Şagirdlərimiz “InfO(1)Cup” proqramlaşdırma müsabiqəsində uğurla çıxış edərək 1 qızıl və 1 bürünc medal əldə ediblər
Fevralın 9-18-də Rumıniyada məktəblilərin VIII InfO(1)Cup proqramlaşdırma müsabiqəsi baş tutub. Yarış onlayn formatda keçirilib. 13 ölkədən 135 şagirdin proqramlaşdırma üzrə biliklərini sınadığı olimpiadada “Azercell”in dəstəklədiyi gənclər uğurla çıxış edərək 1 qızıl və 1 bürünc medal qazanıblar.
Akademik Z.Əliyeva adına liseyin 10-cu sinif şagirdi Ayxan Dəmirli qızıl medala, Bakı şəhəri Fizika, riyaziyyat və informatika təmayüllü liseyin 10-cu sinif şagirdi Raul Cəfərli bürünc medala layiq görülüblər.
Qeyd edək ki, bu, sözügedən yarışda məktəblilərimizin qazandığı ilk qızıl medaldır. Bu günədək məktəblilərimiz həmin müsabiqədən 3 gümüş, 3 bürünc medal qazanıblar.
İnformatika fənni üzrə beynəlxalq olimpiadalara milli komandaların hazırlıq prosesi 2017-ci ildən etibarən “Azercell Telekom” MMC-nin Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi və Təhsil İnstitutu ilə əməkdaşlığı çərçivəsində həyata keçirilir. Bu müddət ərzində məktəblilərimiz müxtəlif beynəlxalq olimpiada və müsabiqələrdə uğurla çıxış edərək 4 qızıl, 16 gümüş və 40 bürünc olmaqla ümumilikdə 60 medal əldə ediblər.

Azerbaijani schoolchildren won 1 gold and 1 bronze medal in "InfO(1)Cup" programming competition
The VIII InfO(1)Cup school programming competition was held in Romania from February 9–18, 2024. An online format was used for the tournament. Young people supported by Azercell demonstrated successful performance and won 1 gold and 1 bronze medal in Olympiad, where 135 schoolchildren from 13 countries tested their programming skills.
Aykhan Demirli, a 10th-grade student at the Academic Lyceum named after Z. Aliyeva, was awarded the gold medal, while Raul Jafarli, a 10th-grade student at the Baku Physics-Mathematics and Informatics Biased Lyceum, took home the bronze. It is worth noting that this is the first gold medal won by Azerbaijani schoolchildren in this competition. To date, they have won a total of 3 silver and 3 bronze medals in the same competition.
The preparation process of national teams for international Olympiads in Informatics has been carried out since the year of 2017 by the Institute of Education within the framework of the cooperation agreement signed between "Azercell Telecom" LLC and the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan. During this period, Azerbaijani schoolchildren have successfully participated in various international Olympiads and competitions, winning a total of 60 medals, including 4 gold, 16 silver, and 40 bronze medals.