https://innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_9cbc92512ae8b84050d816914_o.jpg
İnformasiya sistemlərini “Hökumət buludu”na köçürən növbəti dövlət qurumu Fövqəladə Hallar Nazirliyi (FHN) olub. Nazirlik “Hökumət buludu”na miqrasiya çərçivəsində “AzInTelecom” MMC-nin təqdim etdiyi IaaS (İnfrastructure-as-a-Service) bulud infrastrukturu xidmətini əldə edib. FHN informasiya sistemlərinin müəyyən qismini “AzInTelecom” MMC-yə məxsus Bakı Data Mərkəzində yerləşdirməklə kritik sistemlərinin yüksək əlçatanlığını təmin edib.
Plana uyğun olaraq, ilkin mərhələdə FHN-in infrastrukturu qiymətləndirilib. Hesabat hazırlanaraq İT sistemlərin miqrasiyasının konsultasiyası xidməti göstərilib. Konsultasiya xidməti zamanı texniki xüsusiyyətləri və əhəmiyyətlilik dərəcəsi nəzərə alınaraq İT resursların mərhələli şəkildə miqrasiyasını özündə əks etdirən yol xəritəsi hazırlanıb.
Həmçinin FHN “Microsoft Windows Server” məhsulları ilə təmin edilib, nazirliyin İT infrastrukturunun yerləşdiyi inzibati ofislə “AzInTelecom” MMC-yə məxsus Data Mərkəzi arasında transmissiya xətti çəkilib. Bununla da məlumatların ötürülməsinin sürətliliyi və təhlükəsizliyi daha üstün səviyyədə təmin edilib.
Qeyd edək ki, dövlət qurumlarının “Hökumət buludu”na miqrasiyası ilə cari İT xərcləri azalır və informasiya sistemlərinin məhsuldarlığı artır. Beləliklə, informasiya sistemlərinin təhlükəsizliyinin daha da təkmilləşdirilməsinə, sabit və dayanıqlı İT infrastrukturuna, operativ koordinasiya ilə yüksək keyfiyyətli servis təminatı və 24/7 monitorinq xidmətinə nail olunur.

https://innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_9cbc92512ae8b84050d816914_o.jpg
Министерство по Чрезвычайным Ситуациям (МЧС) стало следующим государственным учреждением, которое перевело свои информационные системы в «Правительственное облако». Министерство приобрело услугу облачной инфраструктуры IaaS (Infrastructure-as-a-Service), предоставляемую ООО «AzInTelecom», в рамках перехода на «Правительственное облако». Разместив определенную часть информационных систем в Бакинском дата-центре, принадлежащем ООО «AzInTelecom», МЧС обеспечил высокую доступность своих критически важных систем.
В соответствии с планом была проведена оценка инфраструктуры МЧС на первом этапе. Составлен отчет, в рамках которого была предоставлена услуга консультации по миграции информационных технологий. Во время консультации разработана дорожная карта, отражающая поэтапную миграцию ИТ-ресурсов с учетом их технических характеристик и степени значимости.
Также МЧС были предоставлены продукты «Microsoft Windows Server», построена линия электропередачи между административным офисом, где расположена ИТ-инфраструктура министерства, и дата-центром, принадлежащим ООО «AzInTelecom». При этом скорость и безопасность передачи данных были обеспечены на более высоком уровне.
При миграции госорганов в «Государственное облако» сокращаются текущие затраты на ИТ и повышается производительность информационных систем. Достигнуто дальнейшее улучшение безопасности информационных систем, стабильная ИТ-инфраструктура, качественное предоставление услуг и служба круглосуточного мониторинга с оперативной координацией.