Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Qazaxıstanın mədəniyyət və informasiya naziri ilə görüşüb
Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Qazaxıstanın mədəniyyət və informasiya naziri ilə görüşüb Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Qazaxıstanın mədəniyyət və informasiya naziri ilə görüşüb
Türk Mədəniyyəti və İrsi Fondunun prezidenti Aktotı Raimkulova Qazaxıstan Respublikasına rəsmi səfəri çərçivəsində Qazaxıstanın mədəniyyət və informasiya naziri Aida Balayeva ilə görüşüb.
Görüşdə Fond ilə təşkilatın qurucu üzv ölkəsi Qazaxıstan Respublikası arasında qarşılıqlı əməkdaşlıq münasibətlərindən söz açılıb. Tərəflər Fondun Qazaxıstanın zəngin mədəni irsinin qorunması, tanıdılması yönündə cari və növbəti il üzrə fəaliyyətinin istiqamətlərinə dair müzakirələr ediblər.
Eyni zamanda görüşdə “Türk Vizyonu 2040” strateji programı çərçivəsində Fondun üzərinə qoyulan “Türk Dünyasının mədəni irsinin qorunması haqqında” Konvensiyanın icrası ilə bağlı məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb. Fondun Şurasının yaradılmasından, eləcə də təşkilata üzv ölkələrin mədəniyyət nazirlərinin iştirakları ilə keçiriləcək Şura iclası üçün görülən hazırlıq işlərindən bəhs olunub.
Qazaxıstan Respublikasının mədəniyyət və informasiya naziri Aida Balayeva Fond tərəfindən hazırlanan Konvensiyanın Türk Dünyası üçün əhəmiyyətini qeyd edərək, bu sahədə tərəfdaşlığa tam dəstək ifadə edib. O, həmçinin Fondun Şurasının yaradılması istiqamətində təşkilatın səylərini yüksək qiymətləndirərək, Şuranın mart ayında keçiriləcək iclasında iştirakını təsdiqləyib.
Görüş Fond ilə Qazaxıstan arasında iş birliyi əlaqələrinin gələcək perspektivlərinə və qarşılıqlı maraq doğuran məsələlərə dair müzakirələrlə davam edib.

President of the Turkic Culture and Heritage Foundation Aktoty Raimkulova met with the Minister of Culture and Information of Kazakhstan
President of the Turkic Culture and Heritage Foundation Aktoty Raimkulova met with the Minister of Culture and Information of Kazakhstan President of the Turkic Culture and Heritage Foundation Aktoty Raimkulova met with the Minister of Culture and Information of Kazakhstan
Within the framework of the visit to the Republic of Kazakhstan, President of the Turkic Culture and Heritage Foundations Aktoty Raimkulova met with the Minister of Culture and Information of Kazakhstan Aida Balayeva.
At the meeting, the existing ties of cooperation between the Foundation and Kazakhstan, the founding country of the organization, were emphasized. The parties discussed the directions of the Foundation's activities in the current and next year in the field of protection and popularization of the rich cultural heritage of Kazakhstan.
During the conversation, the sides also exchanged views on the implementation of the "Turkic Cultural Heritage Convention" entrusted to the Foundation within the framework of the strategic program "Turkic World Vision-2040". The creation of the Foundation's Council, as well as the preparatory work carried out for the Meeting of the Council with the participation of the Ministers of Culture of the organization's member countries, was emphasized.
Minister of Culture and Information of the Republic of Kazakhstan Aida Balayeva, stressing the significance for the Turkic world of the Convention prepared by the Foundation, expressed confidence in providing the necessary support for cooperation in this area. She also highly appreciated the organization's efforts to establish the Foundation's Council and confirmed participation in the Council Meeting, which is planned to be held in March this year.
The meeting continued with the discussion of further prospects for cooperation between the Foundation and Kazakhstan and issues of mutual interest.