https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_d400c46b4e1255a50aaae724e_o.jpg
Kaspersky ICS CERT mütəxəssisləri sənaye müəssisələri üçün kibertəhlükələrin mənzərəsində hansı tendensiyaların müşahidə olunacağına dair öz mülahizələrini təqdim edib.
2023-cü ildə ilkin şərtlərin formalaşması. Rəqəmsallaşdırma vasitəsilə proseslərin səmərəliliyini artırmaq istəyi, xüsusən də IIoT və SmartXXX sistemlərinin istifadəsi təbii olaraq hücum səthinin genişlənməsinə gətirib çıxarır. Eyni zamanda, avadanlıqların alınması və infrastrukturun saxlanması xərclərinin kəskin artması təşkilatları getdikcə bulud xidmətlərinə daha çox müraciət etməyə məcbur edib. Dünya üzrə dövlətlərin informasiya təhlükəsizliyinin təmin edilməsi proseslərindəki artan rolu aşkar müsbət təsirlə yanaşı, zəifliklər haqqında məlumatların məsuliyyətlə açıqlanmasının sazlanmamış mexanizmləri səbəbindən artan məlumat sızması ehtimalının da daxil olduğu yeni risklər yaradıb. Bu və bir çox digər tendensiyalar 2024-cü ildə sənaye müəssisələrinin qarşılaşa biləcəyi kibertəhlükə mənzərəsindəki dəyişikliklərin əsasını təşkil edir.
Fidyəçilər 2024-cü ildə sənaye müəssisələrinin 1 nömrəli baş bəlası olaraq qalacaq. Böyük təşkilatlara, unikal məhsulların tədarükçülərinə və iri logistika şirkətlərinə hücumlar çoxlu sayda ciddi iqtisadi və sosial nəticələrə səbəb olub. Təcavüzkarlar iri məbləğdə fidyə ödəyə bilən təşkilatları hədəf almağa davam edəcək və bu, istehsal və təchizatda fasilələrə səbəb olacaq.
Haktivizm. Siyasi motivli haktivizm güclənəcək və daha dağıdıcı nəticələrə səbəb olacaq. Ölkə daxilində etiraz hərəkatları ilə yanaşı, artan sosial gərginlik (dini və etnik münaqişələr və planetin bir çox regionlarında artan iqtisadi qeyri-sabitlik formasında) fonunda haktivistlər tərəfindən dəstəklənən kosmopolit etiraz hərəkatları da yeni sosial-mədəni və makroiqtisadi gündəmin tətbiqinin nəticəsi olaraq öz növbəsində inkişaf edəcək. Xüsusilə, ekologiya və “yaşıl” texnologiyalar (bərpa olunan enerji, elektrikli nəqliyyat vasitələri) mövzusu eko-haktivistlərin həm dəstəyinə, həm də etirazına səbəb olacaq.
"Boz zonadan" "kölgəyə". Kibertəhlükələr haqqında kəşfiyyatı məlumatları toplamaq (cyberthreat intelligence) üçün üçün “zorakı kibertəhlükəsizlik” (offensive cybersecurity) metodlarından geniş istifadənin həm müsbət, həm də mənfi nəticələri olacaq. Bir tərəfdən təşkilatların təhlükəsizlik səviyyəsi artacaq, digər tərəfdən “boz zona” və “qaranlıq tərəf” arasında incə xəttin pozulması riski böyükdür və bəzi hallarda “boz” hakerlərin xidmətlərinə kibermüdafiəni təmin etməklə bağlı olmayan məqsədlər üçün müraciət ediləcək. Bu hallarda kommersiya və açıq mənbə kodlu alətlərdən istifadə olunacaq ki, bu da kibercinayətkar hücumlarının ümumi yüksək səviyyəsi fonunda bu fəaliyyət növünü effektiv şəkildə maskalayacaq.
Nəqliyyat və logistika sənayesi üçün kibertəhlükələrin artımı. Logistika və nəqliyyatın yüksək templə davam edən avtomatlaşdırılması və rəqəmsallaşdırılması kibercinayətkarlığın ənənəvi cinayətlərlə daha çox birləşməsinə, habelə təsadüfi yoluxmaların fiziki nəticələrinin yaranması ehtimalının artmasına səbəb olacaq.
“Sənaye sektorunda kibertəhlükəsizlik daim əhəmiyyətli dəyişikliklərə məruz qalır, həm yeni hücum növləri, həm də köhnə hücumların daha mürəkkəb versiyaları ortaya çıxır. Fidyə proqamlarının hücumları böyük problem olaraq qalmaqda davam edir və hakerlər daha mürəkkəb üsullardan istifadə edərək böyük şirkətlərə qarşı hücumlarda daha məharətlə hərəkət edirlər. Müxtəlif fikirli haktivistlər də daha fəal və effektiv davranırlar ki, bu da kibertəhlükə mənzərəsini daha da çətinləşdirir. Nəqliyyat və logistika sənayelərində rəqəmsallaşma sürətinin çox yüksək olması səbəbindən onlar bu dəyişikliklərə xüsusilə həssasdır. Kiber və ənənəvi cinayətlərin birləşməsi qlobal təchizat zəncirləri üçün ciddi təhlükə yaradır. Şirkətlər kibertəhlükəsizliyə üstünlük verməli və müdafiə üsullarını daim təkmilləşdirməlidirlər”, - deyə Kaspersky ICS CERT-in rəhbəri Yevgeni Qonçarov bildirir.
Sənaye üçün kibertəhlükə mənzərəsindəki tendensiyalar haqqında hesabatın tam versiyasını buradan oxuya bilərsiniz: https://ics-cert.kaspersky.ru/publications/reports/2024/01/31/ics-and-ot-threat-predictions-for-2024/?utm_source=telegram&utm_medium=blog&utm_campaign=ics-and-ot-threat-predictions-for-2024.
Kaspersky ICS CERT — Kaspersky tərəfindən sənaye sistemlərinin təhlükəsizliyi və informasiya təhlükəsizliyi insidentlərinə cavab verilməsi üçün yaradılan tədqiqat mərkəzidir: ics-cert.kaspersky.ru/.

https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_d400c46b4e1255a50aaae724e_o.jpg
Эксперты Kaspersky ICS CERT представили своё видение того, какие тенденции будут наблюдаться в ландшафте киберугроз для промышленных предприятий
Формирование предпосылок в 2023 году. Стремление к повышению эффективности процессов с помощью цифровизации, в частности использования систем IIoT и SmartXXX, закономерно ведёт к расширению поверхности атаки. В то же время резкий рост затрат на покупку оборудования и содержание собственной инфраструктуры заставил организации всё больше обращаться к облачным сервисам. Растущая роль государств по всему миру в процессах обеспечения информационной безопасности, помимо очевидного положительного эффекта, привнесла и новые риски, включая повышение вероятности утечек данных из-за неотлаженных механизмов ответственного раскрытия информации об уязвимостях. Эти и многие другие тенденции служат основой для изменений в ландшафте киберугроз, с которыми промышленные предприятия могут столкнуться в 2024 году.
Вымогатели останутся бичом №1 промышленных предприятий в 2024 году. Атаки на крупные организации, поставщиков уникальной продукции и крупные логистические компании чреваты серьёзными экономическими и социальными последствиями. Злоумышленники продолжат атаковать организации, способные выплатить значительный выкуп, что будет приводить к перебоям в производстве и поставках.
Хактивизм. Усилится и будет нести более разрушительные последствия политически мотивированный хактивизм. В дополнение к протестным движениям внутри стран на фоне роста социальной напряжённости (ввиду религиозных и этнических конфликтов и нарастающей экономической нестабильности во многих регионах планеты) получат развитие космополитические протестные движения, поддерживаемые хактивистами, — как следствия внедрения новой социокультурной и макроэкономической повестки. В частности, тема экологии и «зелёных» технологий (возобновляемой энергетики, электромобилей) будет вызывать как поддержку, так и протест эко-хактивистов.
Из «серой зоны» в «тень». Широкое использование методов «наступательной кибербезопасности» (offensive cybersecurity) для задач сбора данных киберразведки (cyberthreat intelligence) будет иметь как позитивные, так и негативные последствия. С одной стороны, вырастет уровень защищённости организаций, с другой — велик риск нарушений тонкой грани между «серой зоной» и «тёмной стороной» и к услугам «серых» хакеров станут прибегать иногда и в целях, не связанных с обеспечением собственной киберзащиты. В этих случаях будут использоваться коммерческие инструменты и инструменты с открытым исходным кодом, что позволит эффективно маскировать такого рода активность на общем высоком фоне киберкриминальных атак.
Рост числа киберугроз для транспортной и логистической отраслей. Продолжающаяся высокими темпами автоматизация и цифровизация логистики и транспорта приведёт к большему сращиванию киберкриминала с традиционным, а также к увеличению вероятности физических последствий случайных заражений.
«Кибербезопасность промышленного сектора постоянно претерпевает значительные изменения: появляются как новые типы атак, так и более изощрённые версии старых. По-прежнему большой проблемой остаются атаки вымогателей, хакеры всё лучше разбираются в том, как атаковать крупные компании с помощью более совершенных методов. Также становятся всё более активными и результативными хактивисты различных толков, что ещё больше усложняет ландшафт киберугроз. Особенно уязвимы к этим изменениям транспортная и логистическая отрасли ввиду того, что скорость цифровизация в этих секторах очень высока. Сращивание кибер- и традиционной преступности представляет собой серьёзную угрозу для глобальных цепочек поставок. Компаниям следует уделять первостепенное внимание кибербезопасности и постоянно совершенствовать методы защиты», — комментирует Евгений Гончаров, руководитель Kaspersky ICS CERT.
Полная версия отчёта о трендах в области ландшафта киберугроз для промышленности доступна по ссылке https://ics-cert.kaspersky.ru/publications/reports/2024/01/31/ics-and-ot-threat-predictions-for-2024/?utm_source=telegram&utm_medium=blog&utm_campaign=ics-and-ot-threat-predictions-for-2024.
Kaspersky ICS CERT — это центр исследования безопасности промышленных систем и реагирования на инциденты информационной безопасности, созданный «Лабораторией Касперского»: ics-cert.kaspersky.ru/.