https://innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_747c39b3082a3a229ecb3eccf_o.jpg
Gürcüstan Parlamentinin Təhsil, elm və gənclər məsələləri üzrə komitəsinin sədri cənab Givi Mikanadzenin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsində olub.
Qonaqları salamlayan Komitə sədri Fuad Muradov əsası Ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş Komitənin fəaliyyət istiqamətləri, diaspor quruculuğu istiqamətində görülən işlər haqqında ətraflı məlumat verib. Hazırda ölkələrimiz arasında mövcud olan strateji tərəfdaşlığın yüksək dinamikasının, Azərbaycanın müəllifi olduğu enerji və digər iqtisadi layihələrin regional inkişaf və sülhün möhkəmləndirilməsinə verdiyi tövhələrin arxasında ölkə rəhbərlərinin möhkəm iradəsinin dayandığı qeyd olunub.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Gürcüstanda yaşayan azərbaycanlılarla bağlı həyata keçirilən layihələrdən söz açıb, soydaşların yerli cəmiyyətə inteqrasiyası, mümkün assimilyasiya amillərinin aradan qaldırılmasının vacibliyini, Gürcüstanın ali təhsil müəssisələrində təhsil alan azərbaycanlı gənclərin ölkənin sosial-ictimai həyatında iştirakının yüksəldilməsinin zərurətini bildirib və bu istiqamətlərdə görülən işlər barədə danışıb.
Qonaqlara Azərbaycanlıların kompakt yaşadığı ərazilərdə fəaliyyət göstərən inteqrasiya mərkəzləri barədə ətraflı məlumat verilib. Tbilisi şəhərində və Kvemo-Kartlidə 5 mərkəzin fəaliyyət göstərdiyi, Azərbaycan, gürcü və digər dillərin tədris edildiyi, müxtəlif incəsənət və idman növlərinin öyrədildiyi, abituriyent hazırlığı aparıldığı və s. nəzərə çatdırılıb. Növbəti belə mərkəzin Rustavidə açılmasının planlaşdırıldığı bildirilib. Tbilisidəki “Qanun” Hüquq Mərkəzinin ötən il 1280 nəfər soydaşımıza hüquqi məsələlərlə bağlı kömək etdiyi qeyd olunub.
Givi Mikanadze səmimi qəbula görə təşəkkür edib, iki ölkə arasında çoxəsrlik dostluq, mehriban qonşuluq münasibətlərinin olduğunu bildirib. Gürcüstanlı qonaq azərbaycanlıların yerli cəmiyyətə inteqrasiyası istiqamətində dövlət tərəfindən görülən işlər, gürcü dili ilə bağlı həyata keçirilən layihələr, azərbaycanlıların təhsil imkanlarının genişləndirilməsi barədə danışıb.
Gürcüstan Parlamentinin Təhsil, elm və gənclər məsələləri üzrə komitəsinin sədri səfər çərçivəsində müxtəlif dövlət qurumları ilə əməkdaşlıq məsələlərini müzakirə etdiklərini, Dövlət Komitəsinin də birgə əməkdaşlığa hazır olmasından məmnunluğunu ifadə edib.
Görüşdə Gürcüstanın Azərbaycan Respublikasındakı səfiri Zurab Pataradze də iştirak edib.
Qeyd edək ki, nümayəndə heyətinin tərkibinə komitə üzvü deputatlar Giorgi Sosiaşvili və Rostom Çxeidze, komitənin katibi Davit Giorgadze, komitə sədrinin köməkçisi Anatoli Korepanov daxildir.

https://innews.az/uploads/news/2024-03/_innews_747c39b3082a3a229ecb3eccf_o.jpg
Делегация во главе с председателем комитета парламента Грузии по вопросам образования, науки и молодежи господин Гиви Миканадзе побывала в Государственном комитете по работе с диаспорой.
Поприветствовав гостей, председатель комитета Фуад Мурадов подробно говорил о направлениях деятельности комитета, основа которого была заложена общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, работе, проделанной в области диаспорского строительства. Было отмечено, что за высокой динамикой стратегического партнерства, осуществляемого в настоящее время между нашими странами, вкладом, вносимым энергетическими и другими экономическими проектами, автором которых является Азербайджан, в укрепление регионального развития и мира, стоит твердая воля руководителей стран.
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой коснулся проектов, реализованных в связи с проживающими в Грузии азербайджанцами, подчеркнул важность интеграции наших соотечественников в местное общество, устранения возможных фактов ассимиляции, необходимость повышения участия азербайджанской молодежи, обучающейся в высших учебных заведениях Грузии, в социально-общественной жизни страны, рассказал о проделанной в этом направлении работе.
Гости были подробно проинформированы о центрах интеграции, функционирующих на территориях с компактным проживанием азербайджанцев. Доведено до внимания, что в Тбилиси и Квемо-Картли действуют 5 центров, где проводится обучение азербайджанскому, грузинскому и другим языкам, изучаются различные виды искусства и спорта, осуществляется подготовка абитуриентов и пр. Было отмечено, что очередной такой центр планируется открыть в Рустави. Подчеркнуто, что в минувшем году Юридический центр “Ганун” в Тбилиси оказал содействие 1280 нашим соотечественникам в юридических вопросах.
Гиви Миканадзе поблагодарил за радушный прием, констатировал, что между двумя странами существуют многовековые дружественные и добрососедские отношения. Грузинский гость говорил о работе, проводимой государством в области интеграции азербайджанцев в местное общество, проектах, реализованных в связи с грузинским языком, расширении возможностей получения образования азербайджанцами.
Председатель комитета парламента Грузии по вопросам образования, науки и молодежи сообщил об обсуждении в рамках визита вопросов сотрудничества с различными государственными структурами, выразил удовлетворение готовностью Государственного комитета к совместному сотрудничеству.
На встрече присутствовал посол Грузии в Азербайджанской Республике Зураб Патарадзе.
Отметим, что в состав делегации входят члены комитета – депутаты Георгий Сосиашвили и Ростом Чхеидзе, секретарь комитета Давид Гиоргадзе, помощник председателя комитета Анатолий Корепанов.