https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_57dbf170db767e6bfb4e151bc_o.jpg
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (QSC) fəaliyyətə başladığı dövrdən Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda qanunsuz istismar faktlarının araşdırılmasına xüsusi diqqət ayırıb. Ermənistan və bəzi Avropa şirkətlərinin qanunsuz əməllərinə hüquqi qiymətin verilməsi məqsədilə fəaliyyət 2023-cü ildə də davam etdirilib. Vətən müharibəsindən daha əvvəl, 2018-ci ildə başladılan bu proses işğal faktına son qoyulduqdan sonra daha geniş miqyas alıb. 2022-ci ildən “AzerGold” bu istiqamətdə fəaliyyətini İqtisadiyyat Nazirliyi yanında Əmlak Məsələləri Dövlət Xidməti ilə birgə əməkdaşlıq şəraitində həyata keçirir.
Həmçinin “AzerGold” QSC 2022-ci ildən Kəlbəcər rayonunun inzibati ərazisində yerləşən “Tutxun” nəcib metal təzahürləri sahəsində mərhələli kəşfiyyat-axtarış işlərinə başlayıb. Axtarış işləri yalnız minalardan təmizlənmiş sahələrdə aparılır. Belə ki, “Tutxun” sahəsində 273 km2 ərazidə tədqiqatların aparılması planlaşdırılsa da, 2023-cü ilin sonuna qədər minalardan təmizlənmiş 57 km2 ərazidə geoloji axtarış işlərinin icrası mümkün olub. İlkin nəticələr kafidir, tədqiqatlar davam etdirilir. Cari il daha 32 km2 sahənin geoloji axtarış işləri üçün ayrılması nəzərdə tutulub. Hazırda ərazi
Azərbaycan Respublikasının Minatəmizləmə Agentliyinin (ANAMA) mütəxəssisləri tərəfindən mina və digər partlamamış hərbi sursatlardan təmizlənir.
Torpaqların minalardan təmizlənməsi ilə əlaqədar yaranan vaxt itkisini qismən kompensasiya etmək məqsədilə 2022-ci ildə Cənubi Qafqaz regionunda ilk dəfə olaraq hiperspektral peyk çəkilişləri həyata keçirilib. Çəkilişlər Kəlbəcər rayonunu, eləcə də Laçın rayonunun bir hissəsini əhatə etməklə, ümumilikdə 1624 km2 sahədə icra edilib.
Bundan başqa, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 16 noyabr 2022-ci il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilən “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”na uyğun olaraq QSC-nin öhdəliyinə mineral xammal ehtiyatlarının monitorinqi, təftişi, axtarışı, qiymətləndirilməsi kimi bir sıra vacib tapşırıqlar qoyulub. 2022-2026-cı illəri əhatə edən Dövlət Proqramı çərçivəsində Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun mövcud təbii sərvətlərindən Azərbaycan xalqının mənafeyi naminə istifadə edilməsi istiqamətində Azərbaycan dövlətinin yürütdüyü siyasətə “AzerGold” dəstəyini göstərməyə davam edir.

https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_57dbf170db767e6bfb4e151bc_o.jpg
Закрытое Акционерное Общество (ЗАО) «AzerGold» с самого начала своей деятельности уделяет особое внимание расследованию фактов незаконной эксплуатации в Карабахе и Восточном Зангезуре. Работы в направлении дачи правовой оценки незаконным действиям Армении и некоторых европейских компаний продолжились и в 2023 году. Данный процесс, начатый еще до Отечественной войны, в 2018 году, приобрел более широкие масштабы после прекращения факта оккупации. С 2022 года «AzerGold» осуществляет свою деятельность в этом направлении в сотрудничестве с Государственной службой по имущественным вопросам при Министерстве экономики Азербайджана.
Также с 2022 года ЗАО начало поэтапные разведочно-поисковые работы на участке проявлений благородных металлов «Тутхун», расположенном на административной территории Кельбаджарского района. Поисковые работы ведутся только на разминированных участках. Так, несмотря на то что на участке «Тутхун» планировалось провести исследования на площади 273 кв. км, до конца 2023 года геологоразведочные работы удалось провести на очищенной от мин территории в 57 кв. км. Предварительные результаты удовлетворительны, исследования продолжаются. В текущем году на геологоразведочные работы планируется выделить еще 32 кв. км участка. В настоящее время специалисты Агентства Азербайджанской Республики по разминированию (ANAMA) очищают территорию от мин и других неразорвавшихся боеприпасов.
С целью частичной компенсации потери времени, связанной с разминированием, в 2022 году впервые на Южном Кавказе были проведены гиперспектральные спутниковые съемки. Они были осуществлены на общей площади 1624 кв. км, охватив Кельбаджарский, а также часть Лачынского районов.
Кроме того, в соответствии с «I Государственной программой по Великому возвращению на освобожденные от оккупации территории Азербайджанской Республики», утвержденной Распоряжением Президента страны от 16 ноября 2022 года, на ЗАО возложен ряд таких важных задач, как мониторинг, инспекция, поиск, оценка запасов минерального сырья. В рамках государственной программы, которая охватывает 2022–2026 годы, «AzerGold» продолжает оказывать поддержку политике, проводимой государством по использованию природных ресурсов Карабаха и Восточного Зангезура в интересах азербайджанского народа.