https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_531a8619a5ad1f7ba949ab784_o.jpg
2023-cü ildə “AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (QSC) qiymətli məhsulların pərakəndə satış bazarında da fəaliyyətini uğurla davam etdirib. Məqsəd zərgərlik bazarının inkişafını diqqətdə saxlamaqla yanaşı, sikkə nümunələrinin ehtiva etdiyi milli-mədəni, tarixi-mənəvi dəyərləri təbliğ etməkdir.
Belə ki, ötən il Səhmdar Cəmiyyət ölkəmizdə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illiyi münasibətilə ilk dəfə olaraq müasir numizmatika sahəsində inqilabi yenilik hesab edilən “Smartminting” texnologiyası əsasında “100 il və onun fövqündə bir irs” adlı limitli sayda unikal qızıl sikkənin istehsalını və təqdimatını həyata keçirib. “Smartminting” texnologiyası ilə 999.9 əyarlı qızıl sikkəyə 3 ölçülü relyef verilib.
Bundan başqa, Ağqoyunlu dövlətinin hökmdarı, Azərbaycan çoxəsrlik dövlətçiliyi tarixində xüsusi yeri olan Uzun Həsənin 600 illiyi münasibətilə qızıl sikkə istehsal edilib. Eyni zamanda Mərkəzi Asiya Ölkələrinin İqtisadiyyatları üçün BMT-nin Xüsusi Proqramı – SPECA-nın 25 illiyi münasibətilə gümüş sikkə hazırlanaraq geniş ictimaiyyətə təqdim edilib.

В 2023 году ЗАО «AzerGold» выпустило новые золотые и серебряные монеты
В 2023 году ЗАО «AzerGold» выпустило новые золотые и серебряные монеты В 2023 году ЗАО «AzerGold» выпустило новые золотые и серебряные монеты
В 2023 году Закрытое Акционерное Общество (ЗАО) «AzerGold» успешно продолжило свою деятельность на розничном рынке драгоценностей. Цель – не только держать в центре внимания развитие ювелирного рынка, но и продвигать национально-культурные, историко-духовные ценности, олицетворением которых являются образцы монет.
Так, в прошлом году, по случаю 100-летия Общенационального Лидера Гейдара Алиева Акционерное Общество впервые в Азербайджане осуществило производство в ограниченном количестве и организовало презентацию уникальной золотой монеты под названием «Величайшее наследие длиною в век» на основе технологии «Smartminting», считающейся революционным нововведением в области современной нумизматики. С помощью технологии «Smartminting» золотая монета 999.9 пробы получила трехмерный рельеф.
Кроме того, была выпущена золотая монета в честь 600-летия правителя государства Аггоюнлу Узун Гасана, который занимает особое место в истории многовековой государственности Азербайджана. В то же время в честь 25-летия Специальной программы ООН для экономик стран Центральной Азии – SPECA была изготовлена и представлена широкой публике серебряная монета.