https://innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_d8a7a372748c1658b81253744_o.jpg
“AzInTelecom” MMC mobil cihazların qeydiyyat rüsumlarının azaldılması ilə bağlı “Dövlət rüsumu haqqında” Qanuna edilən dəyişikliyin icrasına başlayır.
Qanunun tələblərinə uyğun olaraq, mobil cihazların IMEI nömrələrinin qeydiyyatına görə ödənilən dövlət rüsumlarının məbləğləri qanunun dərc edildiyi gündən 30 gün sonra, yəni 14 dekabr 2023-cü il tarixindən etibarən azaldılacaq.
Qeyd edilən tarixdən başlayaraq satış və digər sahibkarlıq fəaliyyəti məqsədilə hüquqi və fiziki şəxslər tərəfindən idxal olunarkən gömrük rüsumu və əlavə dəyər vergisi tutulmaqla rəsmiləşdirilmiş mobil cihazlar istisna olmaqla, fiziki şəxslər tərəfindən şəxsi istehlak üçün ölkəyə gətirilən mobil cihazların qeydiyyata alınmasına görə tutulan dövlət rüsumlarının məbləği aşağıdakı kimi olacaq:
- Bazar qiyməti 100 ABŞ dollarından çox olmayan və foto, videoçəkiliş və internetə çıxış funksiyaları olmayan mobil cihazlar – 15 manat;
- Bazar qiyməti 100 ABŞ dollarına qədər olduqda – 20 manat;
- Bazar qiyməti 101 ABŞ dollarından 200 ABŞ dollarına qədər olduqda – 30 manat;
- Bazar qiyməti 201 ABŞ dollarından 400 ABŞ dollarına qədər olduqda – 40 manat;
- Bazar qiyməti 401 ABŞ dollarından 700 ABŞ dollarına qədər olduqda – 50 manat;
- Bazar qiyməti 701 ABŞ dollarından 1000 ABŞ dollarına qədər olduqda – 70 manat;
- Bazar qiyməti 1001 ABŞ dollarından yuxarı olduqda – 100 manat.
Qeyd edək ki, xaricdən gətirilən mobil cihazlar Azərbaycan telekommunikasiya şəbəkəsində istifadə olunması üçün 30 gün ərzində qeydiyyatdan keçirilməlidir. Prosesi icra edən dövlət orqanı kimi “AzInTelecom” MMC telekommunikasiya şəbəkəsində istifadə olunan mobil cihazların texniki identifikasiya göstəriciləri barədə məlumatların vahid baza sisteminə daxil edilməsi, saxlanılması və emalını təmin edir.
Bundan başqa, “AzInTelecom” MMC tərəfindən mütəmadi olaraq monitorinq edilərək surətinin köçürülməsi şübhəsi olan IMEI kodlar üzrə ətraflı araşdırma aparılır. Nəticə etibarilə surətinin köçürüldüyü aşkarlanan IMEI koda “klon” statusu verilərək istifadəsi məhdudlaşdırılır.
Hazırda istifadənizdə olan mobil telefonların IMEI kodunun surətinin köçürülməsi statusunu yoxlamaq üçün telefonun ekranında *#06# yığaraq cihazın IMEI kodunu öyrənib, daha sonra Vahid Elektron Xidmətlər Portalında “IMEI yoxlama” xidmətindən ödənişsiz istifadə edə bilərsiniz.

https://innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_d8a7a372748c1658b81253744_o.jpg
ООО «AzInTelecom» приступает к реализации поправки к закону «О государственной пошлине» относительно снижения платы за регистрацию мобильных устройств.
В соответствии с требованиями закона суммы госпошлины, уплачиваемой за регистрацию номеров IMEI мобильных устройств, будут снижены через 30 дней после даты публикации закона, то есть с 14 декабря 2023 года.
С указанной даты размер государственной пошлины, взимаемой за регистрацию мобильных устройств, ввозимых в страну для личного потребления физическими лицами, за исключением мобильных устройств, оформленных путем взимания таможенной пошлины и налога на добавленную стоимость при ввозе юридическими и физическими лицами с целью продажи и другой предпринимательской деятельности, будут следующими:
- Мобильные устройства, рыночная цена которых не превышает 100 долларов США, не имеющих функций фото, видеозаписи и доступа к интернету - 15 AZN;
- При рыночной цене до 100 долларов США – 20 AZN;
- При рыночной цене от 101 долларов США до 200 долларов США - 30 AZN;
- При рыночной цене от 201 долларов США до 400 долларов США - 40 AZN;
- При рыночной цене от 401 долларов США до 700 долларов США - 50 AZN;
- При рыночной цене от 701 долларов США до 1000 долларов США - 70 AZN;
- При рыночной цене превышающей 1001 долларов США – 100 AZN.
Следует отметить, что, мобильные телефоны, ввозимые из-за рубежа, должны быть зарегистрированы в течение 30 дней для использования в телекоммуникационной сети страны. ООО «AzInTelecom», как государственный орган, осуществляющий процесс, обеспечивает ввод, хранение и обработку информации о показателях технической идентификации мобильных устройств, используемых в сети телекоммуникаций, в единую базовую систему.
Кроме того,ООО «AzInTelecom» регулярно отслеживает и проводит детальное исследование кодов IMEI, подозреваемых в скопировании. В результате скопированному IMEI-коду присваивается статус «клон» и его использование ограничивается
Чтобы получить информацию о статусе скопированного IMEI-кода вы можете узнать IMEI-код устройства, набрав *#06# на экране телефона, затем бесплатно воспользоваться услугой «Проверка IMEI» на Едином портале электронных услуг.