https://innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_cc2e9b73ea8d60768525a86e0_o.jpg
Birdəfəlik kodlar və ikifaktorlu autentifikasiya istifadəçiləri hesabların oğurlanmasından qoruyur. Buna görə də, gözlənilmədən belə bir kod və ya onu daxil etmək üçün sorğu ilə qarşılaşsanız, bu, hakerlik cəhdi ola bilər.
Son illər ərzində istifadəçilər şifrə və daha bir yoxlama metodundan istifadə edərək onlayn bankçılıq kimi mühüm sayt və tətbiqlərə daxil olmağa vərdiş ediblər. Bu, SMS, e-poçt və ya “push” mesajı ilə gələn birdəfəlik kod (OTP – one-time-password), autentifikator tətbiqindən gələn kod və ya hətta xüsusi USB cihazı – tokendən istifadə edərək təsdiqləmə ola bilər. Bu giriş metoduna ikifaktorlu autentifikasiya (2FA) deyilir. Başqa sözlə, bunun sayəsində hesabları ələ keçirmək üçün təcavüzkarların şifrəni oğurlaması və ya təxmin etməsi artıq kifayət etmir.
Birdəfəlik giriş kodunun və ya bu kodu daxil etmək üçün sorğunun qəfil əldə edilməsi üç səbəbə görə mümkündür:
1. Hakerlik cəhdi. Təcavüzkarlar şifrənizi tapıblar, təxmin ediblər, oğurlayıblar və indi onu hesabınıza daxil olmaq üçün istifadə etməyə çalışırlar. Mesaj onların daxil olmağa çalışdıqları xidmətdən gələn real mesajdır.
2. Hesabın sındırılması üçün hazırlıq. Təcavüzkarlar ya şifrənizi öyrəniblər, ya da onu oğurlaya biləcəklərini düşünürlər, sizdən OTP daxil etməyin istənilməsi isə fişinq formasıdır. Bu mesaj saxtadır, baxmayaraq ki, real mesaja çox bənzəyir.
3. Sadəcə səhv. Bəzən onlayn xidmətlər elə qurulur ki, onlar əvvəlcə SMS təsdiq kodunu, sonra isə şifrəni tələb edirlər, hətta yalnız bir kod vasitəsilə autentifikasiya edirlər. Bu zaman başqa bir istifadəçi yazı səhvi edə bilər və özününkünün əvəzinə sizin telefonunuzu/e-poçtunuzu daxil edə bilər. Onda kod sizə gələ bilər.
Bu mərhələdə qorxulu heç nə yoxdur, düzgün hərəkət etməklə çətinliklərin qarşısını almaq olar. Əsas odur ki, “Təsdiq et” düyməsinə basılmasın, əgər təsdiq “Bəli/Xeyr” şəklində olarsa, “Bəli”yə kliklənməsin, mesajlarda gələn kodları heç yerə daxil edilməsin və heç kimə deyilməsin. Əgər sorğu mesajında linklər varsa, onlara keçid etməmək lazımdır. Girişinizi təsdiq etmədiyiniz müddətcə hesabınız təhlükəsizdir.
“Bu cür xəbərdarlıqlar hesabın şifrəsinin təcavüzkarlara məlum olması ehtimalının yüksək olması anlamına gəlir. Buna görə də, atılacaq növbəti addım şifrəni dəyişməkdir. İstədiyiniz xidməti linklərə keçid etmək əvəzinə onun ünvanını özünüz daxil etməklə açın. Şifrənizi daxil edin, təsdiq kodunu alın (artıq fərqli) və daxil edin. Sonra şifrə parametrlərinizi tapın və yeni etibarlı şifrə təyin edin. Əgər eyni şifrəni başqa hesablarda da istifadə edirsinizsə, həmin hesablarda da onu dəyişdirməlisiniz, amma hər hesab üçün unikal şifrə düşünmək lazımdır”, - deyə Kaspersky-nin Azərbaycandakı rəsmi nümayəndəsi Müşviq Məmmədov bildirir.
Şifrələrin dəyişdirilməsi mərhələsi çox təcili deyil. Panika və təlaşla bunu etməyə ehtiyac yoxdur, ancaq onların dəyişdirilməsini bir neçə günlük təxirə salmaq da olmaz. Dəyərli hesablar üçün (məsələn, bank hesabları) təcavüzkarlar, əgər təsdiq kodu SMS vasitəsilə gələrsə, onu ələ keçirməyə cəhd edə bilər.
Təsadüfən başqasının girişini təsdiqləsəniz, nə etmək lazımdır?
Bu, ən pis ssenaridir, çünki siz çox güman ki, hesabınıza təcavüzkarın girməsinə icazə vermisiniz. Təcavüzkarlar cəld hərəkət edir, parametrləri və şifrələri dəyişirlər, buna görə də “qaçdı-tutdu” oynamaq və hakerliyin nəticələrini aradan qaldırmaq məcburiyyətində qalacaqsınız.
Qorunmaq üçün hesab sızmalarına nəzarət etməyə imkan verən təhlükəsizlik həllindən istifadə edin. “Kaspersky Password Manager” həllindən istifadə edərək mürəkkəb şifrələr yaradın və onları təhlükəsiz yerdə saxlayın.

https://innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_cc2e9b73ea8d60768525a86e0_o.jpg
Одноразовые коды и двухфакторная аутентификация защищают пользователей от кражи аккаунтов. Поэтому если вам неожиданно присылают такой код или запрос на его ввод, возможно, это попытка взлома.
За последние годы пользователи привыкли входить на важные сайты и в приложения, например в онлайн-банк, при помощи пароля и еще одного метода подтверждения. Это могут быть одноразовый код (OTP — one-time password), присланный в SMS-, e-mail- или Push-сообщении, код из приложения-аутентификатора или даже подтверждение при помощи специального USB-устройства — токена. Такой метод входа называется двухфакторной аутентификацией (2FA). Для угона аккаунтов злоумышленникам становится недостаточно украсть или подобрать пароль.
Внезапное получение одноразового кода на вход или запрос на ввод этого кода возможно по трем причинам:
1. Попытка взлома. Злоумышленники узнали, подобрали, украли ваш пароль и теперь пробуют его, чтобы войти в ваш аккаунт. Сообщение при этом приходит настоящее, от самого сервиса, в который пытаются зайти.
2. Подготовка к взлому. Злоумышленники либо узнали ваш пароль, либо думают, что могут его выманить, а запрос на ввод OTP является разновидностью фишинга. Сообщение при этом приходит фальшивое, хотя оно может выглядеть очень похожим на настоящее.
3. Просто ошибка. Иногда онлайн-сервисы устроены так, что сначала запрашивают SMS-код подтверждения, а потом пароль, или вообще аутентифицируют только по одному коду. Тогда какой-то другой пользователь может допустить опечатку и ввести ваш телефон/e-mail вместо своего — и вы получите код.
На этом этапе ничего непоправимого не произошло и, действуя правильно, неприятностей можно избежать. Главное — не нажимать кнопку «Подтвердить», если подтверждение имеет вид «Да/нет», не вводить никуда и не сообщать никому коды из полученных сообщений. Если сообщение с запросом кода содержит ссылки — не переходить по ним. Пока вы не подтвердили вход, ваш аккаунт в безопасности.
«Подобные предупреждения означают, что с высокой вероятностью пароль к аккаунту известен злоумышленникам. Поэтому следующее, что нужно сделать — сменить пароль на этом аккаунте. Откройте нужный сервис, самостоятельно введя его адрес, а не переходя по ссылкам. Введите пароль, получите код подтверждения (уже другой) и введите его. Затем найдите настройки пароля и установите новый надежный пароль. Если вы пользуетесь таким же паролем в других аккаунтах, в них тоже нужно его сменить, только теперь на каждую учетную запись нужно придумать свой уникальный пароль», комментирует Мушвиг Маммадов, официальный представитель «Лаборатории Касперского» в Азербайджане.
Этап со сменой паролей не слишком срочный. Не нужно делать его в панике и на бегу, но откладывать смену паролей на несколько дней тоже нельзя. Для ценных аккаунтов (например, банковских) злоумышленники могут попытаться перехватить код подтверждения, если его присылают по SMS.
Что делать, если случайно подтвердил чужой вход
Это наиболее неприятный сценарий, поскольку вы, скорее всего, допустили злоумышленника в свой аккаунт. Атакующие действуют быстро, меняют настройки и пароли, поэтому дальше придется играть в догоняющего и устранять последствия совершившегося взлома.
Чтобы защититься, используйте защитное решение, чтобы отслеживать утечки учетных записей. Генерируйте сложные пароли с помощью Kaspersky Password Manager и сохраняйте их в безопасном хранилище.