https://innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_d8a7a372748c1658b81253744_o.jpg
“AzInTelecom” MMC mobil cihazların qeydiyyat rüsumlarının azaldılması ilə bağlı “Dövlət rüsumu haqqında” Qanuna edilən dəyişikliyin icrasına başlayır.
Qanunun tələblərinə uyğun olaraq, mobil cihazların IMEI nömrələrinin qeydiyyatına görə ödənilən dövlət rüsumlarının məbləğləri qanunun dərc edildiyi gündən 30 gün sonra, yəni 14 dekabr 2023-cü il tarixindən etibarən azaldılacaq.
Qeyd edilən tarixdən başlayaraq satış və digər sahibkarlıq fəaliyyəti məqsədilə hüquqi və fiziki şəxslər tərəfindən idxal olunarkən gömrük rüsumu və əlavə dəyər vergisi tutulmaqla rəsmiləşdirilmiş mobil cihazlar istisna olmaqla, fiziki şəxslər tərəfindən şəxsi istehlak üçün ölkəyə gətirilən mobil cihazların qeydiyyata alınmasına görə tutulan dövlət rüsumlarının məbləği aşağıdakı kimi olacaq:
- Bazar qiyməti 100 ABŞ dollarından çox olmayan və foto, videoçəkiliş və internetə çıxış funksiyaları olmayan mobil cihazlar – 15 manat;
- Bazar qiyməti 100 ABŞ dollarına qədər olduqda – 20 manat;
- Bazar qiyməti 101 ABŞ dollarından 200 ABŞ dollarına qədər olduqda – 30 manat;
- Bazar qiyməti 201 ABŞ dollarından 400 ABŞ dollarına qədər olduqda – 40 manat;
- Bazar qiyməti 401 ABŞ dollarından 700 ABŞ dollarına qədər olduqda – 50 manat;
- Bazar qiyməti 701 ABŞ dollarından 1000 ABŞ dollarına qədər olduqda – 70 manat;
- Bazar qiyməti 1001 ABŞ dollarından yuxarı olduqda – 100 manat.
Qeyd edək ki, xaricdən gətirilən mobil cihazlar Azərbaycan telekommunikasiya şəbəkəsində istifadə olunması üçün 30 gün ərzində qeydiyyatdan keçirilməlidir. Prosesi icra edən dövlət orqanı kimi “AzInTelecom” MMC telekommunikasiya şəbəkəsində istifadə olunan mobil cihazların texniki identifikasiya göstəriciləri barədə məlumatların vahid baza sisteminə daxil edilməsi, saxlanılması və emalını təmin edir.
Bundan başqa, “AzInTelecom” MMC tərəfindən mütəmadi olaraq monitorinq edilərək surətinin köçürülməsi şübhəsi olan IMEI kodlar üzrə ətraflı araşdırma aparılır. Nəticə etibarilə surətinin köçürüldüyü aşkarlanan IMEI koda “klon” statusu verilərək istifadəsi məhdudlaşdırılır.
Hazırda istifadənizdə olan mobil telefonların IMEI kodunun surətinin köçürülməsi statusunu yoxlamaq üçün telefonun ekranında *#06# yığaraq cihazın IMEI kodunu öyrənib, daha sonra Vahid Elektron Xidmətlər Portalında “IMEI yoxlama” xidmətindən ödənişsiz istifadə edə bilərsiniz.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_d8a7a372748c1658b81253744_o.jpg
AzInTelecom LLC is commencing the implementation of an amendment to the law "On State Duties" regarding the reduction of fees for the registration of mobile devices.
In accordance with the law, the amounts of the state duty paid for the registration of IMEI numbers of mobile devices will be reduced 30 days after the date of the law's publication, i.e., from December 14, 2023.
From the specified date, the amount of the state duty imposed on the registration of mobile devices imported into the country for personal consumption by individuals, excluding mobile devices processed through customs duty and value-added tax upon importation by legal entities and individuals for the purpose of sale and other entrepreneurial activities, will be as follows:
- Mobile devices with a market price not exceeding 100 US dollars, without photo, video recording functions, and internet access - 15 AZN;
- For devices with a market price up to 100 US dollars - 20 AZN;
- For devices with a market price from 101 US dollars to 200 US dollars - 30 AZN;
- For devices with a market price from 201 US dollars to 400 US dollars - 40 AZN;
- For devices with a market price from 401 US dollars to 700 US dollars - 50 AZN;
- For devices with a market price from 701 US dollars to 1000 US dollars - 70 AZN;
- For devices with a market price exceeding 1001 US dollars - 100 AZN.
It should be noted that mobile phones imported from abroad must be registered within 30 days for use in the country's telecommunications network. AzInTelecom LLC, as a state entity overseeing the process, ensures the input, storage, and processing of information on the technical identification parameters of mobile devices used in the telecommunications network into a unified database system.
Additionally, AzInTelecom LLC regularly monitors and conducts detailed research on IMEI codes suspected of duplication. As a result, an IMEI code identified as a clone is assigned the status of "clone," and its usage is restricted.
To obtain information about the status of a cloned IMEI code, you can find the IMEI code of your device by dialing *#06# on your phone screen. After that, you can use the "Check IMEI" service for free on the Single Electronic Services Portal.