https://innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_1ea6f539546ee697f4168c0df_o.jpg
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinə məxsus “AzInTelecom” MMC-nin yaratdığı “SİMA İmza” dövlət qurumları üzrə tərəfdaş çevrəsini genişləndirməyə davam edir.
Ədliyyə Nazirliyi ilə aparılmış birgə işlər nəticəsində SİMA yeni nəsil rəqəmsal imzanın nazirliyə məxsus Elektron Məhkəmə Sisteminə inteqrasiyası uğurla tamamlanıb. Artıq vətəndaşlar e-mehkeme.gov.az portalında şəxsi kabinetinə digər giriş imkanları ilə yanaşı, “SİMA İmza” ilə də daxil ola bilərlər.
Elektron Məhkəmə Sisteminə “SİMA İmza” ilə giriş etmiş vətəndaşlara sistem üzrə bütün əməliyyatları onlayn qaydada həyata keçirmək imkanı təqdim olunur:
– İddia ərizəsi göndərmək;
– Apellyasiya və kassasiya şikayəti göndərmək;
– Mövcud olan işlər üzrə axtarış etmək;
– Məhkəmə sənədləri ilə tanış olmaq;
– Əlavə sənəd və müraciət göndərmək.
“SİMA İmza” ilə sistemə daxil olduqdan sonra sənədlərin imzalanması zamanı təhlükəsizlik üçün biometrik funksionallıqdan istifadə olunur. Bu funksionallıq imza edən şəxsin məhz imza sahibinin özü olub-olmadığını süni zəka və biometriya texnologiyası vasitəsilə dəqiqləşdirmək imkanı verir. Bu isə bir şəxsin başqa şəxsin imzasından sui-istifadə hallarının qarşısını alır.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_1ea6f539546ee697f4168c0df_o.jpg
“SİMA İmza”, a new generation digital signature created by AzInTelecom LLC operating under the auspices of the Ministry of Digital Development and Transport, continues to expand the circle of its partners among government agencies.
As a result of joint work with the Ministry of Justice, the integration of the new generation digital signature “SİMA İmza” into the Ministry’s Electronic Court system was successfully completed. Citizens can now log into their personal account on the e-mehkeme.gov.az portal using “SİMA İmza” along with other access options.
Citizens who have entered the Electronic Court System with SİMA İmza are given the opportunity to carry out all operations in the system online:
- Submit a claim
- Send an appeal and a cassation complaint
- Search for available jobs
- Getting acquainted with court documents
- Send additional documents and applications
Biometric functions are used to ensure security when signing documents after logging in using “SİMA İmza”. The biometrics functionality allows you to check whether the signer is the signer itself or not using artificial intelligence and biometrics technology. This prevents the other person's signature from being misused.
To obtain an digitalsignature, citizens only need to download the “SİMA İmza” application to their mobile device and register once. "SİMA İmza", which increases the availability of digital services, will speed up business processes in our country.