https://innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_bf7d53146ddc04475513bf222_o.jpg
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində olan “AzInTelecom” MMC tərəfindən yaradılmış “SİMA İmza” Azərbaycanın rəqəmsal transformasiyasını sürətləndirmək məqsədilə fəaliyyət dairəsini genişləndirməyə davam edir.
2022-ci ilin iyunundan Dövlət Gömrük Komitəsinə (DGK) məxsus e.customs.gov.az portalında elektron gömrük xidmətlərindən istifadə edən SİMA İmza sahibləri, artıq “Smart Customs” mobil tətbiqi vasitəsilə də eyni xidmətlərdən istifadə edə bilərlər.
Belə ki, DGK ilə aparılmış birgə işlər nəticəsində “SİMA İmza”nın komitəyə məxsus “Smart Customs” tətbiqinə inteqrasiyası uğurla tamamlanıb. Vətəndaşlar və fərdi sahibkarların “Smart Customs” tətbiqində şəxsi kabinetə digər giriş imkanları ilə yanaşı, “SİMA İmza” ilə də daxil olması imkanı yaradılıb. Bunun üçün istifadəçinin mobil cihazında SİMA tətbiqinin olması kifayətdir.
İstifadəçilər “Smart Customs” tətbiqində aşağıdakı əməliyyatları rahatlıqla icra edə bilərlər:
- Elektron Ticarət - Sadələşdirilmiş bəyannamə verilməsi
- Sərnişinlər üçün sadələşdirilmiş bəyannamə verilməsi
- Gömrük ödənişlərinin hesablanması
- Elektron növbə götürülməsi
- Sürətli keçid əldə edilməsi
- GÖÖEN (Gömrük ödənişlərinin ödəyicisinin eyniləşdirmə nömrəsi) alınması
- Mobil cihazın gömrükdə bəyan edilib-edilmədiyinin yoxlanılması
- Elektron hesab səhifəsi açılması
- DGK-a elektron müraciət göndərilməsi
Qeyd edək ki, “SİMA İmza” həm vətəndaşlar, həm də xidmət təklif edənlər üçün bir sıra üstünlüklər yaradır. Yeni nəsil rəqəmsal imza ilə maliyyə xərcləri azalır, vaxt itkisi aradan qalxır. Həmçinin “SİMA İmza”nın istənilən sistemə inteqrasiya oluna bilməsi, eləcə də avtomatlaşdırma funksiyası istifadəçilərə sürətli və istənilən sayda imzalama imkanı qazandırır.

https://innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_bf7d53146ddc04475513bf222_o.jpg
Созданная ООО «AzInTelecom» при Министерстве цифрового развития и транспорта «SİMA İmza» продолжает расширять сферу деятельности с целью ускорения цифровой трансформации Азербайджана.
С июня 2022 года владельцы «SİMA İmza», пользующиеся электронными таможенными услугами на портале e.customs.gov.az, принадлежащем Государственному таможенному комитету (ГТК), теперь могут пользоваться теми же услугами через мобильное приложение «Smart Customs».
Таким образом, в результате совместной работы с Государственной таможенной службой успешно завершена интеграция «SİMA İmza» в принадлежащее комитету приложение «Smart Customs». В приложении «Smart Customs» граждане и частные предприниматели имеют возможность входа в личный кабинет с «SİMA İmza» наряду с другими вариантами доступа. Для этого достаточно иметь приложение SİMA на мобильном устройстве пользователя.
В приложении «Smart Customs» пользователи могут удобно выполнять следующие операции:
- Электронная коммерция – упрощенная подача деклараций.
- Упрощенная декларация для пассажиров
- Расчет таможенных сборов
- Электронная очередь
- Получение быстрой ссылки
- Получение «GÖÖEN» (идентификационного номера таможенного плательщика).
- Проверка того, задекларировано ли мобильное устройство на таможне или нет.
- Открытие страницы электронного счета
- Отправка электронного заявления в ГТК
Следует отметить, что с цифровой подписью нового поколения «SİMA İmza» как граждане, так и организации экономят деньги и время. Возможность интеграции «SİMA İmza» в любую систему, а также автоматизация дают пользователям возможность подписывать документы быстро и в любом количестве.