Azərbaycan Respublikasının müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənov ölkəmizdə işgüzar səfərdə olan Türkiyə Respublikası milli müdafiə nazirinin müavini cənab Celal Sami Tüfekçinin rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdən əvvəl qonaqlar Fəxri xiyabanda xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin və görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın məzarlarını, həmçinin Şəhidlər xiyabanı və Türk Şəhidliyini ziyarət edərək əklil və gül dəstələri qoyub, xatirələrini dərin hörmət və ehtiramla yad ediblər.
Sonra Müdafiə Nazirliyində türkiyəli nümayəndə heyəti ilə görüş keçirilib.
Qonaqları salamlayan general-polkovnik Z.Həsənov onları ölkəmizdə görməkdən məmnun olduğunu bildirib.
Hər iki Ordunun döyüş əməliyyatları zamanı şəhid olan hərbi qulluqçularının xatirəsi ehtiramla anılıb, tərəflər şəhidlərə Allahdan rəhmət diləyiblər.
Nazir Azərbaycanla Türkiyə arasında digər sahələrdə olduğu kimi hərbi sahədə də əməkdaşlığın daim inkişaf etdiyini bildirib. Ölkələrimiz arasında strateji müttəfiqliyin dostluq və qardaşlıq münasibətləri üzərində qurulduğunu xüsusi vurğulayıb.
Müdafiə naziri ölkələrimiz arasında əməkdaşlığın yüksək səviyyəyə çatmasında hər iki dövlət başçısının səmimi münasibətlərinin əvəzsiz rolu olduğunu qeyd edib.
Cənab C.S.Tüfekçi isə öz növbəsində ölkəmizə səfərindən məmnunluğunu ifadə edib. Ölkələrimiz arasında qarşılıqlı inam, etimad və dəstəyə əsaslanan əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsinin vacibliyini bildirib.
Türkiyə Respublikasının Azərbaycandakı səfiri cənab Cahit Bağcının və qardaş ölkənin müdafiə sənayesi şirkətləri rəhbərliyinin də iştirak etdiyi görüşdə hərbi təchizat sahəsində birgə layihələrin əhəmiyyəti qeyd olunub. Ölkələrimiz arasında hərbi, hərbi-texniki və digər sahələrdə əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi, həmçinin regional təhlükəsizlik məsələləri müzakirə edilib.

The Minister of Defense of the Republic of Azerbaijan, Colonel General Zakir Hasanov met with the delegation led by Deputy Minister of National Defense of the Republic of Türkiye, Mr. Celal Sami Tüfekçi, who is on a working visit to Azerbaijan.
Before the meeting Turkish delegation visited the graves of the National Leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev and prominent ophthalmologist, academician Zarifa Aliyeva in the Alley of Honor, as well as the Alley of Shehids (Martyrs) and Turkish Martyrs' Cemetery. The guests laid wreaths and flowers and honored their blessed memory.
Then, the Defense Ministry hosted the meeting with the Turkish delegation.
Colonel General Z. Hasanov welcomed the guests and expressed his satisfaction with seeing them in Azerbaijan.
The sides honored memory of the servicemen of both armies martyred during the military operations, and prayed to Almighty Allah for the repose of their souls.
The Defense Minister noted that Azerbaijani-Turkish cooperation is constantly developing in all fields, including the military. He emphasized that the strategic alliance between the two fraternal countries is based on friendship and brotherhood.
The Minister noted that the friendly relations of the heads of two states plays an invaluable role in reaching a high level of Azerbaijani-Turkish cooperation.
C.S. Tüfekçi expressed his satisfaction with the visit to Azerbaijan. He expressed the importance of further expansion of cooperation based on mutual trust, confidence and support between the two countries.
The importance of joint projects in military provision was noted at the meeting attended by the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Türkiye to Azerbaijan Cahit Bağcı, and the leadership of the defense industry companies of the fraternal country. The meeting discussed further expansion of Azerbaijani-Turkish cooperation in military, military-technical and other fields, including regional security issues.