https://innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_6649636eebaadecfe622f54b4_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) SABAH qruplarının Hüquqşünaslıq ixtisasında təhsil alan tələbələri üçün 10 dekabr - Beynəlxalq İnsan Hüquqları Gününə həsr olunmuş maarifləndirmə tədbirləri çərçivəsində “Praktik hüquqşünaslara insan hüquqlarının tədrisi üzrə Avropa proqramının (HELP)” təqdimatı və Avropa İnsan Hüquqları Konvensiyasının 8-ci maddəsi (Şəxsi və ailə həyatına hörmət hüququ)” mövzusunda təlim keçirilib.
Təlim BDU-nun Sabah Mərkəzinin və Ədliyyə Akademiyasının birgə əməkdaşlığı ilə baş tutub. Ədliyyə Akademiyasının baş məsləhətçisi, II dərəcəli ədliyyə qulluqçusu Zeynəb Qənbərova tələbələrə qurumun fəaliyyət istiqamətləri, tədris üsulları barədə məlumat verib.
Sonra Ədliyyə Akademiyasının Vəkillərin və mediatorların tədrisi fakültəsinin dekan müavini, kiçik ədliyyə müşaviri Günel Sadıqova mövzu ilə əlaqədar təqdimat edib.
Təqdimat zamanı HELP-in 46 üzv ölkənin hamısında hakimlərin, vəkillərin və prokurorların gündəlik peşə fəaliyyətlərində Konvensiyanın tətbiqi üzrə bacarıqlarının inkişaf etdirilməsi vasitəsilə həyata keçirildiyi vurğulanıb. Tədbirdə HELP proqramının təşviqi üzrə Ədliyyə Akademiyası tərəfindən görülmüş işlər barədə məlumat verilib və platformadan istifadə qaydası izah edilib. Daha sonra Konvensiyanın 8-ci maddəsinin əhatə dairəsi, şəxsi və ailə həyatına hörmət hüququna müdaxilə, legitim məqsədin əsasları, demokratik cəmiyyətdə zərurilik və müdaxilənin qanunla nəzərdə tutulması ilə əlaqədar mövcud presedentlərdən bəhs edilib.

https://innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_6649636eebaadecfe622f54b4_o.jpg
В рамках мероприятий, посвященных Международному дню прав человека в Бакинском государственном университете (БГУ) для студентов-юристов групп SABAH проведен тренинг. Его темой стала «Презентация Европейской программы обучения в области прав человека для представителей юридических профессий (HELP) и статья 8 Европейской конвенции по правам человека (Право на уважение частной и семейной жизни)»».
Обучение проходило при совместном сотрудничестве Центра Сабах БГУ и Академии юстиции. Главный советник Академии юстиции Зейнаб Ганбарова проинформировала о направлениях деятельности учреждения, методах преподавания.
Затем с докладом по теме выступила заместитель декана факультета обучения адвокатов и медиаторов Академии юстиции Гюнель Садыгова. Было подчеркнуто, что HELP реализуется посредством развития навыков судей, адвокатов и прокуроров 46 стран-участниц по применению Конвенции в их профессиональной деятельности.
На мероприятии была представлена информация о проделанной Академией юстиции работе по продвижению программы HELP, а также разъяснен порядок использования платформы. Затем обсуждались сфера применения статьи 8 Конвенции, вмешательство в право на уважение частной и семейной жизни, основания легитимной цели, необходимость и прецеденты, связанные с законностью вмешательства.