Vikipediyanın özbək dili seqmenti üzrə Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin viki - könüllüləri tərəfindən XVIII əsrin Azərbaycan şairi, Qarabağ xanının vəziri, görkəmli dövlət xadimi Molla Pənah Vaqif haqqında yeni bölmə yaradılıb.
Yaradılan bölmədə qeyd olunur ki, ziyalı bir şəxs olduğuna görə xalq arasında "Molla" titulunu almış Vaqifin bədii irsi bu günə qədər tam çatmasa da, şairin əsərlərinin mövzusu, ideoloji məzmunu, bədii xüsusiyyətlərini əldə etmək mümkün olub. Bölmədə vurğulanır ki, Molla Pənah Vaqif Azərbaycan xalqının orta əsr ənənələri ruhunda şeir yazan və yeni tip, realist, şifahi xalq poeziyasına yaxın olan, yaradıcılığı Azərbaycan poeziyasının gələcək inkişafına böyük təsir göstərmiş şairlərdən biridir.
“Yaradıcılıq” bölməsində şairin bədii xüsusiyyətləri haqqında məlumatlar öz əksini tapmış, bunun sayəsində Molla Pənah Vaqifin istifadə etdiyi əsas mövzu və janrlar haqqında məlumat verilmişdir.
Məqalədə Vaqif lirikasının əsas xüsusiyyətlərinin millətçilik, reallıq, sadəlik və nikbinlik olduğu öz əksini tapıb.
Şair həm də klassik poeziyanın ənənəvi janrlarını yeniləri ilə əvəz etmiş, ifadə tərzini yeniləmiş, bədii üslubu dəyişmiş və onun yaradıcılığında əsas yeri məhəbbət lirikası tutmuşdur.
Şairin bədii irsi bölməsində isə Azərbaycan ədəbi irsinin qorunub saxlanmasında qayğı göstərən Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin göstərişi ilə Molla Pənah Vaqifin məqbərəsinin ucaldılmasından və s. məlumatlar bəhs edilir.
Azərbaycan dövlətinin daim Molla Pənah Vaqifin yaradıcılığına mühüm diqqət verdiyi qeyd olunan bölmədə Türksoy Mədəniyyət Nazirləri Daimi Şurasının 2016-cı ilin dekabrında Şəkidə keçirilən 34-cü iclasında 2017-ci ilin “Molla Pənah Vaqif ili” elan edilməsi haqqında qərar qəbul edildiyi və şairin anadan olmasının 300 illiyinin geniş qeyd olunması münasibəti ilə 2017-ci il yanvar ayının 12-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən sərəncam imzalandığı yazılır.
Bölmədə ayrıca olaraq Molla Pənah Vaqifin muzey-məqbərəsi haqqında məlumatlar yer alır və Vaqifin xatirəsinin əbədiləşdirilməsi istiqamətində dövlət tərəfindən həyata keçirilən tədbirlər haqqında məlumat verilir. Qeyd olunur ki, Sovet dövründə ölkəmizə rəhbərlik edən və daim mədəniyyətə, ədəbiyyata yüksək qayğı göstərən Azərbaycan xalqının Ümummilli lideri Heydər Əliyev Azərbaycanın üç məşhur ədibi, şairi - Nizami Gəncəvi, Molla Pənah Vaqif və Hüseyn Cavidin məzarları üzərində məqbərə qurulmasına nail olur. Məqalədə məlumat verilir ki, Heydər Əliyev Şuşada olarkən Vaqifin məzarını ziyarət etmək istəsə də, tapa bilməmişdir. Onun tapşırığına əsasən məzar tapılmış, bərbad vəziyyətdə olan məzarı ziyarət edən Ulu Öndər sonralar sərəncam verərək Vaqif məzarı üzərində abidə və türbə ucaldılmasına nail olur. 1982-ci ilin yanvarında isə Ulu Öndər Heydər Əliyevin iştirakı ilə Molla Pənah Vaqifin Şuşada məqbərəsinin təntənəli açılışı olur.
1992-ci il mayın 8-də Ermənistanın silahlı birləşmələri Şuşanı işğal edərkən mədəniyyət abidələrinə qarşı vandalizm aktları həyata keçirmiş, Şuşa şəhərindəki Vaqif məqbərəsini də dağıtmışlar. 2020-ci il 44 günlük Vətən müharibəsi, Azərbaycan ordusunun şanlı qələbəsi və Şuşanın azad edilməsindən sonra 39 il əvvəl atası ilə birlikdə – yanvarın 14-də Şuşa şəhərinə səfəri zamanı məqbərəni yenidən ziyarət edən Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev məqbərənin açılışı günü təmir-bərpa işlərinə başlamağa dair tapşırıq vermiş və məqbərə Heydər Əliyev Fondunun layihəsi ilə yenidən qurulmuşdur.
2021-ci il avqustun 29-da Şuşa şəhərində böyük Azərbaycan şairi və ictimai xadim Molla Pənah Vaqifin muzey-məqbərə kompleksi təmir-bərpa və yenidənqurma işlərindən sonra istifadəyə verilmiş və bu tarixi hadisədə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva iştirak etmişlər.
“Wikipedia" Elektron Ensiklopediyasında “Molla Panah Vogif” özbək dilində bölmə ilə https://uz.wikipedia.org/wiki/Molla_Panah_Vogif linkdə tanış olmaq mümkündür.
Qeyd edək ki, Özbəkistandakı Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzindən verilən məlumata görə dünyanın ən böyük məlumat bazası kimi milyonlarla insanın müraciət etdiyi ilkin mənbə və çoxsaylı dillərdə mövcud olan "Wikipedia.org" Beynəlxalq Elektron Ensiklopediyasında monitorinq aparılmışdır.
Monitorinq nəticəsində Azərbaycana dair Özbək dilində məlumatların olduqca az olması, habelə onların dolğun və obyektiv olmamasını nəzərə alınaraq, Mərkəzin yanında viki könüllülər təşkil olunmuş və son 5 ildə aparılan işlər nəticəsində ölkəmizin dövlətçiliyi, tarixi, mədəniyyəti, ədəbiyyatı, tanınmış şəxsiyyətlərinə dair yüzlərlə məqalələr hazırlanaraq Beynəlxalq Elektron Ensiklopediyada yerləşdirilmişdir. Yaradılmış bölmələr Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin saytında https://azculture.uz/bizim-layiheler.php?link=wikipedia yerləşdirilmişdir.

В узбекскоязычном сегменте Википедии вики-волонтерами Азербайджанского Культурного Центра имени Гейдара Алиева в Узбекистане создан новый раздел, посвященный азербайджанскому поэту XVIII века, везирю Карабахского хана, выдающемуся государственному деятелю Молла Панах Вагифу.
В созданном разделе отмечается, что хотя литературное наследие Вагифа, получившего в народе титул «Молла» благодаря тому, что он был интеллектуальным человеком, до сих пор не до конца охвачено, тем не менее удалось получить тему, идейное содержание и художественные особенности произведений поэта. Подчеркивается, что Молла Панах Вагиф является одним из поэтов, писавших стихи в духе средневековых традиций азербайджанского народа и близких к новому типу, реалистической, устной народной поэзии, его творчество оказало большое влияние на дальнейшее развитие азербайджанской поэзии.
В разделе «Творчество» отражены сведения о творческих особенностях поэта, благодаря чему предоставлена информация об основных темах и жанрах, используемых Молла Панахом. Подчеркивается, что основными характеристиками лирики Вагифа являются национализм, реальность, простота и оптимизм. Поэт также заменил традиционные жанры классической поэзии новыми, обновил стиль выражения, изменил художественный стиль, главное место в его творчестве заняла любовная лирика.
В разделе «Наследие» предоставляется информация о том, что по указу общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева о сохранении литературного наследия Азербайджана, построен мавзолей Моллы Панах Вагифа.
В разделе, где отмечается, что Азербайджанское государство всегда уделяет большое внимание деятельности Молла Панах Вагифа, упоминается, что на 34-м заседании Постоянного совета министров культуры ТЮРКСОЙ, состоявшемся в Шеки в декабре 2016 года, было принято решение объявить 2017 год «годом Молла Панаха Вагифа», а 12 января 2017 года был подписан указ президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева по случаю широкого празднования 300-летия со дня рождения поэта.
В разделе также содержится информация о музее-мавзолее муллы Панаха Вагифа и дается информация о мероприятиях, проводимых государством в направлении увековечения памяти Вагифа. Отмечается, что Общенациональный лидер азербайджанского народа Гейдар Алиев, руководивший нашей страной в советское время и постоянно проявлявший заботу о культуре и литературе, добивается возведения мавзолея над могилами трех известных азербайджанских литераторов и поэтов - Низами Гянджеви, Моллы Панаха Вагифа и Гусейна Джавида. В статье сообщается, что Гейдар Алиев, находясь в Шуше, хотел посетить могилу Вагифа, но не смог ее найти. По его указанию могилу нашли и посетили полуразрушенную могилу, позже Гейдар Алиев распорядился установить памятник и надгробие на могиле Вагифа. В январе 1982 года при участии Великого лидера Гейдара Алиева в Шуше был открыт мавзолей Моллы Панаха Вагифа.
8 мая 1992 года, когда вооруженные силы Армении оккупировали Шушу, они совершили акты вандализма против памятников культуры и разрушили мавзолей Вагифа в Шуше. После 44-дневной Отечественной войны 2020 года, славной победы азербайджанской армии и освобождения города Шуша, Президент Азербайджана Ильхам Алиев, вновь посетивший мавзолей спустя 39 лет во время своего визита в город Шуша, дал распоряжение о начале ремонтно-восстановительной работы и мавзолей был восстановлен по проекту Фонда Гейдара Алиева.
29 августа 2021 года в городе Шуша после ремонтных, реставрационных и реконструкционных работ музейно-мавзолейный комплекс великого азербайджанского поэта и общественного деятеля Молла Панах Вагифа был сдан в эксплуатацию и в этом историческом событии приняли участие Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева.
В Электронной энциклопедии «Википедия» раздел «Молла Панах Вогиф» на узбекском языке можно ознакомиться по ссылке https://uz.wikipedia.org/wiki/Molla_Panah_Vogif.
Отметим, что по информации, предоставленной Азербайджанским Культурным Центром имени Гейдара Алиева в Узбекистане, прошёл мониторинг Международной электронной энциклопедии «Wikipedia.org», которая является первоисточником и доступна на многих языках, как мировой самая большая база данных.
В результате мониторинга, принимая во внимание тот факт, что информации об Азербайджане на узбекском языке очень мало, а также ее недостаточную полноту и объективность, в Центре были организованы вики-волонтеры и в результате работы, проведенной в за последние 5 лет в Международной электронной энциклопедии подготовлены и опубликованы сотни статей о государственности, истории, культуре, литературе, известных личностях нашей страны. Созданные разделы размещены на сайте Азербайджанского Культурного Центра и доступны по ссылке https://azcultural.uz/bizim-layiheler.php?link=wikipedia.