimov bütün həyatını, varlığını Azərbaycana, onun müstəqilliyinə, davamlı inkişafına həsr etmiş və xalqımızın qəlbində əbədilik qazanmış dahi şəxsiyyət Heydər Əliyevə həsr olunmuş yubiley sikkəsinin öz unikallığı ilə fərqləndiyini tədbir iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
Nəfis tərtibatda dizayn edilmiş, incə naxışlarla zərb edilmiş 999.9 əyarlı qızıl sikkənin QSC-nin daha əvvəl istehsal etdiyi qiymətli məhsullardan fərqləndiyini deyən Z.İbrahimov yubiley sikkəsinin müasir numizmatika sahəsində inqilabi yenilik hesab edilən “Smartminting” texnologiyası əsasında ərsəyə gətirildiyini qeyd edib. Bu texnologiya vasitəsilə sikkə üzərində qeyri-adi, mürəkkəb dizayn elementlərinin dəqiqliklə əks etdirildiyi, qiymətli məhsula üçölçülü qabarıq relyef verildiyi diqqətə çatdırılıb.
Millət vəkili, Heydər Əliyev Fondunun Beynəlxalq əlaqələr departamentinin rəisi Soltan Məmmədov isə qeyd edib ki, cənab Prezident İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə “Heydər Əliyev İli” elan edilən 2023-cü ildə “AzerGold” QSC tərəfindən istehsal edilmiş qızıl sikkə tarixə öz imzasını qızıl hərflərlə yazmış Ümummilli Liderin zəngin mənəvi irsinin təbliğinə mühüm töhfədir.
Qeyd edək ki, 1 unsiya çəkidə istehsal edilən yubiley sikkəsi limitli sayda – 200 ədəd istehsal edilib. Qızıl sikkə üzərində Ümummilli Liderin portreti, onun “Mən həmişə fəxr etmişəm, bu gün də fəxr edirəm ki, mən azərbaycanlıyam!” ifadəsi real səs dalğası və Morze əlifbasında təsvir olunub.
Xatırladaq ki, “AzerGold” QSC tərəfindən yerli pərakəndə satış bazarı üçün qızıl və gümüşdən hazırlanan sikkələr ilk dəfə 2018-ci ildə istehsal edilib. Müxtəlif dizaynlarda hazırlanmış qızıl və gümüş sikkə kolleksiyaları ölkəmiz və onun tarixi, incəsənəti, mədəni irsinin təbliğinə xidmət edən unikal hədiyyə seçimi, həm də istənilən zaman milli valyuta ilə mübadilə edilə bilən sərfəli investisiya alətidir.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_9da3e538872744099ea0b2140_o.jpg
17 ноября 2023 года Закрытое Акционерное Общество (ЗАО) «AzerGold» представило золотую монету «Величайшее наследие длиною в век», выпущенную в честь 100-летия со дня рождения Общенационального Лидера Гейдара Алиева.
Перед началом мероприятия руководство ЗАО «AzerGold» посетило могилу Общенационального лидера Гейдара Алиева на Аллее почетного захоронения, возложило венок к его памятнику и с глубоким уважением почтило память выдающейся личности.
На презентации, организованной в Центре Гейдара Алиева, присутствовали официальные лица государства и правительства, депутаты, послы зарубежных стран, деятели культуры, представители неправительственных организаций, руководители средств массовой информации.
Выступая на церемонии с вступительной речью, председатель Правления ЗАО «AzerGold» Закир Ибрагимов рассказал о беспрецедентных заслугах основателя современной Азербайджанской Республики Общенационального Лидера Гейдара Алиева перед нашим государством и народом, о политике, проводимой под руководством его достойного преемника господина Президента Ильхама Алиева в направлении всестороннего развития нашей страны, подчеркнув, что новая продукция является выражением глубокого уважения и почтения светлой памяти Великого Лидера.
Председатель Правления довел до сведения участников мероприятия, что монета, выпущенная в честь 100-летия Гейдара Алиева – гения, посвятившего всю свою жизнь Азербайджану, его независимости, устойчивому развитию и навсегда завоевавшему сердца нашего народа, отличается своей уникальностью.
Отметив, что золотая монета 999,9 пробы, отчеканенная в изысканном стиле с утонченными узорами, отличается от продукции, которую ЗАО выпускало ранее, З.Ибрагимов сказал, что юбилейная монета создана на основе технологии Smartminting, которая считается революционным нововведением в современной нумизматике. До внимания участников мероприятия было доведено, что с помощью этой технологии на монете с точностью отображаются необычные, сложные элементы дизайна, а также придается трехмерный рельеф.
В свою очередь, депутат, начальник Департамента международных связей Фонда Гейдара Алиева Солтан Мамедов сказал, что золотая монета, выпущенная ЗАО «AzerGold» в объявленном соответствующим Распоряжением Президента Ильхама Алиева «Годом Гейдара Алиева» 2023 году, – важный вклад в пропаганду богатого духовного наследия Общенационального Лидера, вписавшего свою подпись в историю золотыми буквами.
Отметим, что юбилейная монета весом в 1 унцию была выпущена в ограниченном количестве – 200 штук. На золотой монете изображен портрет Великого Лидера, а его цитата «Я всегда гордился, и сегодня горжусь тем, что я азербайджанец!» представлена в виде реальных звуковых волн, а также кодом Морзе.
Напомним, что впервые ЗАО «AzerGold» выпустило золотые и серебряные монеты для местного розничного рынка в 2018 году. Коллекции золотых и серебряных монет различных дизайнов, пропагандирующие историю, искусство, культурное наследие Азербайджана, – это уникальный выбор в качестве подарка, а также выгодный инвестиционный вклад, который можно обменять на национальную валюту в любое время.