Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Tarix fakültəsinin Arxeologiya və etnoqrafiya kafedrasının müəllimləri Hicran Mahmudova, Fəxriyyə Həvilova və Almaz Şabanova Naxçıvan Muxtar Respublikasında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin səlahiyyətli nümayəndəliyi, Elm və Təhsil Nazirliyi, Naxçıvan Dövlət Universiteti və Qərbi Azərbaycan İcması tərəfindən keçirilən “Qərbi Azərbaycan: Böyük qayıdışa gedən yol” mövzusunda I Beynəlxalq konqresdə iştirak ediblər. Hicran Mahmudova tədbirdə “Qərbi Azərbaycanın arxeoloji irsi: ənənələr və varislik”, Fəxriyyə Həvilova “Etnoqrafik tədqiqatlarda aşıq yaradıcılığı və Göyçə aşıq məktəbi”, Almaz Şabanova “Qərbi Azərbaycan xalçalarında rəng semantikası” mövzularında çıxışlar ediblər.
Çıxışlarda vaxtilə ermənilərin əzəli ərazilərimizə məqsədli köçürüldüyü, sonralar onların tarixi torpaqlarımız hesabına “ərazilərini” genişləndirərək xalqımıza qarşı kütləvi qırğınlar, deportasiyalar həyata keçirdikləri diqqətə çatdırılıb. Qeyd olunub ki, havadarlarının dəstəyi ilə öz planlarını reallaşdıran ermənilər Qərbi Azərbaycanda ümumilikdə 704 kəndin türk mənşəli adını dəyişib, zaman-zaman soydaşlarımızı doğma torpaqlarından didərgin saldıqdan sonra 500 azərbaycanlı kəndini dağıdıb, bölgəni süni şəkildə erməniləşməyə məruz qoyublar.

Преподаватели исторического факультета Бакинского государственного университета (БГУ) Хиджран Махмудова, Фахрия Гавилова и Алмаз Шабанова приняли участие в I Международном конгрессе «Западный Азербайджан: путь к великому возвращению» в Нахчыване.
Конгресс проводился Уполномоченным представительством Президента в Нахчыванской Автономной Республике, Министерством науки и образования, Нахчыванским государственным университетом и общиной Западного Азербайджана. На мероприятии Хиджран Махмудова выступила на тему «Археологическое наследие Западного Азербайджана: традиции и наследие», Фахрия Гавилова - «Творчество ашугов и школа ашугов Гейче в этнографических исследованиях», Алмаз Шабанова - «Цветовая семантика в коврах Западного Азербайджана». В выступлениях ученых БГУ указывалось, что армяне были целенаправленно переселены на наши исконные территории, а затем они расширили свои «территории» за счет наших исторических земель и осуществили массовые резни и депортации нашего народа. Отмечено, что армяне изменили названия 704 сел в Западном Азербайджане, разрушили 500 азербайджанских сел и подвергли регион искусственной арменизации.