https://innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_8799517a381bf2a222f45bf2d_o.jpg
Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportu hava limanları operatorlarının yeganə qlobal təşkilatı olan Avropa Beynəlxalq Hava Limanları Şurasının (Airports Council International, ACI Europe) sıralarına qoşulub. Bununla yanaşı, Azərbaycanın digər hava limanı Gəncə Beynəlxalq hava limanı da şuraya üzv seçilib.
Azərbaycan Mülki Aviasiyası üçün əlamətdar hadisə “Azərbaycan Hava Yolları” QSC-nin prezidenti Samir Rzayev və ACI World təşkilatının baş icraçı direktoru Luis Felipe de Oliveyranın iştirakı ilə dünya səviyyəli hava limanı konfransı və sərgisi olan Passenger Terminal Expo 2024 çərçivəsində keçirilib. Görüşdə rəsmi olaraq ACI Europe-a üzvlük sertifikatı təqdim olunub. Aeroport xidmətlərinin keyfiyyətinin və sərnişin təcrübəsinin yüksəldilməsi üçün əməkdaşlığın vacibliyi vurğulanıb.
“Avropa Beynəlxalq Hava Limanları Şurasına qoşulmaq bizim üçün yeni üfüqlər açan əlamətdar hadisə olmaqla yanaşı, inkişaf və təkmilləşmə istiqamətində mühüm addımdır. Bu, bizə xidmət keyfiyyətini daha da yaxşılaşdırmaq, qabaqcıl təcrübələri tətbiq etmək və qlobal aviasiya arenasında mövqeyimizi gücləndirmək imkanı verəcək”, - deyə “Azərbaycan Hava Yolları” QSC-nin prezidenti Samir Rzayev bildirib.
“ACI Avropa Şurası tərəfindən təmsil olunan ümumavropa hava limanı ictimaiyyəti adından Azərbaycanın paytaxtı Bakıya xidmət göstərən əsas qapısı olan Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportuna səmimi salamlarımı çatdırmaq istərdim. Dayanıqlılıq və karbonsizləşdirmə, maliyyə və əməliyyat dayanıqlığı və xidmət göstərdiyimiz icmalar üçün rəqabətədavamlı əlaqələrin inkişaf etdirilməsi də daxil olmaqla, sənaye üçün vacib məsələlər üzrə hava limanı ilə yaxından işləməyi səbirsizliklə gözləyirəm”, - Beynəlxalq Hava Limanları Şurasının (ACI Avropa) baş direktoru Olivye Yankovets bildirib.
Qeyd edək ki, ACI Europe qabaqcıl təcrübələrin bölüşdürülməsində, konfransların və sərgilərin təşkilində, hava limanlarında innovasiyaların və texnoloji yeniliklərin təşviqində mühüm rol oynayır. Azərbaycanın aeroportlarının Hava Limanları Şurasına qoşulması dünya hava limanları ilə fəal əməkdaşlıq üçün unikal imkanlar açır, o cümlədən qlobal aviasiya siyasətinin və qanunvericiliyin inkişafına töhfə verir. Həmçinin, Bakı və Gəncə aeroportları hava limanlarının təkmilləşdirilməsi, ötürmə qabiliyyətinin artırılması, menecerlərin peşəkar akkreditasiyası və müştərilərə xidmət üzrə akkreditasiya proqramlarında iştirak hüququ əldə edəcəklər.
Dünyanın 1925 aeroportunun kollektiv mövqeyini təmsil edən ACI Beynəlxalq Mülki Aviasiya Təşkilatı (ICAO), Beynəlxalq Hava Nəqliyyatı Assosiasiyası (IATA), Mülki Hava Naviqasiya Xidmətləri Təşkilatı (CANSO), Avropa Hava Naviqasiyasının Təhlükəsizliyi Təşkilatı (Eurocontrol) və aviasiya sənayesinin digər əsas oyunçuları ilə də əməkdaşlıq edir.

https://innews.az/uploads/news/2024-04/_innews_8799517a381bf2a222f45bf2d_o.jpg
Heydar Aliyev International Airport joined the ranks of the Airports Council International Europe (ACI), the European region of the only global organization of airport operators. In addition, another air harbor of Azerbaijan, Ganja International Airport, was elected as a member of the council.
A significant event for Azerbaijan Civil Aviation was held within the framework of Passenger Terminal Expo 2024, a world-class airport conference and exhibition, with the participation of Samir Rzayev, President of Azerbaijan Airlines CJSC, and Luis Felipe de Oliveira, CEO of ACI World. At the meeting, the certificate of membership to ACI Europe was officially presented. The importance of cooperation to improve the quality of airport services and improve the passenger experience was emphasized.
“Joining ACI Europe is a significant event that opens new horizons for us, as well as an important step in the direction of development and improvement. This will give us the opportunity to further improve the quality of service, apply best practices and strengthen our position in the global aviation arena,” said Samir Rzayev, president of “Azerbaijan Airlines” CJSC.
“I would like to extend a very warm welcome on behalf of the pan-European airport community represented by ACI EUROPE to Heydar Aliyev International Airport, the key gateway serving Azerbaijan’s capital city, Baku. I look forward to working closely with the airport on critical issues for the industry, encompassing sustainability and decarbonization, financial and operational resilience, as well as the development of competitive connectivity for the communities that we serve,”- said Olivier Jankovec, ACI EUROPE Director General.
It should be noted that ACI Europe plays an important role in sharing best practices, organizing conferences and exhibitions, promoting sustainability and technological innovation at airports. The accession of Azerbaijani airports to the Airports Council opens unique opportunities for active cooperation with world airports, including facilitating the development of global aviation policy and legislation. Baku and Ganja airports will have the right to participate in accreditation programs to improve airports, increase capacity, enhance environmental management, as well as obtaining professional accreditation of managers and customer service.
Representing the collective position of 1,925 airports around the world, the global ACI confederation also collaborates with the International Civil Aviation Organization (ICAO), the International Air Transport Association (IATA), the Civil Air Navigation Services Organization (CANSO), the European Organization for the Safety of Air Navigation (Eurocontrol) and other key players in aviation industry.