https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_fabad53b4651321818c6a0915_o.jpg
Qazaxıstan Respublikasının Azərbaycandakı Səfirliyində Qazaxıstan-Azərbaycan münasibətlərə, o cümlədən Qazaxıstan tərəfindən daxili və xarici siyasətin əsas aspektlərinə həsr olunan ekspert görüşü keçirilib. Tədbirdə Qazaxıstanın Azərbaycandakı Səfiri Alim Bayel, Azərbaycanın politologiya, beynəlxalq münasibətlər, hüquq, tarix və iqtisadiyyat sahəsində aparıcı ekspertləri, Səfirliyin diplomatları iştirak ediblər.
Görüş zamanı 2022-ci ilin yanvar hadisələrinin ildönümü ilə əlaqədar çəkilən “Kantar. Dövlət çevrilişinə cəhd. Həqiqi hadisələr” adlı sənədli filmin nümayişi baş tutub. Filmin nümayişindən sonra Alim Bayel həmin günlərin mürəkkəbliyi haqqında söz açıb və Yanvar hadisələrinin müstəqil Qazaxıstanın bir dövrünə yekun vurduğunu və ölkə inkişafında yeni dövrə yol açdığını qeyd edib. Səfir həmçinin Prezident Kasım-Jomart Tokayevin Egemen Qazaqstan qəzetində bu yaxınlarda dərc olunduğu müsahibənin bəzi aspektləri üzərində dayanıb.
Beynəlxalq Münasibətlərin Təhlili Mərkəzinin (BMTM) Sədri Fərid Şəfiyev filmin məlumatlarla zəngin olmasını qiymətləndirərək, Qazaxıstan rəhbərliyi tərəfindən dövlət çevrilişinə cəhdin qarşısı alınması üçün atdığı siyasi nöqteyi-nəzərdən məntiqli və effektiv addımları qeyd edib. F. Şəfiyev vurğulayıb ki, Azərbaycan da bu cür hadisələri 90-cı illərdə yaşayıb. Politiloq Türk dövlətləri arasında inteqrasiya prosesləri çərçivəsində təhlükəsizliyin möhkəmləndirilməsi məsələsində əməkdaşlığın inkişafının önəmi ilə bağlı öz fikirləri səsləndirib.
“Cənubi Qafqaz” Politoloqlar Klubunun rəhbəri İlqar Vəlizadə də həmin günlərdə qəbul olunan qərarların misilsizliyini və effektivliyini qeyd edib. “Qazaxıstanın indiki hakimiyyəti bir neçə gün içində öz effektivliyini təsdiq edib. Əgər ölkə hakimiyyəti gücsüz olsaydı, vəziyyət başqa ssenari üzrə inkişaf edərdi”, - deyə, ekspert qeyd edib.
İştirakçılar regional gündəm və iki ölkə arasında iqtisadi, nəqliyyat-logistika, energetika və mədəni-humanitar əməkdaşlığı sahəsində məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
Xüsusilə, A. Bayel qeyd edib ki, Qazaxıstan və Azərbaycan qeyri-stabil geosiyasi vəziyyətdə Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutu (TBNM), Xəzər dənizinin dibi ilə fiber-optik rabitə xəttinin (FORX) çəkilməsi, Qazaxıstan neftinin Azərbaycan ərazisi üzərindən ixracı kimi regional əhəmiyyətli layihələri həyata keçirdirlər. Diplomat Mərkəzi Asiyadan Azərbaycan vasitəsilə Avropaya elektrik enerjisinin tranzitinin perspektivlərinin müzakirəsinin intensivləşməsinə diqqət çəkib. Qazaxıstanlı diplomat Qazaxıstanın ötən və cari ildə keçirilən əhəmiyyətli beynəlxalq tədbirlərindən də danışıb. Qazaxıstan Prezidentinin İtaliya, Fransa, Almaniya, Çin, Rusiya və digər bu kimi ölkələrin liderləri ilə ikitərəfli görüşləri Qazaxıstanın dünya arenasındakı rolunu və iri dövlətlərin bizim ölkəyə olan etimadını göstərir. Bundan başqa A. Bayel dünya ictimaiyyətinin Mərkəzi Asiyaya olan yüksək diqqəti üzərində dayanıb və C5+1 formatında zirvə görüşlərinin intensivləşməsini vurğulayıb.
Tarix Mərkəzinin direktoru Rizvan Hüseynov bu il Cuçi Ulusunun 800 illiyinin qeyd olunmasına xüsusi diqqət yetirib. Tarixçi qeyd edib ki, həmin dövrdə əsası qoyulmuş dövlətçilik ənənələri bu gün də bizim ölkələrimizin həyatında öz əksini tapdığına görə bu mövzu Avrasiya regionunun bütün dövlətləri üçün eyni dərəcədə maraqlıdır. Ekspertlər razılaşıblar ki, bu cür təşəbbüslər sayəsində Qazaxıstan nəinki öz keçmişinə hörmətlə yanaşır, eyni zamanda dövlətçiliyinin Qızıl Orda kimi tarixi dövlət qurumları ilə varisliyini düzgün şəkildə vurğulayır.
Türk dünyasında inteqrasiya proseslərin müzakirəsi çərçivəsində ekspertlər humanitar, o cümlədən təhsil sahəsində əlaqələrin artırılmasının, regionumuz üçün ənənəvi olan dəyərlərə sahib olan vətəndaş cəmiyyətinin formalaşdırılmasının, qeyri-hökumət təşkilatları arasında qarşılıqlı fəaliyyətinin vacibliyi haqqında söz açıblar. Bu kontekstdə Cənubi Qafqaz Araşdırmalar Mərkəzinin direktoru Fərhad Məmmədov Qazaxıstanın Türk Dövlətləri Təşkilatında sədrliyi üçün seçdiyi "TURKTIME!" şüarını bəyəndiyini qeyd edib. Şüarın hər bir hərfi əməkdaşlıq müstəvisini bildirir.
Görüşün sonunda A. Bayel fəal iştirak üçün ekspertlərə təşəkkür edib və gələcəkdə faydalı əməkdaşlığın mövcud olmasına əminliyini bildirib.

https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_fabad53b4651321818c6a0915_o.jpg
В Посольстве Республики Казахстан в Азербайджане прошла экспертная встреча, посвященная казахско-азербайджанским отношениям, а также основным аспектам проводимой Казахстаном внутренней и внешней политики. В мероприятии приняли участие Посол Казахстана в Азербайджане Алим Байель, ведущие азербайджанские эксперты в области политологии, международных отношений, права, истории и экономики, дипломаты Посольства.
В ходе встречи состоялся показ документального фильма «Қаңтар. Попытка госпереворота. Как это было», снятого ко второй годовщине январских событий 2022 года. После просмотра ленты Алим Байель рассказал о всей сложности тех дней, а также отметил что Қаңтар подвел черту под одним этапом истории независимого Казахстана и открыл новый этап в его развитии. Посол также остановился на некоторых аспектах опубликованного недавно интервью Президента Касым-Жомарта Токаева газете Egemen Qazaqstan.
Председатель Центра анализа международных отношений (ЦАМО) Фарид Шафиев оценив информативность фильма, отметил политически разумные и эффективные меры, предпринятые руководством Казахстана для предотвращения попытки государственного переворота. Ф. Шафиев подчеркнул, что Азербайджан тоже пережил подобные события в 90-е годы. Политолог выразил мнение о необходимости развития сотрудничества в вопросах укрепления безопасности в рамках интеграционных процессов между тюркскими странами.
Руководитель Клуба политологов «Южный Кавказ» Ильгар Велизаде также отметил беспрецедентность и эффективность принятых в те дни решений. «Действующая власть Казахстана доказала свою эффективность за несколько дней. Если бы власть в стране была слабая, ситуация развилась бы совсем по другому сценарию», - отметил эксперт.
Собравшиеся также обменялись мнениями по региональной повестке дня и комплексу вопросов в области экономического, транспортно-логистического, энергетического и культурно-гуманитарного сотрудничества двух стран.
В частности, А. Байель отметил, что Казахстан и Азербайджан в условиях турбулентной геополитической ситуации успешно реализуют такие крупные проекты регионального значения как Транскаспийский международный транспортный маршрут (ТМТМ), прокладка по дну Каспийского моря волоконно-оптической линии связи (ВОЛС), экспорт казахской нефти через территорию Азербайджана. Дипломат обратил внимание на активизацию обсуждения перспектив транзита электроэнергии из Центральной Азии в Европу через Азербайджан.
Казахстанский дипломат также рассказал об основных международных мероприятиях Казахстана в прошлом и текущем году. Недавние двусторонние встречи Президента Казахстана с лидерами таких стран, как Италия, Франция, Германия, Китай, Россия и др. свидетельствуют о роли Казахстана на мировой арене и доверии крупных держав к нашему государству. Кроме того, А. Байель остановился на повышенном внимании мирового сообщества к Центральной Азии и подчеркнул активизацию проведения саммитов в формате C5+1.
Директор Центра истории Кавказа Ризван Гусейнов уделил особое внимание празднованию в текущем году 800-летия Улуса Джучи. Историк отметил, что эта тема одинаково интересна всем странам Евразийского региона, поскольку заложенные в тот период традиции государственности до сих пор находят свое отражение в жизни наших стран. Эксперты согласились с тем, что через подобные инициативы Казахстан не просто чтит свое прошлое, но и верно подчеркивает преемственность своей государственности с такими историческими государственными образованиями, как Золотая Орда.
В рамках обсуждения интеграционных процессов в тюркском мире эксперты высказались о необходимости наращивания гуманитарных контактов, в том числе в образовательной сфере, формирования гражданского общества с традиционными для нашего региона ценностями, взаимодействия неправительственных организаций. В этом контексте Директор Центра исследования Южного Кавказа Фархад Мамедов отметил, что ему понравился девиз «TURKTIME!», под которым осуществляется председательство Казахстана в Организации тюркских государств. Каждая буква девиза представляет одно измерение сотрудничества.
В завершение встречи А. Байель поблагодарил экспертов за активное участие в мероприятии и выразил уверенность в дальнейшем плодотворном сотрудничестве.