https://innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_69bb750a99f5cd9038258b961_o.jpg
2022-ci illə müqayisədə 2023-cü ildə fidyə proqramlarından istifadə edərək hədəfli hücumlar həyata keçirən kiberqrupların sayı dünya üzrə 30%, onların qurbanlarının sayı isə 70% artıb. Bu məlumatlar Kaspersky mütəxəssisləri tərəfindən əldə edilərək Malayziyada keçirilən “Kaspersky CyberSecurity Weekend” tədbiri çərçivəsində təqdim edilib.
Fidyə proqramları vasitəsilə həyata keçirilən hədəfli hücumlar bütöv bir biznesdir. Kiberqruplar irimiqyaslı zərərli əməliyyatlar həyata keçirmək üçün “tərəfdaşlar” tapırlar. Hər kəsin qurbanına çevrilə biləcəyi kütləvi hücumlardan fərqli olaraq, hədəfli hücumların təşkilatçıları hədəflərini yüz ölçüb bir biçərək seçirlər - hökumətlər, konkret təşkilatlar və ya konkret müəssisə daxilində ayrı-ayrı insan qrupları. 2023-cü ildə fidyəçi hakerlər 1 milyard dollardan çox ödəniş əldə ediblər.
Kaspersky mütəxəssisləri 2023-cü ildə fidyə proqramından istifadə edərək hücumlar həyata keçirən 60-a yaxın kiberqrupun fəaliyyətini (2022-ci ildə 46 belə qrup var idi) araşdırıb və onlar arasında əməkdaşlığa işarə edən insidentlər aşkar ediblər. Bəzi hallarda qruplar korporativ şəbəkələrə və sistemlərə giriş məlumatlarını mürəkkəb hücumlar həyata keçirə bilən digər qruplara satıbar. Hədəfli fidyə proqramı hücumları bir neçə mərhələni əhatə edir və bu cür əməkdaşlıq kiber komandalara vaxta qənaət etməyə və şəbəkəni sürətli təhlil etməyə və ya yoluxdurmağa başlamağa imkan verir.
“Fidyəçi hakerlər çox israrlıdırlar və böyük məbləğdə fidyə tələb edirlər. Qurban onu ödəməkdən imtina edərsə, onları tez-tez oğurlanmış məlumatları yaymaqla hədələyirlər. Xatırladırıq ki, mütəxəssislərimiz tərəfindən No More Ransom təşəbbüsü çərçivəsində hazırlanmış pulsuz şifrələmə alətləri mövcuddur. Onlar beş il ərzində 360 min dəfədən çox yüklənib”, - deyə Kaspersky-nin Rusiya tədqiqat mərkəzinin rəhbəri Dmitri Qalov bildirir.
Biznesin fidyə proqramı hücumlarından qorumaq üçün Kaspersky tövsiyə edir:
- təcavüzkarların zəifliklərdən yararlanmasının və korporativ şəbəkəyə sızmasının qarşısını almaq üçün bütün cihazlarda proqram təminatını mütəmadi olaraq yeniləyin;
- vacib məlumatların oflayn ehtiyat nüsxələrini yaradın və fövqəladə hallarda onlara tez daxil olmaq imkanı təmin edin;
- son nöqtələrin müdafiəsi üçün istismarların (exploit) işə salınmasının qarşısının alınması, potensial yoluxdurucu davranışın aşkarlanması və zərərli hərəkətləri dayandırmaq imkanına malik nəticələrin aradan qaldırılması mexanizminə malik biznes üçün Kaspersky Security kimi etibarlı həlldən istifadə edin. Bu məhsul həmçinin təcavüzkarların onu silməsinə mane ola biləcək özünümüdafiə mexanizmlərinə malikdir;
- SOC mərkəzinin mütəxəssislərini ən son təhlükə məlumatlarına, məsələn, Kaspersky-nin 25 illik fəaliyyəti ərzində toplanmış kiberhücumlara dair məlumatları özündə əks etdirən Kaspersky Threat Intelligence Portalına çıxışla təmin edin. Əsas funksiyalara pulsuz giriş üçün bu linkə keçid edə bilərsiniz: https://opentip.kaspersky.com/;
- çevik və effektiv təhlükəsizlik sistemi qurmağa, o cümlədən iş yerlərinin etibarlı mühafizəsini təmin etmək, istənilən mürəkkəblikdə olan hücumları ilkin mərhələdə müəyyən etmək və dayandırmaq, dünyada kiberhücumlar haqqında ən müasir məlumatları toplamağa və işçilərə əsas rəqəmsal savadlılıq bacarıqlarını öyrətməyə imkan verən hərtərəfli təhlükəsizlik həllərindən istifadə edin. İstənilən ölçülü şirkətin ehtiyaclarına cavab verən bu cür həllərin kombinasiyası biznesin qorunması üçün Kaspersky Symphony məhsullar xəttinə daxildir.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-02/_innews_69bb750a99f5cd9038258b961_o.jpg
За 2023 год по сравнению с 2022-м количество кибергрупп, проводящих целевые атаки с использованием программ-вымогателей, увеличилось в мире на 30%, а число их жертв — на 70%. Такие данные были получены специалистами «Лаборатории Касперского» и представлены в рамках Kaspersky CyberSecurity Weekend в Малайзии.
Целевые атаки с использованием программ-вымогателей — это целый бизнес. Кибергруппы находят «партнёров» для проведения масштабных вредоносных операций. В отличие от массовых атак, в которых жертвой может стать кто угодно, организаторы целевых тщательно выбирают мишени — правительства, конкретные организации или отдельные группы людей внутри того или иного предприятия. В 2023 году хакеры-вымогатели получили платежи на сумму более 1 млрд долларов США.
Специалисты «Лаборатории Касперского» исследовали в 2023 году деятельность около 60 кибергрупп, проводящих атаки с использованием программ-вымогателей (в 2022-м таких групп было 46), и обнаружили инциденты, которые свидетельствуют о сотрудничестве между злоумышленниками. В некоторых случаях одни группы продавали доступ к корпоративным сетям и системам другим — способным проводить сложные атаки. Целевые атаки с использованием программ-вымогателей включают несколько этапов, и сотрудничество такого рода позволяет кибергруппам сэкономить время и сразу приступить к анализу сети или её заражению.
«Хакеры-вымогатели очень упорны и требуют огромные выкупы. Если жертва отказывается платить, они часто угрожают обнародовать похищенные данные. Мы напоминаем, что в рамках инициативы No More Ransom доступны бесплатные инструменты для дешифровки, разработанные нашими специалистами. Их скачали более 360 тысяч раз за пять лет», — комментирует Дмитрий Галов, руководитель российского исследовательского центра «Лаборатории Касперского».
Для защиты бизнеса от атак программ-вымогателей «Лаборатория Касперского» рекомендует компаниям:
- регулярно обновлять программное обеспечение на всех устройствах, чтобы злоумышленники не смогли воспользоваться уязвимостями и проникнуть в корпоративную сеть;
- создавать автономные резервные копии важных данных и обеспечить возможность быстро получить к ним доступ в экстренной ситуации;
- использовать надёжное решение для защиты конечных точек, такое как Kaspersky Security для бизнеса, в котором реализовано предотвращение запуска эксплойтов, обнаружение поведенческих факторов потенциального заражения и механизм устранения последствий, способный отменить вредоносные действия. Этот продукт также имеет механизмы самозащиты, которые могут предотвратить его удаление злоумышленниками;
- предоставлять специалистам SOC-центра доступ к самым свежим данным об угрозах, например к порталу Kaspersky Threat Intelligence Portal, на котором собраны данные о кибератаках, накопленные за 25 лет работы «Лаборатории Касперского». Свободный доступ к базовым функциям открыт по сcылке https://opentip.kaspersky.com/;
- использовать комплексные защитные решения, которые позволят выстроить гибкую и эффективную систему безопасности, включающую в себя обеспечение надёжной защиты рабочих мест, выявление и остановку атак любой сложности на ранних стадиях, сбор актуальных данных о кибератаках в мире и обучение сотрудников базовым навыкам цифровой грамотности. Комбинации таких решений под потребности компании любого масштаба содержатся в линейке продуктов для защиты бизнеса Kaspersky Symphony.