https://innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_e62c36e9a9408991083b543a1_o.jpg
“Heydər Əliyev İli” çərçivəsində Almaniyanın Maqdeburq şəhərində Heydər Əliyev adına Dünya Boks Komitəsinin, Diaspor Boks Liqasının idman zalının və “Ana dili” məktəbinin açılış mərasimi keçirilib.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin dəstəyi, Heydər Əliyev adına Dünya Boks Komitəsinin və Diaspor Boks Liqasının təşkilkatçılığı ilə baş tutan tədbirdə Azərbaycan icmasının və yerli ictimaiyyətin nümayəndələri iştirak ediblər.
Azərbaycanın Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayan tədbiri giriş sözü ilə Almaniya Azərbaycanlıları Alyansının İdarə Heyətinin üzvü, Alman-Azərbaycan Mədəniyyət Cəmiyyətinin sədri Yaşar Niftəliyev açıb. Bildirib ki, hazırda Almaniyadakı soydaşlarımız Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə şanlı ordumuzun əldə etdiyi parlaq qələbə sayəsində qalib xalqın diasporu kimi qürur içində yaşayır. O, Almaniyadakı icmamızın idman sahəsində daha böyük uğurlara nail olması üçün Maqdeburqdakı azərbaycanlıların rəhbərlik etdikləri müxtəlif klubları bir yumruq kimi birləşməyə çağırıb.
Tədbir iştirakçılarını salamlayan Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov yeni idman zalı və “Ana dili” məktəbindən ibarət olan növbəti Azərbaycan Evinin açılması münasibətilə Maqdeburq şəhərində və ətrafında yaşayan soydaşlarımızı təbrik edib. Qeyd edib ki, dövlətimizin bütün uğurlarının və qələbələrinin əsasında bu il 100 illiyini qürur içində qeyd etdiyimiz ümummilli lider, Azərbaycan xalqının xilaskarı Heydər Əliyevin misilsiz xidmətləri dayanır. Dünyanın müxtəlif ölkələrində, o cümlədən Almaniyada yaşayan soydaşlarımızın hər zaman Azərbaycanın nailiyyətlərini dəstəklədikləri, bunu öz fəaliyyətləri ilə nümayiş etdirdikləri vurğulanıb: “Ali Baş Komandanın bizə bəxş etdiyi qələbəni xaricdə yaşayan soydaşlarımız öz fəaliyyətində və həyatında uca tuturlar”.
Komitə sədri xatırladıb ki, Dünya Azərbaycanlıların V Qurultayında dövlət başçımızın soydaşlarımızın sıx yaşadığı şəhərlərdə Azərbaycan evlərinin daha intensiv şəkildə açılmasına dair xüsusi tapşırığı olub: “Biz bu tapşırığı yerinə yetiririk. Hazırda dünyanın 20-dən çox şəhərində Azərbaycan Evi fəaliyyət göstərir. İndi isə Maqdeburqda təkcə idman zalı və məktəb açılmır, eyni zamanda soydaşlarımızın bir araya gəlməsi üçün böyük bir ocaq açılır. Siz bilməlisiniz ki, Prezident İlham Əliyev övladlarımızın sağlam böyüməsi, Azərbaycan dilini, tarixini, mədəniyyətini öyrənməsi, soydaşlarımızın sağlam həyat tərsi keçirməsi, dünyanın müxtəlif ölkələrində nüfuzlu mövqelərə malik olmaları üçün bütün layihələri tam dəstəkləyir. Əgər dövlət başçımızın dəstəyi olmasaydı, biz belə layihələri həyata keçirə bilməzdik”.
O, Maqdeburqdakı Azərbaycan Evinin açılmasında və qurulmasında əməyi olan bütün soydaşlarımıza, hər zaman xalqımıza dost münasibəti sərgiləyən ictimai xadim, Xocalı soyqırımı haqqında kitabın müəllifi Dr. Rolf Kunsa və Maqdeburq şəhər şurasının üzvü Bernd Heynemana minnətdarlığını bildirib. Soydaşlarımızı diasporumuzun güclü olması naminə birlik və həmrəylik göstərməyə çağırıb.
Mərasimdə Diaspor Boks Liqasının baş məşqçisi Şamil Kərimov, Dr. Rolf Kunş, boksçu Aleksandr Frank, “Odlar Yurdu” klubunun prezidenti, boks üzrə dünya çempionu Azad Əzizov və başqaları çıxış ediblər. Bu əlamətdar hadisə ilə bağlı soydaşlarımızı təbrik edən, xoş arzularını bildirən natiqlər soydaşlarımıza diqqət və qayğı göstərən Azərbaycan dövlətinə təşəkkür ediblər. “Gənclər və uşaqlar üçün belə idman zalının və məktəbin açılması böyük nailiyyətdir. Azərbaycanın hər zaman dostu olmuşam və dostu olaraq da qalacağam”, - deyə R.Kunş vurğulayıb.
Qonaqlar idmançıların boks zalında məşqini və “Ana dili” məktəbinin ilk dərsini izləyiblər.
Qeyd edək ki, 11 ildir Almaniyanın Maqdeburq şəhərində davamlı fəaliyyət göstərən Heydər Əliyev adına Dünya Boks Komitəsinin yarışları artıq bu il sentyabrın 1-dən nüfuzlu “BoxRec” saytındakı dünya reytinq cədvəlinə düşüb. Bu addım ulu öndər Heydər Əliyevin adını daşıyan kəmərlərin bütün dünyada tanıdılması məqsədilə atılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_e62c36e9a9408991083b543a1_o.jpg
В рамках “Года Гейдара Алиева” в германском городе Магдебург состоялась церемония открытия спортивного зала Всемирного комитета бокса имени Гейдара Алиева, Боксерской лиги диаспоры и школы “Родной язык”.
В мероприятии, организованном Всемирным комитетом бокса имени Гейдара Алиева и Боксерской лигой диаспоры при поддержке Государственного комитета по работе с диаспорой, приняли участие представители азербайджанской общины и местной общественности.
Церемонию, начавшуюся с исполнения государственного гимна Азербайджана, вступительным словом открыл член правления Альянса азербайджанцев Германии, председатель Общества культуры Германия-Азербайджан Яшар Нифталиев. Он отметил, что благодаря блестящей победе, одержанной нашей доблестной армией под руководством Победоносного Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева, наши соотечественники в Германии ощущают чувство гордости как диаспора народа-победителя. Для достижения нашей общиной в Германии более ярких успехов в области спорта он призвал возглавляемые азербайджанцами различные клубы в Магдебурге сплотиться в единый кулак.
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов, поприветствовав участников мероприятия, поздравил наших соотечественников, проживающих в городе Магдебург и его окрестностях, с открытием очередного Дома Азербайджана, состоящего из нового спортивного зала и школы “Родной язык”. Он констатировал, что в основе всех успехов и побед нашего государства лежат неоценимые заслуги общенационального лидера, спасителя азербайджанского народа Гейдара Алиева, 100-летие которого мы с гордостью отмечаем в этом году. Было подчеркнуто, что наши соотечественники, проживающие в различных странах мира, в том числе в Германии, всегда поддерживают достижения Азербайджана, подтверждая это своей деятельностью: “Победа, дарованная Верховным главнокомандующим, - превыше всего в жизни и деятельности проживающих за рубежом наших соотечественников”.
Председатель комитета напомнил, что, выступая на V Съезде азербайджанцев мира, глава государства особо поручил интенсивнее открывать дома Азербайджана в городах с компактным проживанием наших соотечественников: “Мы выполняем это поручение. В настоящее время дома Азербайджана функционируют более, чем в 20 городах мира. А сегодня в Магдебурге открывается не только спортивный зал и школа, но и родной очаг для встреч наших соотечественников. Вы должны знать, что Президент Ильхам Алиев полностью поддерживает все проекты, направленные на то, чтобы наши дети росли здоровыми, изучали азербайджанский язык, историю, культуру, чтобы наши соотечественники вели здоровый образ жизни, занимали ведущие позиции в различных странах мирах. Без поддержки главы государства нам не удалось бы реализовать такие проекты”.
Oн выразил признательность всем соотечественникам, участвовавшим в создании и открытии Дома Азербайджана в Магдебурге, общественному деятелю, автору книги о Ходжалинском геноциде доктору Рольфу Кунцу, всегда питавшему дружественное отношение к нашему народу, и члену городского совета Магдебурга Бернду Хайнеману, призвал соотечественников проявлять единство и солидарность для укрепления нашей диаспоры.
На церемонии выступили старший тренер Боксерской лиги диаспоры Шамиль Керимов, доктор Рольф Кунц, боксер Александр Франк, президент клуба “Oдлар Юрду”, чемпион мира по боксу Азад Азизов и другие. Поздравив наших соотечественников с этим знаменательным событием и выразив им добрые пожелания, выступавшие поблагодарили Азербайджанское государство, проявляющее внимание и заботу о наших земляках. “Открытие для молодежи и детей такого спортивного зала и школы – большое достижение. Я всегда был и останусь другом Азербайджана”, - сказал Р.Кунц.
Гости присутствовали на тренировке спортсменов в боксерском зале и первом уроке в школе “Родной язык”.
Отметим, что с 1 сентября нынешнего года соревнования Всемирного комитета бокса имени Гейдара Алиева, вот уже 11 лет постоянно функционирующего в германском городе Магдебург, вошли во всемирную рейтинговую таблицу на влиятельном сайте “BoxRec”. Этот шаг предпринят в целях популяризации во всем мире поясов, носящих имя великого лидера Гейдара Алиева.