https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_c65177177fd8609e219ad96df_o.jpg
Kaspersky-nin apardığı qlobal sorğuda iştirak edənlərin demək olar ki hər dörd nəfərindən biri (23%) yeni romantik tanışı tərəfindən onlayn təcavüzün bu və ya digər forması ilə üzləşib.
Məsələn, respondentlərin 16%-i xoşagəlməz və ya narahatedici elektron məktublar və ya mesajlar alıb, digər 13%-i isə icazəsiz foto və ya lentə alındıqlarını bildiriblər. Respondentlərin 10%-i qeyd edib ki, yeni romantik tanışı onun yerləşdiyi məkanı izləyib və ya sosial şəbəkə və ya e-poçt hesablarını sındırıb. Digər 7% isə bildirib ki, cihazlarındakı “stalker” proqramları - məişət zorakılığının təşəbbüskarı kimi də istifadə edilməklə gizli təqib və şəxsi həyata müdaxilə üçün tez-tez tətbiq olunan kommersiya proqramları - onların razılığı olmadan quraşdırılıb.
Eyni zamanda insanların üçdə birindən çoxu (34%) yenicə romantik münasibətə başladıqları insanların adlarını axtarış sistemlərində yazmağı və ya sosial şəbəkələrdə onların səhifələrini axtarmağı məqbul hesab edirlər. Sorğunun nəticələrinə görə, 41% bunu yeni romantik münasibətdə ilk addımlarını atmağa başlayanda edib. Kibertəhlükəsizlik üzrə mütəxəssislərin fikrincə, rəqəmsal təhlilin bu formaları yeni romantik tərəfdaşla görüş nəticəsində meydana çıxa biləcək mümkün xoşagəlməz nəticələrin riskini azaltmaq üçün sağlam düşüncəli yanaşmadır.
“İnternetin inkişafı ilə həyatımızın getdikcə daha çox hissəsi, o cümlədən tanışlıq onlayn formata keçir. Bir çoxları üçün bu variant hətta daha çox üstünlük təşkil etməyə başlayıb, bu cür xidmətlər sosial əhatəni çox genişləndirmək imkanı verir. Bununla belə, riskləri də yaddan çıxarmamaq lazımdır. Xüsusilə, istifadəçilər yad şəxslərlə özləri haqqında böyük həcmdə məlumat paylaşmaqla təhdidlərə qarşı kövrək ol bilərlər. Məhz buna görə şəxsi məlumatları açıqlamazdan əvvəl yüz ölçüb bir biçməyi tövsiyə edirik. Bu məlumatların sizə qarşı necə istifadə edilə biləcəyi barədə öncədən düşünmək və yeni tanışların təcili pul köçürmək və ya şübhəli saytlara yönəldən linklərə daxil olmaq barədə şübhəli istəklərinə tənqidi yanaşmaq lazımdır”, - deyə Kaspersky-nin Azərbaycandakı rəsmi nümayəndəsi Müşviq Məmmədov qeyd edir.
Onlayn təqibdən qorunmaq üçün Kaspersky tövsiyə edir:
- hesablarınızın hər biri üçün fərqli mürəkkəb, unikal şifrələrdən istifadə edin və onları heç kimlə paylaşmayın;
- İnternetdə yad şəxslərin mesajlarına tənqidi yanaşın və hər hansı bir şübhə yarandıqda söhbəti dərhal dayandırın;
- mümkün olduqda, onlayn tanışlıq xidmətlərinə və digər proqramlara yalnız onların işləməsi üçün zəruri olan məlumatlara çıxış imkanı təqdim edin;
- yazışmalarda özünüz haqqında çoxlu məlumat verməyin, məsələn, ünvanınız, iş yeriniz, şəxsi xarakterli fotoşəkillər və videolarınızı göndərməyin. Görüşü daimi yaşayış yeriniz və ya iş yerinizdən uzaq ictimai yerdə baş tutması üçün təyin etmək daha yaxşı olar. Həmçinin, tanımadığınız insanlara sizi evinizə aparmağa və ya taksi çağırmaq üçün ünvanınızı öyrənməyə icazə verməyin.
Kaspersky “stalker” proqramları ilə fəal mübarizə aparır. Məsələn, şirkət sənayedə ilk olaraq mümkün risklərin təsviri ilə cihazda kommersiya təqib proqramının aşkarlanması barədə bildiriş funksiyasından istifadə etməyi təklif edib - bu, hazırda Android cihazları üçün Kaspersky həllində tətbiq olunur. Həmçinin, Kaspersky xüsusilə İnterpol tərəfindən dəstəklənən Stalker Proqramları ilə Mübarizə Koalisiyanın təsisçilərindən biridir. Bundan əlavə, xüsusilə məişət zorakılığı qurbanlarına kömək edən qeyri-kommersiya təşkilatları üçün Kaspersky-nin Təhidlərin Qlobal Tədqiqatı və Təhlili Mərkəzinin (GReAT) mütəxəssisləri rəqəmsal təqiblə mübarizə aparmaq üçün pulsuz, açıq mənbəli TinyCheck yardım proqramını işləyib hazırlayıblar.
* Sorğu Kaspersky-nin sifarişi ilə Arlington Research şirkəti tərəfindən 2024-cü ilin yanvar ayında aparılıb. Sorğuda müxtəlif ölkələrdən olan 21 min nəfər iştirak edib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_c65177177fd8609e219ad96df_o.jpg
Почти каждый четвёртый (23%) участник глобального опроса* Kaspersky сталкивался с той или иной формой преследования в онлайне со стороны нового романтического партнёра.
Например, 16% респондентов получали неприятные или навязчивые электронные письма или сообщения, ещё 13% рассказали, что их фотографировали или снимали на видео без разрешения. По 10% респондентов отметили, что партнёр отслеживал местоположение либо взламывал аккаунты в соцсетях или электронную почту. Ещё 7% рассказали, что на их устройства без их согласия было установлено сталкерское ПО, то есть коммерческие программы, которые часто используются для скрытого наблюдения и вторжения в частную жизнь человека, в том числе инициаторами домашнего насилия.
В то же время более трети людей (34%) считают приемлемым вбивать имя в поисковиках или искать страницы в соцсетях человека, с которым только начались романтические отношения. По результатам опроса, 41% делали так, когда начинали с кем-то встречаться. С точки зрения экспертов по кибербезопасности, такая форма цифрового анализа являются здравым подходом, позволяющим снизить возможные риски неприятных последствий при общении с новым романтическим партнёром.
«С развитием интернета всё больше сфер нашей жизни переходит в онлайн, в том числе и знакомства. Для многих этот вариант стал даже более предпочтительным, подобные сервисы дают возможность расширить круг общения. Однако стоит помнить о рисках. В частности, пользователи могут стать более уязвимыми, если будут делиться большим объёмом личной информации с незнакомцами. Вот почему мы рекомендуем тщательно взвешивать все за и против, прежде чем откровенничать в сети. Стоит заранее обдумать, как это может использоваться против вас, и критически относиться к сомнительным просьбам новых знакомых срочно перевести деньги или перейти по ссылке на подозрительный сайт», — комментирует Мушвиг Мамедов, официальный представитель «Лаборатории Касперского» в Азербайджане.
Чтобы защититься от онлайн-слежки, «Лаборатория Касперского» рекомендует:
- использовать сложные, уникальные пароли для своих аккаунтов, разные для каждого, и не сообщать их никому;
- критически относиться к сообщениям от незнакомцев в сети, в случае любых подозрений сразу прекращать диалог;
- по возможности предоставлять сервисам онлайн-знакомств и другим приложениям доступ только к тем данным, без которых оно не может функционировать;
- не сообщать в переписках много информации о себе, например свой адрес, место работы, не присылать фотографии и видео личного характера. Назначать встречу лучше так, чтобы она проходила в общественном месте, которое находится далеко от вашего постоянного места проживания или работы. Также не стоит разрешать малознакомым людям провожать вас до дома или сообщать им свой адрес для вызова такси.
«Лаборатория Касперского» ведёт активную борьбу со сталкерским ПО. Например, компания первой в отрасли предложила использовать функцию оповещения об обнаружении на устройстве коммерческого ПО с описанием возможных рисков — на данный момент она реализована в решении Kaspersky для устройств на Android. Также «Лаборатория Касперского» — один из учредителей Коалиции по борьбе со сталкерским ПО (Coalition Against Stalkerware), которую, в частности, поддерживает Интерпол. Помимо этого, специально для некоммерческих организаций, помогающих жертвам домашнего насилия, эксперты Глобального центра исследований и анализа угроз (GReAT) «Лаборатории Касперского» разработали бесплатную утилиту TinyCheck c открытым исходным кодом для борьбы с цифровой слежкой.
* Опрос проводился Arlington Research по заказу «Лаборатории Касперского» в январе 2024 года. В нём приняла участие 21 тысяча респондентов из разных стран.