https://innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_8fd0d166a3d4306017b23d0ca_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Jurnalistika fakültəsinin tələbələri və jurnalistlər üçün “Təhsil mediada: Düzgün baxışın formalaşdırılması üsulları” layihəsi çərçivəsində təlimlər keçirilib.
Elm və Təhsil Nazirliyinin dəstəyi, Parlament Jurnalistləri Birliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbirdə Jurnalistika fakültəsinin dekanı, professor Vüqar Zifəroğlu, fakültənin Azərbaycan, ingilis, rus dili bölmələrinin tələbələri və müəllim heyəti, təhsil jurnalistləri iştirak ediblər.
Təlimçilər Türkiyənin Anadolu Universitetinin professoru, Sosial Media və Rəqəmsal Təhlükəsizlik Təhsili Araşdırma Mərkəzinin (SODİMER) rəhbəri Levent Eraslan, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitetinin professoru Emre Ünal, Azərbaycan Psixologiya Akademiyasının rəhbəri Səbinə Cəbrayılova olublar.
Jurnalistika fakültəsinin dekanı Vüqar Zifəroğlu belə təlimlərin tələbə jurnalistlərin peşəkar mütəxəssis kimi yetişməsində önəmini vurğulayıb. AzEdu.az təhsil portalının icraçı direktoru Tünzalə Abbasova qeyd edib ki, təlimin əsas məqsədi tələbə jurnalistlərin media savadlılığının artırılmasıdır.
Parlament Jurnalistləri Birliyinin sədri Elşad Eyvazlı jurnalistlərin yeni mediaya uyğunlaşmasında müəyyən problemlərin olduğunu vurğulayıb. Diqqətə çatdırıb ki, onların psixoloji cəhətdən proseslərə hazır olmaması peşə fəaliyyətlərinə mənfi təsir edir.

https://innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_8fd0d166a3d4306017b23d0ca_o.jpg
В рамках проекта «Образование в медиа: методы формирования правильного взгляда» для студентов и журналистов факультета журналистики Бакинского государственного университета (БГУ) прошел тренинг. Мероприятие было организовано Союзом парламентских журналистов при поддержке Министерства науки и образования.
Тренерами выступили профессор Университета Анадолу (Турция) Левент Эраслан, профессор Университета Нигде Омера Халисдемира Эмре Унал и Сабина Джабраилова - руководитель Академии психологии Азербайджана.
Декан факультета журналистики Вугар Зифероглу подчеркнул важность подобных тренингов в развитии студентов-журналистов как профессиональных специалистов. Исполнительный директор образовательного портала AzEdu.az Тунзала Аббасова отметила, что основная цель тренинга – повышение медиаграмотности студентов-журналистов.
Председатель Союза парламентских журналистов Эльшад Эйвазлы подчеркнул, что существуют определенные проблемы в адаптации журналистов к новым медиа. Он отметил, что недостаточная психологическая готовность к происходящим процессам негативно влияет на их профессиональную деятельность.