https://innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_9c2064692acc7248cf3d69539_o.jpg
ADA Universitetinin informasiya Texnologiyaları və Mühəndislik fakültəsinin tələbələri Ayxan Ağayev, İbrahim Tağızadə və Ülvi Aslanlıdan ibarət Azərbaycan komandası 14-19 aprel tarixlərində Beynəlxalq Kollegial Proqramlaşdırma (“ICPC - International Collegiate Programming Contest 46”, “ICPC 47”) müsabiqəsinin finalında iştirak edib. Builki müsabiqənin unikallığı ICPC 46 və ICPC 47-nin pandemiyadan dolayı eyni vaxtda təşkil edilməsidir.
ADA Universitetinin professor-müəllim heyətinin üzvləri Fuad Hacıyev və Mixaylo Medvediyevin rəhbərlik etdiyi Azərbaycan komandası 2022-ci il iyulun əvvəlində baş tutan super-region yarımfinalında əldə etdiyi nəticəyə görə final mərhələyə yüksəlib.
Azərbaycan komandasının final mərhələsinə yüksəlməsi müsabiqənin tarixində bir ilkdir. 170 universitetdən 254 komanda ilə mübarizə aparan Azərbaycan komandası 4 məsələni həll edib.
Qeyd etmək lazımdır ki, ICPC finallarında iştirak etməklə yanaşı, ADA Universitetinin komandası ICPC 46-47-nin əlavə tədbiri kimi keçirilən “Huawei Challenge”də iştirak edib. Komanda 247 komanda ilə mübarizə apararaq, 136-cı yerdə qərar tutub. Bundan əlavə, ADA Universitetinin nümayəndə heyətinin rəhbəri Fuad Hacıyev Azərbaycan regionu üzrə direktor Etibar Seyidzadə və Texniki Direktor Rauf Süleymanlı ilə birlikdə ICPC regional nümayəndələrinin illik toplantılarında Azərbaycan regionunun baş hakimi kimi iştirak edib.
Fuad Hacıyev “ADA Universiteti komandasının nailiyyəti Azərbaycan proqramlaşdırma ictimaiyyətinin nailiyyətidir”,- deyə qeyd edib.
Azərbaycan nümayəndə heyətinin final səfəri “Technest” layihəsi çərçivəsində İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin (İRİA) dəstəyi ilə baş tutub.
Qeyd edək ki, Beynəlxalq Kollegial Proqramlaşdırma Müsabiqəsi (ICPC) 1977-ci ildən bəri mütəmadi olaraq keçirilir. Hər il dünyanın 100-dən çox ölkəsində 3000-dən çox nüfuzlu universitetdən 50000-dən çox tələbə (16000-dən çox komanda) müsabiqənin seçim mərhələlərində iştirak edir.

https://innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_9c2064692acc7248cf3d69539_o.jpg
The Azerbaijani team comprised of ADA University’s School of IT and Engineering students Ulvi Aslanlı, İbrahim Taghizade, and Aykhan Aghayev attended the finals of the International Collegiate Programming Contest (ICPC 46- ICPC 47) held in Egypt on April 14-19. The uniqueness of this year’s competition is organizing the ICPC 46 and ICPC 47 simultaneously as the pandemic restrictions did not allow to host of ICPC 46 in 2022.
A team from Azerbaijan led by ADA University faculty members Fuad Hajiyev and Mykhailo Medvediev reached the final stage due to the result achieved in the super-region semi-final, which took place in early July 2022. It is the first case in this competition history that the Azerbaijani team reached the final stage. Having competed with 254 teams from 170 universities, the Azerbaijani team solved 4 problems. Worth mentioning that besides participating in ICPC finals, the ADA University team took part in the Huawei Challenge which was held as a side event of the ICPC46-47. The team secured 136th place by competing with 247 teams in the Huawei Challenge.
Additionally, the ADA University faculty member and head of the ADA University delegation, Fuad Hajiyev participated as the Chief Judge of the Azerbaijan region in the annual meetings of ICPC regional representatives together with the Director of the Azerbaijan region Etibar Seyidzadeh and the Technical Director Rauf Suleymanli.
Fuad Hajiyev mentioned: “The achievement of ADA University team is an accomplishment of the Azerbaijani programming community”.
The trip of the Azerbaijani delegation to the final was supported by the Innovation and Digital Development Agency (IDDA) within the Technest project.
Note that the International Collegiate Programming Contest (ICPC) has been held regularly since 1977. More than 50,000 students (nearly 16,000 teams) from 3,000+ prestigious universities in over 100 countries participate in the qualifying stages of the competition each year.