https://innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_c47153396d8f0d5b6330283be_o.jpg
Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının 2024-cü il yanvarın 1-dən 30-dək müddətli həqiqi hərbi xidmətə çağırılması və müddətli həqiqi hərbi xidmət hərbi qulluqçularının ehtiyata buraxılması haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq Sərəncamının icrasının təmin edilməsi ilə əlaqədar müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənovun tapşırığına əsasən Azərbaycan Ordusunun hərbi hissələrində müddətli həqiqi hərbi xidmət müddəti başa çatmış hərbi qulluqçuların tərxis edilməsi ilə bağlı tədbirlər keçirilir.
Əvvəlcə Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin və ölkəmizin suverenliyi, ərazi bütövlüyü və torpaqlarımızın azadlığı uğrunda canlarını fəda edən şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib.
Keçirilən tədbirlərdə çıxış edənlər Azərbaycan Respublikasının Silahlı Qüvvələrindən ehtiyata buraxılan müddətli həqiqi hərbi xidmət hərbi qulluqçularını hərbi xidmətlərini layiqincə başa vurduqlarına görə təbrik edib, onlara gələcək işlərində müvəffəqiyyətlər arzulayıblar.
Xidmət müddəti başa çatan əsgərlər isə öz növbələrində Azərbaycan Ordusu sıralarında xidmət etməkdən qürur duyduqlarını bildiriblər. Hərbi xidmətdə olduqları müddət ərzində əldə etdikləri müsbət keyfiyyətlərin onların gələcək həyatlarında faydalı olacağına əminliklərini bildiriblər.
Xidmət müddəti ərzində fərqlənən bir qrup hərbi qulluqçuya mükafatlar təqdim edilib.
Tərxis olunan hərbi qulluqçularla xatirə şəkilləri çəkdirildikdən sonra onlar yaşadıqları bölgələrə yola salınıblar.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_c47153396d8f0d5b6330283be_o.jpg
In ensuring the execution of the Order of the President of the Republic of Azerbaijan on the conscription of citizens of the Republic of Azerbaijan for active military service and the discharge of servicemen from active military service to the reserve for the period of January 1-30, 2024, events aimed at the discharge of servicemen, who completed their active military service, are being held in the Azerbaijan Army’s military units. The events are being held according to the instruction of the Minister of Defense, Colonel General Zakir Hasanov.
First, the memory of the National Leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev, and Shehids (Martyrs), who sacrificed their lives for the sovereignty, territorial integrity, and independence of the Motherland, was honored with observing a minute of silence. The National Anthem of the Republic of Azerbaijan was performed.
The speakers at the events congratulated the active military servicemen, discharged to reserve from the Azerbaijan Armed Forces, on worthily completing military service and wished them success in their future activities.
In turn, soldiers who completed their military service expressed pride in serving in the Azerbaijan Army. They also expressed confidence that the positive qualities acquired during the military service will be beneficial in their future lives.
A group of servicemen, who distinguished themselves during military service, was awarded.
At the end of the events, photos were taken with discharged servicemen and they were sent to their places of residence.