https://innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_8b35c20f92b68c8452ea70bf0_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin SABAH qruplarının Hüquqşünaslıq ixtisasının III kurs tələbəsi Məsmə Əliyeva ABŞ Dövlət Departamentinin Təhsil və Mədəniyyət Bürosu tərəfindən maliyyələşdirilən “Qlobal Tələbə Mübadiləsi Proqramı” (UGRAD) üzrə müsabiqənin qalibi olub.
Qeyd edək ki, UGRAD proqramı Beynəlxalq Tədqiqat və Mübadilə Şurası (IREX) tərəfindən həyata keçirilən mədəniyyət və təhsil proqramıdır.
Bu proqram I, II və III kurs tələbələrinə müəyyən imtahanları uğurla verdikdən sonra Amerika univeristet və kolleclərində bir il ödənişsiz təhsil almaq imkanı verən ən uğurlu proqramlardan biridir. Proqram ötən əsrin 90-cı illərinin əvvəllərindən Azərbaycanda fəaiyyət göstərir.
Proqramın iştirakçıları icmalarını inkişaf etdirmək istəyən gənc liderlərdir. Proqram zamanı UGRAD üzvləri Amerika cəmiyyətini, mədəniyyətini və akademik təhsilini öyrənirlər. Onlar həm də ictimai işlərdə iştirak edir, peşə bacarıqlarına yiyələnirlər.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_8b35c20f92b68c8452ea70bf0_o.jpg
Студентка групп SABAH Бакинского государственного университета Месме Алиева стала победительницей конкурса «Глобальная программа студенческого обмена» (UGRAD), спонсируемого Госдепартаментом США.
Отметим, что программа UGRAD – это культурно-образовательная программа, реализуемая Международным советом исследований и обменов (IREX).
Эта программа входит в число программ, позволяющих студентам I, II и III курсов бесплатно учиться в американских университетах и колледжах в течение одного года после успешной сдачи определенных экзаменов.
Программа действует в Азербайджане с начала 90-х годов прошлого века. Участники программы – молодые лидеры, желающие развивать свои сообщества. В ходе программы члены UGRAD изучают американское общество, культуру и академическое образование. Они также участвуют в общественных работах и приобретают профессиональные навыки.