Özbək yazıçısının Heydər Əliyev haqqında poemasının təqdimatı keçirilib
Özbək yazıçısının Heydər Əliyev haqqında poemasının təqdimatı keçirilib Özbək yazıçısının Heydər Əliyev haqqında poemasının təqdimatı keçirilib
Bakı Kitab Mərkəzində məşhur özbək yazıçısı, publisisti və şairi İsmət Kuçiyevin “Триумф Азербайджана” (“Azərbaycanın zəfəri”) kitabının və “Триумф Гейдара Алиева” (“Heydər Əliyevin zəfəri”) poemasının təqdimatı keçirilib.
Əvvəlcə Ulu Öndər Heydər Əliyevə həsr olunan videoçarx nümayiş etdirilib.
Özbəkistan və Azərbaycan xalqlarının qardaş olduğunu qeyd edən Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin (AYB) sədri, Xalq yazıçısı Anar görkəmli şair İsmət Kuçiyevin yazdığı kitabı Ulu Öndər Heydər Əliyevin adına layiq bir əsər kimi dəyərləndirib.
Milli Məclisin deputatı Elman Nəsirov Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illiyi çərçivəsində tanınmış özbək yazıçısı İsmət Kuçiyevin belə mühüm, çox dəyərli, qiymətli əsərlər yazmasını olduqca əlamətdar bir hadisə hesab edib: “İsmət Kuçiyev Heydər Əliyev kimi nəhəng şəxsiyyətin fəaliyyətini qələmə alarkən və onun zəfərindən bəhs edərkən üzərinə böyük bir məsuliyyət götürərək dəyərli bir əsər ərsəyə gətirib”.
Xalq yazıçısı Elmira Axundova İsmət Kuçiyevin Ulu Öndərə yazdığı kitabı diqqətlə oxuduğunu və ən əsası əsərin poema janrında yazıldığını söyləyib: “Bu poemalar çox peşəkar dildə yazılıb, Heydər Əliyevin həyatı hərtərəfli araşdırılıb. Əsər çox dərin fəlsəfədir və hakimiyyətə gələn insanın yolundan bəhs edir”.
Tarixçi-publisist Şuxrat Barlas, yazıçı-publisist Şərəf Cəlili, Azərbaycanın Özbəkistandakı səfiri Hüseyn Quliyev öz çıxışlarında kitab haqqında təəssüratlarını bölüşüblər.
Qeyd edək ki, İsmət Kuçiyev – məşhur özbək publisisti, yazıçısı, şairi, bir sıra kitabların müəllifidir. Onun 2022-2023-cü illərdə rus dilində yazılmış “Heydər Əliyevin zəfəri” adlı poeması Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin anadan olmasının 100-cü ildönümünə həsr olunub. Bu əsərdə özbək yazar müstəqil Azərbaycanın qurucusu, güclü siyasi iradəyə və müstəsna liderlik keyfiyyətlərinə malik Heydər Əliyevin portretini yaradır. Müəllif “Heydər Əliyevin zəfəri” adlı poemasına ön sözündə yazır: “... Erkən uşaqlıqdan valideynlərim mənə başqaları üçün çox şey edən insanlara hörmət aşılayıblar. Bu baxımdan Heydər Əliyevin keçdiyi həyat yolu Vətənə, xalqa xidmətin misilsiz nümunəsidir. Mən bu əsərimdə Heydər Əliyevin həyat yolunu mümkün qədər ətraflı və canlı təsvir etməyə çalışmışam”.
2023-cü ildə İsmət Kuçiyevin “Azərbaycanın zəfəri” adlı daha bir kitabı nəşr olunub. Bu kitabda yazıçı Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin keçdiyi həyat yolunu və fəaliyyətini oxuculara təqdim edir. Müəllif qeyd edir ki, İlham Əliyevin şəxsiyyətinin formalaşmasında onun atası, böyük zəka və ləyaqət sahibi Heydər Əliyevin rolu danılmazdır.

https://innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_1620b7674641f3077aa0f7acc_o.jpg
В Бакинском книжном центре состоялась презентация книг известного узбекского публициста, поэта и прозаика Исмата Кучиева – поэм «Триумф Азербайджана» и «Триумф Гейдара Алиева».
В начале мероприятия был показан видеоролик, посвященный великому лидеру Гейдару Алиеву.
Отметив, что народы Узбекистана и Азербайджана являются братскими народами, председатель Союза писателей Азербайджана (СПА), народный писатель Анар оценил книгу выдающегося поэта Исмата Кучиева как произведение, достойное имени великого лидера Гейдара Алиева.
Депутат Милли Меджлиса Эльман Насиров расценил написание столь важных, ценных произведений известного узбекского поэта Исмата Кучиева в рамках 100-летия общенационального лидера Гейдара Алиева как очень значимое событие: «Исмат Кучиев создал ценный труд, взяв на себя большую ответственность, написав о деятельности такой великой личности, как Гейдар Алиев, и поведав о его триумфе».
Народный писатель Эльмира Ахундова рассказала, что внимательно прочитала книгу Исмата Кучиева, посвященную великому лидеру, и обратила внимание на то, что произведения написаны в жанре поэмы: «Эти поэмы написаны очень профессиональным языком, жизнь Гейдара Алиева тщательно исследована. Произведение представляет собой очень глубокую философию и рассказывает о пути человека, пришедшего к власти».
Своими впечатлениями о книге поделились историк-публицист Шухрат Барлас, писатель-публицист Шараф Джалили, посол Азербайджана в Узбекистане Гусейн Гулиев.
Исмат Кучиев – известный узбекский публицист, поэт и прозаик, автор ряда книг. Его поэма «Триумф Гейдара Алиева», написанная на русском языке в 2022–2023 годах, посвящена 100-летию со дня рождения общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева. В этом произведении узбекский писатель создает портрет Гейдара Алиева – основателя независимого Азербайджана, обладавшего сильной политической волей и исключительным лидерским талантом. В предисловии к поэме «Триумф Гейдара Алиева» автор пишет: «…С раннего детства мои родители прививали мне уважение к людям, которые много делают для других. С этой точки зрения жизненный путь Гейдара Алиева является беспрецедентным примером служения Родине и народу. В этой работе я постарался максимально подробно и достоверно описать жизненный путь Гейдара Алиева».
В 2023 году вышла еще одна книга Исмата Кучиева под названием «Триумф Азербайджана», в которой писатель представляет читателям жизненный путь и деятельность Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева. Автор отмечает, что в формировании личности Ильхама Алиева неоспорима роль его отца Гейдара Алиева – обладателя высокого интеллекта и достоинства.