https://innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_bf7d53146ddc04475513bf222_o.jpg
Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində olan “AzInTelecom” MMC tərəfindən yaradılmış “SİMA İmza” Azərbaycanın rəqəmsal transformasiyasını sürətləndirmək məqsədilə fəaliyyət dairəsini genişləndirməyə davam edir.
2022-ci ilin iyunundan Dövlət Gömrük Komitəsinə (DGK) məxsus e.customs.gov.az portalında elektron gömrük xidmətlərindən istifadə edən SİMA İmza sahibləri, artıq “Smart Customs” mobil tətbiqi vasitəsilə də eyni xidmətlərdən istifadə edə bilərlər.
Belə ki, DGK ilə aparılmış birgə işlər nəticəsində “SİMA İmza”nın komitəyə məxsus “Smart Customs” tətbiqinə inteqrasiyası uğurla tamamlanıb. Vətəndaşlar və fərdi sahibkarların “Smart Customs” tətbiqində şəxsi kabinetə digər giriş imkanları ilə yanaşı, “SİMA İmza” ilə də daxil olması imkanı yaradılıb. Bunun üçün istifadəçinin mobil cihazında SİMA tətbiqinin olması kifayətdir.
İstifadəçilər “Smart Customs” tətbiqində aşağıdakı əməliyyatları rahatlıqla icra edə bilərlər:
- Elektron Ticarət - Sadələşdirilmiş bəyannamə verilməsi
- Sərnişinlər üçün sadələşdirilmiş bəyannamə verilməsi
- Gömrük ödənişlərinin hesablanması
- Elektron növbə götürülməsi
- Sürətli keçid əldə edilməsi
- GÖÖEN (Gömrük ödənişlərinin ödəyicisinin eyniləşdirmə nömrəsi) alınması
- Mobil cihazın gömrükdə bəyan edilib-edilmədiyinin yoxlanılması
- Elektron hesab səhifəsi açılması
- DGK-a elektron müraciət göndərilməsi
Qeyd edək ki, “SİMA İmza” həm vətəndaşlar, həm də xidmət təklif edənlər üçün bir sıra üstünlüklər yaradır. Yeni nəsil rəqəmsal imza ilə maliyyə xərcləri azalır, vaxt itkisi aradan qalxır. Həmçinin “SİMA İmza”nın istənilən sistemə inteqrasiya oluna bilməsi, eləcə də avtomatlaşdırma funksiyası istifadəçilərə sürətli və istənilən sayda imzalama imkanı qazandırır.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-01/_innews_bf7d53146ddc04475513bf222_o.jpg
"SİMA İmza", created by AzInTelecom LLC under the Ministry of Digital Development and Transport, continues to expand its scope of activities in order to accelerate the digital transformation of Azerbaijan.
From June 2022, "SİMA İmza" owners using electronic customs services on the e.customs.gov.az portal, owned by the State Customs Committee (SCC), can now use the same services through the “Smart Customs” mobile application.
Thus, as a result of joint work with the State Customs Service, the integration of “SİMA İmza” into the “Smart Customs” application owned by the committee was successfully completed. In the “Smart Customs” application, citizens and private entrepreneurs have the opportunity to log into their personal account with “SİMA İmza” along with other access options. To do this, it is enough to have the SİMA application on the user’s mobile device.
In the "Smart Customs" app, users can conveniently perform the following operations:
- Electronic commerce – simplified filing of declarations.
- Simplified declaration for passengers
- Calculation of customs fees
- Electronic queue
- Getting a fast link
- Obtaining “GÖÖEN” (Customs Payer Identification Number).
- Checking whether the mobile device is declared at customs or not
- Opening an electronic account page
- Sending an electronic application to the State Customs Committee
To obtain a digital signature, citizens only need to download the “SİMA İmza” application to their mobile device and register once. "SİMA İmza", which increases the availability of digital services, will speed up business processes in our country.