Avropa İttifaqı Nümayəndəliyi FantazEU Mədəni İrs Festivalını keçirir
Avropa İttifaqı Nümayəndəliyi FantazEU Mədəni İrs Festivalını keçirir Avropa İttifaqı Nümayəndəliyi FantazEU Mədəni İrs Festivalını keçirir
Avropa İttifaqının (Aİ) Azərbaycandakı Nümayəndəliyi 12-24 dekabr 2023-cü il tarixlərində dördüncü dəfə “FantazEU” Mədəni İrs Festivalını təşkil edir. Festivalın məqsədi Azərbaycanda Avropanın mədəni müxtəlifliyini təbliğ etmək və Aİ ilə Azərbaycan arasında mədəniyyət sahəsində əlaqələr qurmaqdır.
FantazEU Festivalı Avropa İttifaqına Üzv Dövlətləri ilə tərəfdaşlıqda, Belçika, Bolqarıstan, Çexiya, Estoniya, Fransa, Almaniya, Yunanıstan, Macarıstan, İtaliya, Latviya, Litva, Polşa, Rumıniya, Slovakiya, İspaniya və İsveç Səfirliklərinin, eləcə də Gənc Avropa Səfirlərinin fəal iştirakı ilə təşkil olunacaqdır
“Mədəniyyət bizə inam və qarşılıqlı anlaşma qurmağımıza kömək edir. Bu, həm də ölkələr arasında əlaqələri qorumağa, yaxşı münasibətləri təşviq etməyə yardım edir. Biz inanırıq ki, mədəniyyət və təhsil sahəsində əlaqələrin qurulması indi əvvəl olduğundan daha vacibdir. Aİ və ona Üzv Dövlətlərin mədəni müxtəlifliyi dəstəkləmək və onu qorumaq öhdəliyinə sadiq qalmaları təsadüfi deyildir. FantazEU Festivalı Avropanın mədəni müxtəlifliyini nümayiş etdirmək və Azərbaycan vətəndaşlarına təqdim etmək fürsəti verəcək. Bu, həmçinin Aİ ilə Azərbaycan arasında güclü tərəfdaşlıq kimi də vacibdir”, - deyə Aİ Səfiri Peter Mixalko bildirib.
Festivalın proqramına bir sıra sərgilərin, rəssamların iş başında izlənməsi vorkşoplarının və şəhər turlarının təşkil olunması daxildir. 12-16 dekabr tarixlərində davam edəcək “Avropanın Qalaları” sərgisində Avropa İttifaqının 16 ölkəsində yerləşən Avropa qalalarının fotoşəkilləri nümayiş etdiriləcək. 20-24 dekabr tarixlərində keçiriləcək “Avropanın rəngləri” sərgisində Azərbaycandan olan qadın rəssamların Avropa mövzusunda yaratdığı əsərlər nümayiş etdiriləcək. Sərgilər İçərişəhərdə Qəsr küçəsi 27 ünvanlı Nur Art House Qalereyasında keçiriləcəkdir. Sərgilərdən başqa, rəssamların iş başında izlənməsi vorkşopu və Avropa şəhərlərindən onlayn şəhər turları təşkil olunacaq. Aİ-nin Azərbaycandakı Nümayəndəliyinin https://www.facebook.com/EUDelegationtoAzerbaijan/ Facebook səhifəsindən son məlumatları əldə etmək olar.
Avropa İttifaqının Azərbaycandakı Nümayəndəliyi tərəfindən maliyyələşdirilən müqavilə əsasında Arts Council təşkilati dəstək göstərir.

https://innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_6056afa2e48c7fff7e50a2e36_o.jpg
The European Union (EU) Delegation to Azerbaijan is organising the fourth edition of the “FantazEU” Cultural Heritage Festival from 12 to 24 December 2023. The Festival aims to promote European cultural diversity in Azerbaijan and build cultural links between the EU and Azerbaijan.
The FantazEU Festival will be organized in partnership with EU Member States, with active participation of the Embassies of Belgium, Bulgaria, the Czech Republic, Estonia, France, Germany, Greece, Hungary, Italy, Latvia, Lithuania, Poland, Romania, Slovakia, Spain and Sweden as well as Young European Ambassadors.
“Culture helps us build trust and mutual understanding. It also helps maintaining connections, promoting good relations between the countries. We strongly believe that now it is more important than ever to build cultural and educational links. It is not by chance, that the EU and its Member States stand committed to support and protect cultural diversity. The FantazEU Festival will allow to demonstrate the European cultural diversity and to present it to the Azerbaijani citizens. Cultural cooperation is also important as a part of the strong partnership between the EU and Azerbaijan”, said EU Ambassador Peter Michalko.
The programme of the Festival will include organization of a number of exhibitions, live arts workshops and city tours. The “Castles of Europe” exhibition that will last from 12-16 December, will feature photos of the European castles from 16 EU countries. The “Colours of Europe” exhibition from 20-24 December will display works on the theme of Europe created by women-artists from Azerbaijan. The exhibitions will take place at the Nur Art House Gallery, 27 Gasr Str. IcheriSheher. Apart from the exhibitions, live workshops of artists and online city tours from the European cities will be organized. All the updated information will be available from the Facebook page of the EU Delegation to Azerbaijan https://www.facebook.com/EUDelegationtoAzerbaijan/.