https://innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_b01d5fd8ca9a2e03e0b4f3242_o.jpg
“Azərbaycan Hava Yolları” (AZAL) QSC-nin nəzdində fəaliyyət göstərən Milli Aviasiya Akademiyası (MAA) Türkiyənin Kapadokya Universiteti ilə əməkdaşlıq memorandumu imzalayıb.
Sənədi MAA-nın birinci prorektoru, professor Ədalət Səmədov və Kapadokya Universitetinin layihə üzrə məsul rəhbəri, dosent Halil İbrahim Ünser imzalayıblar.
Əməkdaşlıq çərçivəsində Kapadokya Universiteti beynəlxalq standartlara uyğun olaraq AZAL üçün təyyarələrin texniki istismarı üzrə A kateqoriyalı mütəxəssislərin hazırlanmasını həyata keçirəcək. Tərəflər arasında bağlanmış memorandumun əsas məqsədlərindən biri aviasiya sahəsində ölkənin kadr potensialının gücləndirilməsinə töhfə verməkdir.
Kapadokya Universiteti texniki xidmət üzrə təlim təşkilatı qismində təlimlərin keçirilməsi və imtahanların təşkili, həmçinin müvafiq tanınma sertifikatlarının verilməsi üçün Dövlət Mülki Aviasiya Agentliyi tərəfindən müvafiq təsdiq sertifikatı əldə edib.
AZAL-ın Milli Aviasiya Akademiyası Azərbaycanın strateji əhəmiyyətə malik aerokosmik sahəsini, o cümlədən mülki aviasiyanı və bir sıra digər sahələri beynəlxalq tələblərə cavab verən yüksək ixtisaslı mütəxəssislərlə təmin edən ali təhsil müəssisəsidir.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_b01d5fd8ca9a2e03e0b4f3242_o.jpg
The National Aviation Academy (NAA), a part of CJSC Azerbaijan Airlines (AZAL), has signed a protocol of cooperation with Cappadocia University of Türkiye.
The agreement was signed by Professor Adalat Samadov, the First Vice-Rector of NAA, and Associate Professor Halil Ibrahim Unser, the Accountable Manager of Cappadocia University.
As part of this collaboration, Cappadocia University will be providing training for Category A1 aircraft maintenance technicians for AZAL, in accordance with international standards. One of the main objectives of the protocol is to enhance the country's aviation personnel potential.
Cappadocia University has been certified by the State Civil Aviation Agency to conduct aircraft maintenance training and examination services, as well as to issue relevant recognition certificates.
The National Aviation Academy is a higher education institution that produces highly skilled professionals in Azerbaijan's aerospace sector, particularly in civil aviation and other key areas that comply with international standards.