https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_38fa97621bae04b65cb010b01_o.jpg
Ölkənin birinci bankı Kapital Bank-ın dəstəyi ilə risk mütəxəssisləri üçün “Risk sahəsi üzrə şəbəkələşmə” tədbiri həyata keçirildi. Tədbir Azərbaycan Banklar Assosiasiyasının təşkilatçılığı ilə baş tutdu. Seminarın təşkil olunmasında məqsəd ölkəmizdə risk sahəsində çalışan mütəxəssislər arasında şəbəkələşməni artırmaq, təcrübə mübadiləsini həyata keçirmək və risk sahəsində beynəlxlaq təcrübə ilə tanış olmaq idi.
50-dən çox iştirakçının qoşulduğu seminarda beynəlxalq spiker qismində ING Bank Hollandiyanın Validasiya şöbəsinin rəhbəri Özgür Çetiner iştirak etdi. ABŞ, Almaniya, Türkiyə, Kanada kimi ölkələrdə risk modelləri ilə bağlı 20 ildən çox təcrübəyə sahib olan Özgür Çetiner “Maşın öyrənilməsi (“Machine learning”) modelərinin pərakəndə kreditləşmə üzrə tətbiqi”, eləcə də “Texnoloji yeniliklər və maşın öyrənilməsi modellərindən istifadə etməklə kreditlərin idarə edilməsi” mövzusunda təcrübələrini bölüşdü.
Seminarın digər eksperti isə Kapital Bank-ın Kredit Riskləri Ekspert Mərkəzinin lideri Nihad Hüseynzadə idi. Bank sekorunda 10 ilə yaxın təcrübəyə sahib olan Nihad Hüseynzadə iştirakçılarla “Yeni texnologiyalardan və kredit risk modellərindən istifadə edilməklə kredit risklərinin idarə edilməsi”, “Agile mühitdə kredit risklərinin idarə edilməsi” mövzusunda biliklərini bölüşdü.
Mütəmadi olaraq “Yeni texnologiyaların tətbiqi”, “Data analizin gücü ilə müştəri təcrübəsinin idarə edilməsi”, “Verilənlər bazasının idarə edilməsi”, “Yüksək dayanıqlı məlumat bazalarının idarə edilməsi” kimi mövzularda seminar və tədbirlər həyata keçirən Kapital Bank-ın məqsədi bu kimi layihələrlə müasir texnologiyaların tətbiqi və rəqəmsal sahədə çalışan şəxsləri bir araya gətirmək, onlar arasında təcrübə mübadiləsi və şəbəkələşməni artırmaqdır.
Ölkənin birinci bankı olan Kapital Bank PAŞA Holding-ə daxildir və Azərbaycanda ən böyük filial şəbəkəsi, 117 filialı və 49 şöbəsi ilə müştərilərin xidmətindədir. Bankın məhsul və xidmətləri barədə daha ətraflı məlumat almaq üçün https://kapitalbank.az saytına, 196 Sorğu Mərkəzinə və ya Bankın müxtəlif sosial şəbəkələrdə olan səhifələrinə müraciət edə bilərsiniz. Nağd pul krediti sifarişi üçün— https://kbl.az/prgtk, Birbank kartı sifarişi üçün — https://kbl.az/prcrc.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_38fa97621bae04b65cb010b01_o.jpg
Мероприятие проведенное при поддержке первый банка страны – Kapital Bank «Сетевое взаимодействию в области управления рисками» объединило экспертов по рискам. Мероприятие, организованное Ассоциацией Банков Азербайджана, направлено на улучшение сетевого взаимодействия среди профессионалов в области управления рисками, содействие обмену опытом и создание возможности для межотраслевого взаимодействия в области риск-экспертизы в нашей стране.
На семинаре, в котором приняло участие более 50 человек, выступил международный спикер, глава отдела валидации в «ING Bank» в Нидерландах, Озгур Четинер. О. Четинер обладающий более 20-ти летним опытом в моделировании рисков в таких странах, как Соединенные Штаты, Германия, Турция и Канада, поделился своим опытом в области внедрения моделей машинного обучения в розничном кредитовании и управлении кредитами с использованием технологических инноваций и моделей машинного обучения.
Еще одним экспертом на семинаре был Нихад Гусейнзаде, руководитель Центра экспертизы кредитных рисков Kapital Bank. С почти 10-летним опытом работы в банковском секторе Нихад Гусейнзаде поделился своим опытом в управлении кредитными рисками с использованием новых технологий и моделей кредитного риска, а также в гибком управлении кредитными рисками.
Kapital Bank периодически организовывает семинары и мероприятия на такие темы как «Внедрение новых технологий», «Управление клиентским опытом с использованием анализа данных», «Управление базами данных», «Управление высокостабильными базами данных». Целью является объединение людей, работающих в цифровой сфере, способствуя обмену опытом, создание сетевых связей в цифровой области, а также изучение современных технологий.