https://innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_28194adc1ec893f4f67a640f3_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) İnformasiya və sənəd menecmenti fakültəsində “Tədqiqat universitetində dərsin psixopedaqoji məsələləri” mövzusunda elmi seminar keçirilib. Elmi seminarda BDU-nun Pedaqogika kafedrasının professoru Hikmət Əlizadə mövzu üzrə məruzə edib. Məruzədə əvvəlcə təhsilə fəlsəfi yanaşma meyarlarından bəhs olunub, ənənəvi, fəal və interaktiv təlim metodları izah edilib. İntellekt, intellektual məntiq, təfəkkür anlayışları barədə məlumat verilib, dünya psixoloqlarının tədqiqatlarında əksini tapmış intellektin inkişaf modelləri diqqətə çatdırılıb.
Təlim məqsədlərinin taksonomiyasını şərh edən məruzəçi qeyd edib ki, bu prosesdə əksini tapan bilik, anlama, tətbiqetmə, analiz, sintez, qiymətləndirmə meyarları təfəkkürün hərtərəfli inkişafına istiqamətlənib. Məruzəçi tələbələrdə təfəkkürün inkişaf etdirilməsinin fəal təlim metodlarının yaranmasına, bütün bunların isə Universitet 3.0 və Universitet 4.0 modellərinin formalaşmasına səbəb olduğunu diqqətə çatdırıb: “Tədris prosesində fəal təlimi səciyyələndirən xüsusiyyətlər kimi müəllim-şagird əməkdaşlığı, müəllim və şagirdin idraki fəallığı intellektin və təfəkkürün inkişafını təşviq edən amillərdir. Bu mənada tədqiqat universitetində dərsin psixopedaqoji məsələlərinin təhlili hədəflərin müəyyən edilməsi və yaxşı nəticələrə nail olmaq baxımından mühüm əhəmiyyətə malikdir”.
Məruzədə bu sahədə tədqiqat aparan dünya alimləri ilə yanaşı, görkəmli Azərbaycan alimləri, professorlar Əkbər Bayramovun və Əbdül Əlizadənin araşdırmaları və elmi nəticələrinə istinadlar edilib.

https://innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_28194adc1ec893f4f67a640f3_o.jpg
На факультете информации и менеджмента документов Бакинского государственного университета (БГУ) состоялся научный семинар на тему «Психо-педагогические вопросы преподавания в исследовательском университете».
На семинаре с докладом по теме выступил профессор кафедры педагогики БГУ Хикмет Ализаде. В докладе вначале говорится о критериях философского подхода к образованию, объясняются традиционные, активные и интерактивные методы обучения. Изложены понятия интеллекта, интеллектуальной логики и мышления, представлены модели развития интеллекта, отраженные в исследованиях мировых психологов.
Комментируя таксономию целей обучения, докладчик отметил, что отраженные в этом процессе знания, понимание, применение, анализ, синтез, критерии оценки направлены на всестороннее развитие мышления. Докладчик отметил, что развитие мышления студентов привело к созданию активных методов обучения, и все это привело к формированию моделей Университета 3.0 и Университета 4.0: «Сотрудничество учителя и ученика, их познавательная деятельность, как особенности, характеризующие активное обучение в учебном процессе, являются факторами, способствующими развитию интеллекта и мышления.
В этом смысле анализ психолого-педагогических вопросов урока в исследовательском вузе важен с точки зрения постановки целей и достижения хороших результатов».
В докладе, помимо мировых ученых, проводящих исследования в этой области, также упомянуты исследования и научные результаты видных азербайджанских ученых - профессоров Акбера Байрамова и Абдула Ализаде.