https://innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_ce552d78225fe4c860da4f96d_o.jpg
“Beynəlxalq nəqliyyat-logistika dəhlizi: Zəngilandan inkişaf impulsları” mövzusunda ikigünlük beynəlxalq konfransın ikinci günü Bakıda keçirilib.
Konfrans Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonuna daxil olan Cəbrayıl, Qubadlı və Zəngilan rayonlarında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Xüsusi Nümayəndəliyi, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi, Dövlət Gömrük Komitəsi və Elm və Təhsil Nazirliyinin İqtisadiyyat İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Tədbirin keçirilməsində məqsəd trans-regional nəqliyyat dəhlizlərinin inkişafı və genişləndirilməsi ilə bağlı dövlət, özəl və akademik sektorlar arasında müzakirələrin təşkili, maraqlı tərəflər arasında əməkdaşlığın qurulmasıdır.
Konfransın ikinci günündə açılış nitqi ilə çıxış edən rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Rəhman Hümmətov konfransın regionda nəqliyyat və tranzit əməkdaşlığının təkmilləşdirilməsi, eləcə də çətinliklərin aradan qaldırılması baxımından əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb.
Nazir müavini bildirib ki, son illər region ölkələri arasında əlaqələr daha da inkişaf edib, ölkələr arasında tranzit keçidlər artıb.
Rəhman Hümmətov konfransın sessiyaları çərçivəsində Zəngəzur dəhlizi barədə məsələlərin müzakirəsinə geniş yerin verilməsinin təsadüf olmadığını vurğulayıb: “Zəngəzur dəhlizinin region üçün böyük önəm kəsb edən Orta dəhlizin əsas hissəsi kimi potensialı, əsas üstünlükləri və tranzit əhəmiyyəti barədə ətraflı müzakirələr aparmaq və gələcəkdə dəhlizin digər beynəlxalq platformalarda təşviqi üçün geniş məlumat bazasına malik olmaq baxımından konfransın əhəmiyyəti böyük olacaq”.
Konfransda yerli və xarici dövlət qurumlarının, beynəlxalq təşkilatların, beynəlxalq maliyyə institutlarının, beyin mərkəzlərinin əməkdaşları, alimlər və beynəlxalq nəqliyyat şirkətlərinin rəhbərlərinin iştirakı ilə panel müzakirələr təşkil olunub.
Müzakirələr “Zəngəzur dəhlizi təşəbbüsü regional əməkdaşlıq və inkişaf üçün katalizator kimi”, “Beynəlxalq nəqliyyat dəhlizləri üçün innovativ gömrüklər”, “Beynəlxalq nəqliyyat və logistik dəhlizlər sülh və tərəfdaşlığın vasitəsi kimi”, “Nəqliyyat və logistika sənayelərinin modernləşdirilməsində əsas trendlər”, “Logistika siyasətinin dizayn və həyata keçirilməsi”, “Orta Dəhliz boyu nəqliyyat xidməti infrastrukturunun inkişafı və rəqəmsallaşdırılması” və “Zəngəzur dəhlizinin regional inteqrasiyanın inkişafında rolu” mövzularını əhatə edib.
Çıxış edənlər gömrük prosedurlarının təkmilləşdirilməsi, nəqliyyat-logistika sektorunun müasirləşdirilməsi, beynəlxalq dəhlizlər üzrə nəqliyyat xidmətlərinin rəqəmsallaşdırılması, logistika siyasətlərinin formalaşdırılması və yerinə yetirilməsi məsələləri barədə danışıblar.
Yekun sessiyada konfransın nəticələrinə dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Qeyd edək ki, “Beynəlxalq nəqliyyat-logistika dəhlizi: Zəngilandan inkişaf impulsları” mövzusunda konfransa müxtəlif ölkələrdən 150-yə yaxın elmi məqalə təqdim olunub. Hazırda məqalələrin İqtisadiyyat İnstitutu tərəfindən ekspert qiymətləndirməsi həyata keçirilir və seçilən məqalələrin toplu halında nəşr olunması nəzərdə tutulur.
Tədbirdə 15 ölkə, 8 beynəlxalq təşkilat və beynəlxalq maliyyə institutundan 200-dən çox nümayəndə iştirak edib. Konfrans 16 noyabrda Zəngilan şəhərində işə başlayıb, vacib əhəmiyyətli mövzularda müxtəlif ölkələrdən səlahiyyətli nümayəndələrin, bir sıra beynəlxalq təşkilatlar, təsisatlar və universitetlərdən olan yüksək səviyyəli ekspertlərin iştirakı ilə keçirilən müzakirələrlə yadda qalıb. Eyni zamanda tədbir çərçivəsində Türk Dövlətləri Təşkilatına üzv dövlətlərin nəqliyyat nazirlərinin iclası baş tutub.
Konfransın xüsusilə ilk gününün işğaldan azad edilmiş ərazilərdə keçirilməsinin mahiyyəti beynəlxalq ictimaiyyətin, xüsusilə də nəqliyyat-logistika üzrə fəaliyyət göstərən təşkilatların, institutların, tədqiqat və beyin mərkəzlərinin diqqətinin həmin regionlara cəlb edilməsi olub. Əsas məqsədlərdən biri işğaldan azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən irimiqyaslı nəqliyyat infrastruktur layihələri barədə tərəfdaşları məlumatlandırmaq, həmin bölgələrin beynəlxalq nəqliyyat dəhlizləri boyunca yükdaşımalarda potensial rolu və tranzit imkanlarını ön plana çıxarmaqdır.

https://innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_ce552d78225fe4c860da4f96d_o.jpg
Второй день двухдневной международной конференции на тему «Международный транспортно-логистический коридор: импульсы развития из Зангилана» прошел в Баку.
Конференция состоялась при совместной организации Специального представительства Президента Азербайджанской Республики в Джебраильском, Губадлинском и Зангиланском районах, входящих в Восточно-Зангезурский экономический район, Министерства цифрового развития и транспорта, Государственного таможенного комитета и Института экономики Министерства науки и образования.
Целью проведения конференции является организация обсуждений между государственным, частным и академическим секторами по вопросам развития и расширения трансрегиональных транспортных коридоров, налаживание сотрудничества между заинтересованными сторонами.
Выступая со вступительной речью во втором дне конференции, заместитель министра цифрового развития и транспорта Рахман Гумматов довел до сведения важность конференции с точки зрения улучшения транспортно-транзитного сотрудничества в регионе, а также устранения трудностей.
Заместитель министра сообщил, что за последние годы связи между странами региона получили дальнейшее развитие, расширились транзитные проходы между странами.
Рахман Гумматов подчеркнул, что неслучайно в рамках заседаний конференции широкое место было уделено обсуждению вопросов Зангезурского коридора: «Важность конференции будет велика с точки зрения детального обсуждения потенциала, основных преимуществ и транзитного значения Зангезурского коридора как основной части «Срединного коридора», имеющего большое значение для региона, и наличия широкой базы данных для продвижения коридора на других международных платформах».
На конференции были проведены панельные дискуссии с участием сотрудников местных и зарубежных государственных структур, международных организаций, финансовых институтов, мозговых центров, ученых и руководителей международных транспортных компаний.
Дискуссии охватили такие темы, как «Инициатива Зангезурского коридора как катализатор регионального сотрудничества и развития», «Инновационная таможня для международных транспортных коридоров», «Международные транспортно-логистические коридоры как средство мира и партнерства», «Основные тренды в модернизации транспортно-логистической промышленности», «Разработка и реализация логистической политики», «Развитие и цифровизация инфраструктуры транспортного обслуживания вдоль «Срединного коридора» и «Роль Зангезурского коридора в развитии региональной интеграции».
Выступавшие говорили о совершенствовании таможенных процедур, модернизации транспортно-логистического сектора, цифровизации транспортных услуг на международных коридорах, формировании и реализации логистической политики.
На заключительной сессии состоялся обмен мнениями по итогам конференции.
Отметим, что на конференцию на тему «Международный транспортно-логистический коридор: импульсы развития из Зангилана» было представлено около 150 научных статей из разных стран. В настоящее время в Институте экономики проводится экспертная оценка статей. Избранные из них планируется опубликовать в виде сборника.
В мероприятии приняли участие более 200 представителей из 15 стран, 8 международных организаций и финансовых институтов. Конференция начала свою работу 16 ноября в городе Зангилан и запомнилась обсуждением важных вопросов с участием уполномоченных представителей различных стран, экспертов высокого уровня ряда международных организаций, учреждений и университетов. Кроме того, в рамках мероприятия состоялось заседание министров транспорта государств-членов Организации тюркских государств.
Цель проведения первого дня конференции на освобожденных от оккупации территориях заключалась в привлечении внимания международной общественности к этим регионам, в частности, организаций, институтов, исследовательских и мозговых центров, работающих в сфере транспорта и логистики. Одна из основных целей – информирование партнеров о масштабных проектах транспортной инфраструктуры, реализуемых на освобожденных территориях, выдвижение на первый план потенциальной роли и транзитных возможностей этих регионов в грузоперевозках вдоль международных транспортных коридоров.