https://innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_9cbc92512ae8b84050d816914_o.jpg
İnformasiya sistemlərini “Hökumət buludu”na köçürən növbəti dövlət qurumu Fövqəladə Hallar Nazirliyi (FHN) olub. Nazirlik “Hökumət buludu”na miqrasiya çərçivəsində “AzInTelecom” MMC-nin təqdim etdiyi IaaS (İnfrastructure-as-a-Service) bulud infrastrukturu xidmətini əldə edib. FHN informasiya sistemlərinin müəyyən qismini “AzInTelecom” MMC-yə məxsus Bakı Data Mərkəzində yerləşdirməklə kritik sistemlərinin yüksək əlçatanlığını təmin edib.
Plana uyğun olaraq, ilkin mərhələdə FHN-in infrastrukturu qiymətləndirilib. Hesabat hazırlanaraq İT sistemlərin miqrasiyasının konsultasiyası xidməti göstərilib. Konsultasiya xidməti zamanı texniki xüsusiyyətləri və əhəmiyyətlilik dərəcəsi nəzərə alınaraq İT resursların mərhələli şəkildə miqrasiyasını özündə əks etdirən yol xəritəsi hazırlanıb.
Həmçinin FHN “Microsoft Windows Server” məhsulları ilə təmin edilib, nazirliyin İT infrastrukturunun yerləşdiyi inzibati ofislə “AzInTelecom” MMC-yə məxsus Data Mərkəzi arasında transmissiya xətti çəkilib. Bununla da məlumatların ötürülməsinin sürətliliyi və təhlükəsizliyi daha üstün səviyyədə təmin edilib.
Qeyd edək ki, dövlət qurumlarının “Hökumət buludu”na miqrasiyası ilə cari İT xərcləri azalır və informasiya sistemlərinin məhsuldarlığı artır. Beləliklə, informasiya sistemlərinin təhlükəsizliyinin daha da təkmilləşdirilməsinə, sabit və dayanıqlı İT infrastrukturuna, operativ koordinasiya ilə yüksək keyfiyyətli servis təminatı və 24/7 monitorinq xidmətinə nail olunur.

https://innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_9cbc92512ae8b84050d816914_o.jpg
The Ministry of Emergency Situations (MES) became the next government agency to transfer its information systems to the “Government Cloud”. The Ministry acquired the IaaS (Infrastructure-as-a-Service) cloud infrastructure service provided by AzInTelecom LLC as part of the transition to the “Government Cloud”. By placing a certain part of the information systems in the Baku data center owned by AzInTelecom LLC, the Ministry of Emergency Situations ensured high availability of its critical systems.
According to the plan, an assessment of the infrastructure of the Ministry of Emergency Situations (MES) was carried out in the initial phase. A report has been prepared, during which consultation services were provided for the migration of IT systems. A roadmap reflecting the phased migration of IT resources, considering their technical specifications and importance, was developed during the consultation service.
The Ministry of Emergency Situations was also provided with Microsoft Windows Server products, and a power transmission line was built between the administrative office, where the ministry’s IT infrastructure is located, and the data center owned by AzInTelecom LLC. At the same time, the speed and security of data transmission were ensured at a higher level.
When government agencies migrate to the “Government Cloud,” current IT costs are reduced and the performance of information systems is increased. Further improvements in the security of information systems, a stable IT infrastructure, high-quality service delivery and a 24-hour monitoring service with operational coordination have been achieved.