https://innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_b01d5fd8ca9a2e03e0b4f3242_o.jpg
“Azərbaycan Hava Yolları” (AZAL) QSC-nin nəzdində fəaliyyət göstərən Milli Aviasiya Akademiyası (MAA) Türkiyənin Kapadokya Universiteti ilə əməkdaşlıq memorandumu imzalayıb.
Sənədi MAA-nın birinci prorektoru, professor Ədalət Səmədov və Kapadokya Universitetinin layihə üzrə məsul rəhbəri, dosent Halil İbrahim Ünser imzalayıblar.
Əməkdaşlıq çərçivəsində Kapadokya Universiteti beynəlxalq standartlara uyğun olaraq AZAL üçün təyyarələrin texniki istismarı üzrə A kateqoriyalı mütəxəssislərin hazırlanmasını həyata keçirəcək. Tərəflər arasında bağlanmış memorandumun əsas məqsədlərindən biri aviasiya sahəsində ölkənin kadr potensialının gücləndirilməsinə töhfə verməkdir.
Kapadokya Universiteti texniki xidmət üzrə təlim təşkilatı qismində təlimlərin keçirilməsi və imtahanların təşkili, həmçinin müvafiq tanınma sertifikatlarının verilməsi üçün Dövlət Mülki Aviasiya Agentliyi tərəfindən müvafiq təsdiq sertifikatı əldə edib.
AZAL-ın Milli Aviasiya Akademiyası Azərbaycanın strateji əhəmiyyətə malik aerokosmik sahəsini, o cümlədən mülki aviasiyanı və bir sıra digər sahələri beynəlxalq tələblərə cavab verən yüksək ixtisaslı mütəxəssislərlə təmin edən ali təhsil müəssisəsidir.

https://innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_b01d5fd8ca9a2e03e0b4f3242_o.jpg
Национальная академия авиации (НАА) при ЗАО Azerbaijan Airlines (AZAL) подписала меморандум о сотрудничестве с турецким Университетом Каппадокии.
Документ подписан первым проректором НАА, профессором Адалятом Самедовым и ответственным руководителем по данному проекту, доцентом Университета Каппадокии Халилом Ибрагим Унсером.
В рамках данного сотрудничества Университет Каппадокии будет обучать специалистов категории А по технической эксплуатации самолетов для AZAL в соответствии с международными стандартами. Одной из основных целей данного меморандума является укрепление кадрового потенциала страны в авиационной сфере.
Университет Каппадокии, являясь образовательным учреждением для подготовки технических специалистов, получил сертификат одобрения от Государственного агентства гражданской авиации на проведение обучения, организацию экзаменов и выдачу соответствующих свидетельств о признании.
Национальная академия авиации при AZAL — это высшее учебное заведение, обеспечивающее стратегически важную аэрокосмическую отрасль Азербайджана, включая гражданскую авиацию и ряд других сфер, квалифицированными специалистами, соответствующими международным требованиям.