https://innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_47f8798d58f440dccc305672f_o.jpg
Enerji Məsələlərini Tənzimləmə Agentliyinin (EMTA) İdarə Heyətinin sədri Samir Axundov Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin (BƏƏ) Əbu-Dabi Milli Energetika Şirkətinin (TAQA) ötürülmə və paylanma üzrə baş icraçı direktoru Omar Əl Haşmini və şəbəkə inkişafı və investisiyalar üzrə direktoru Qabriele Manduzionu qəbul edib.
Görüşdə tərəflər arasında Azərbaycanda 01 yanvar 2024-cü il tarixindən qüvvəyə minmiş “Elektroenergetika haqqında Qanun”da nəzərdə tutulan bir sıra məsələlər, eləcə də yeni günəş və külək elektrik stansiyalarının fəaliyyəti ilə bağlı “TAQA” şirkətinin ölkəmizə mümkün dəstəyi ilə bağlı qarşılıqlı fikir mübadiləsi aparılıb. Həmçinin Azərbaycan, Gürcüstan və Rumıniya arasında Qara dəniz sualtı kabel layihəsi barədə məlumat verilib.
Qeyd edək ki, “TAQA” enerji holdinq şirkəti 2005-ci ildə təsis edilib. Əbu-Dabinin qabaqcıl şirkətlərindən biri olan TAQA əmirliyin iqtisadi strategiyasının həyata keçirilməsində mühüm rol oynayır. Şirkət hazırda 11 ölkədə fəaliyyət göstərir. TAQA-nın investisiyaları əsasən enerji istehsalı, suyun şirinləşdirilməsi, neft və qazın hasilatı və saxlanması ilə məşğul olan şirkətlərə istiqamətlənib. Bundan əlavə, şirkət mədənçıxarma, metallurgiya və xidmət sektoruna yatırımlar edib.

https://innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_47f8798d58f440dccc305672f_o.jpg
Председатель правления Азербайджанского Агентства по регулированию энергетических вопросов (AERA) Самир Ахундов принял главного исполнительного директора Национальной энергетической компании Абу-Даби (TAQA) по вопросам передачи и распределения Омара Аль Хашми и директора по развитию сетей и инвестиций Габриэле Мандузио.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями по ряду вопросов, предусмотренных “Законом об электроэнергетике”, вступившим в силу в Азербайджане с 1 января 2024 года. Кроме того, они обсудили возможность оказания нашей стране поддержки в вопросах функционирования новых солнечных и ветряных электростанций. Также была представлена информация о проекте прокладки электрического кабеля по дну Черного моря, который соединит Азербайджан, Грузию и Румынию.
Энергетический холдинг TAQA был основан в 2005 году. TAQA, одна из ведущих компаний Абу-Даби, играет важную роль в реализации экономической стратегии эмирата. В настоящее время компания работает в 11 странах. Инвестиции TAQA в основном ориентированы на компании, занимающиеся производством энергии, опреснением воды, добычей и хранением нефти и газа. Кроме того, компания инвестирует в горнодобывающую, металлургическую и сервисную отрасли.