https://innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_fce739022694138e0b8e5c6d9_o.jpg
Gəncə şəhərində “AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin (QSC) törəmə şirkəti – “AzerBlast” MMC tərəfindən inşa olunan ilk sənaye partlayıcı maddələrinin istehsalı zavodu sınaq rejimində fəaliyyətə başlayıb.
Dekabrın 28-də Ekologiya və Təbii Sərvətlər naziri Muxtar Babayev, İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Əmlak Məsələləri Dövlət Xidmətinin rəisi, “AzerGold” QSC-nin Müşahidə Şurasının sədri Mətin Eynullayev, İqtisadiyyat nazirinin müavini Səməd Bəşirli, Gəncə Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Niyazi Bayramov, “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov, “AzerBlast” MMC-nin özəl tərəfdaşı olan “DM Service” şirkətinin nümayəndəsi, eləcə də Ekologiya və Təbii Sərvətlər, İqtisadiyyat nazirliklərinin, Azərbaycan İnvestisiya Holdinqinin nümayəndələrinin iştirakı ilə müəssisəyə baxış keçirilib.
Tədbir iştirakçıları dövlət-özəl tərəfdaşlıq modeli əsasında təsis olunan “AzerBlast” MMC-nin ölkəmizdə mülki partlayıcı maddələrə artan tələbatın qarşılanması, idxaldan asılılığın aradan qaldırılması məqsədilə istifadəyə verdiyi müəssisədə yaradılan şəraitlə tanış olublar. Zavodun fəaliyyət imkanları və istehsal texnologiyaları haqqında məlumat verən “AzerBlast” MMC-nin baş direktoru Rizvan Baxşıyev hazırda ölkəmizdə mülki təyinatlı partlayıcı maddələrin yeganə istehsal müəssisəsində əsasən dağ-mədən və inşaat sənayesində istifadə olunan ANFO (quru mühitdə istifadə üçün nəzərdə tutulan partlayıcı növü) və H-ANFO (nəm mühitdə istifadə üçün nəzərdə tutulan partlayıcı növü) partlayıcı maddələrinin istehsalı həyata keçiriləcəyini bildirib.
Ümumi sahəsi 5665 m2 olan müəssisənin inşasına 2023-cü ilin yanvar ayında başlanıldığını, inşaat prosesinin 12 ay davam etdiyi diqqətə çatdırılıb. Zavodun istehsal xətti Türkiyənin “HTD Kimya və Mühendislik A.Ş” şirkətinin texnoloji dizaynı, Almaniya, Böyük Britaniya və Türkiyə istehsalı olan avadanlıqlardan istifadə edilməklə təşkil olunub.
Hazırda ölkəmizdə sənaye partlayıcılarına tələbat idxal hesabına ödənildiyi qeyd edilərək, zavodun tam rejimdə fəaliyyətə başlaması ilə ölkəmizdə sənaye təyinatlı partlayıcı maddələrə tələbat yerli istehsal hesabına təmin ediləcəyi və idxaldan asılılığın aradan qaldırılacağı vurğulanıb. Belə ki, fəaliyyətin ilkin mərhələsində zavodda yerli tələbat və ixrac potensialları qiymətləndirilməklə illik 14000 ton ANFO və H-ANFO partlayıcı maddələrinin istehsalını həyata keçirəcək. Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin liderliyi ilə işğaldan azad edilən Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun dağ-mədən sənayesi üzrə mövcud potensialı, genişmiqyaslı tikinti layihələri, həmçinin daha geniş ixrac potensialı nəzərə alınaraq, növbəti mərhələdə zavodun illik istehsal həcminin maksimal həddə - 31500 tona çatdırılması planlaşdırılır. Bu məqsədlə ilkin mərhələdə 35 nəfərlik işçi heyəti ilə işə başlayacaq müəssisədə istehsalatın aktiv dövründə əməkdaşların sayının 65 nəfərədək artırılması nəzərdə tutulub.
Müəssisənin təhlükə potensiallı istehsal sahəsi olduğu xüsusilə nəzərə alınaraq, zavodda yerli və beynəlxalq qanunvericiliyin tələblərinə uyğun texniki təhlükəsizlik tam təmin olunub, istehsalatın yüksək ekoloji norma və standartlara cavab verən şəkildə təşkil edilib.
Qeyd edək ki, Sənaye Partlayıcı Maddələrinin İstehsalı Zavodu layihəsinə 15 milyon manat məbləğində sərmayə qoyulub. Sözügedən vəsait dövlət büdcəsinə əlavə yük yaratmadan, “AzerBlast” MMC-nin təsisçiləri tərəfindən təmin edilib. Zavodun Gəncə şəhərində inşa edilməsində məqsəd ölkəmizin əsas dağ-mədən sənaye mərkəzinə yaxınlıqda yerləşməsi, həmçinin bölgədə iqtisadi aktivliyin, əhalinin məşğulluğunun artırılmasına əlavə töhfə verməkdir.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-12/_innews_fce739022694138e0b8e5c6d9_o.jpg
Первый в Азербайджане завод по производству промышленных взрывчатых веществ, построенный в Гяндже ООО «AzerBlast» – дочерней компанией Закрытого Акционерного Общества (ЗАО) «AzerGold», начал работу в тестовом режиме.
28 декабря министр экологии и природных ресурсов Мухтар Бабаев, начальник Государственной службы по вопросам имущества при Министерстве экономики, председатель Наблюдательного Совета ЗАО «AzerGold» Метин Эйнуллаев, замминистра экономики Самед Баширли, глава Исполнительной Власти города Гянджи Ниязи Байрамов, председатель Правления ЗАО «AzerGold» Закир Ибрагимов, члены компании «DM Service», являющейся частным партнером ООО «AzerBlast», а также представители министерств экологии и природных ресурсов, экономики и Азербайджанского Инвестиционного Холдинга осмотрели предприятие.
Участники мероприятия ознакомились с условиями, созданными на предприятии ООО «AzerBlast», учрежденном на основе модели государственно-частного партнерства, а также с целью удовлетворения растущего спроса на взрывчатые вещества гражданского назначения в нашей стране, устранения зависимости от импорта. Гендиректор ООО «AzerBlast» Ризван Бахшиев, предоставив информацию об имеющихся возможностях и технологиях производства завода, сказал, что на единственном в настоящее время в нашей стране предприятии по производству взрывчатых веществ гражданского назначения будет осуществляться производство взрывчатых веществ ANFO (тип взрывчатки, предназначенной для использования в сухой среде) и H-ANFO (тип взрывчатки, предназначенной для использования во влажной среде), используемых в горнодобывающей и строительной промышленности.
Было отмечено, что строительство предприятия общей площадью 5 665 кв. м началось в январе 2023 года, процесс строительства занял 12 месяцев. Производственная линия завода организована по технологическому дизайну турецкой компании HTD Kimya və Mühendislik A.Ş и с использованием оборудования производства Германии, Великобритании и Турции.
Доведя до внимания, что в настоящее время спрос на промышленные взрывчатые вещества в нашей стране удовлетворяется за счет импорта, было подчеркнуто, что с началом работы завода в полном режиме спрос на промышленные взрывчатые вещества в Азербайджане будет обеспечен за счет местного производства, а также устраниться зависимость от импорта. Так, на начальном этапе деятельности с учетом местного спроса и экспортного потенциала завод будет осуществлять ежегодное производство 14 000 тонн взрывчатых веществ ANFO и H-ANFO. Учитывая потенциал горнодобывающей промышленности Карабаха и Восточного Зангезура, освобожденных от оккупации под руководством Победоносного Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева, масштабные строительные проекты, а также более широкий экспортный потенциал, на следующем этапе планируется довести годовой объем производства завода до максимума –31 500 тонн. С этой целью на предприятии, которое начнет работу на начальном этапе с персоналом в 35 человек, планируется увеличить количество сотрудников до 65 человек в активный период производства.
Учитывая, что предприятие является потенциально опасной производственной площадкой, на заводе полностью обеспечена техническая безопасность в соответствии с требованиями местного и международного законодательства, а производство организовано в соответствии с высокими экологическими нормами и стандартами.
Отметим, что в проект завода по производству промышленных взрывчатых веществ вложено 15 млн. манатов. Указанные средства были вложены учредителями ООО «AzerBlast» без дополнительной нагрузки на государственный бюджет. Целью строительства завода в Гяндже является его расположение в непосредственной близости от главного горнодобывающего промышленного центра нашей страны, а также внесение дополнительного вклада в повышение экономической активности, занятости населения в регионе.