https://innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_48eef89a3ca0faee614386a95_o.jpg
“AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (QSC) ölkəmizdə əlvan və qara metal filizi yataqlarının kəşfiyyatı, resurslarının qiymətləndirilməsi, istismara cəlb edilməsi, fəaliyyətdə olan mədənlərin resurs potensialının artırılması məqsədilə aktiv və çoxprofilli geoloji tədqiqatlarını davam etdirir. Tədqiqatlar 3 istiqamətdə – QSC-nin idarəetməsinə verilən filiz sahələri; ölkə ərazisində ümumi geoloji axtarış proqramı; Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda mineral xammal ehtiyatlarının monitorinqi, təftişi, axtarışı, qiymətləndirilməsi üzrə həyata keçirilir.
Birinci istiqamət üzrə hazırda “AzerGold” QSC Balakən rayonunda yerləşən və mürəkkəb geoloji quruluşa malik “Filizçay” polimetal yatağında optimal emal və zənginləşdirmə metodologiyasının müəyyənləşdirilməsi üçün metallurji, eyni zamanda Naxçıvan Muxtar Respublikasının Culfa rayonu ərazisində yerləşən “Ortakənd” qızıl yatağında aşkarlanmış qızıl ehtiyatlarının geoloji-iqtisadi qiymətləndirilməsi və açıq üsulla filizçıxarma parametrlərinin optimallaşdırılması üzrə tədqiqatlar aparır. Bununla yanaşı, Naxçıvan Muxtar Respublikasının dağətəyi sahələrində, eləcə də Daşkəsən, Göygöl və Kəlbəcər rayonlarında aktiv geoloji tədqiqatlar aparılır. Perspektivli sahələrin daha qısa vaxtda müəyyənləşdirilməsi, yüksək vəsait tələb edən buruqqazma işlərinə qənaət edilməsi, daha kiçik arealı əhatə edən, dəqiq koordinatlar üzrə aparılması məqsədilə Qafqaz regionunda ilk dəfə olaraq qeyri-invaziv axtarış metodları – hiperspektral peyk çəkilişləri və aeroelektromaqnetik tədqiqat üsullarından istifadə edilir. Yüksək effektlə tətbiq edilən bu tip axtarış-qiymətləndirmə işləri çərçivəsində 2022-ci ildə “AzerGold” QSC tərəfindən Şərqi Zəngəzurun Kəlbəcər və Laçın rayonlarını əhatə edən 1624 km2 sahəsində hiperspektral peyk çəkilişləri həyata keçirilib.
Digər geoloji fəaliyyət istiqaməti üzrə, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 22 iyun 2023-cü il tarixli Sərəncamına uyğun olaraq “AzerGold” QSC və Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi birgə ölkə ərazisində ümumi geoloji axtarış işlərinin icrasını davam etdirir. Ötən illərdə Ekologiya və Təbii Sərvətlərin Nazirliyi ilə birgə ölkə üzrə mövcud əlvan və qara metal filizi yataqları ilə bağlı məlumat arxivi yenilənib, SSRİ dövründə aparılmış geoloji kəşfiyyat işləri barədə toplanan statisik məlumatlar elektronlaşdırılıb, geoloji xəritə və qrafik əlavələr isə rəqəmsallaşdırılıb. Beləliklə, hər bir yataq üzrə məlumat bazası yaradılıb. Bununla belə, SSRİ dövrünə aid məlumatların müasir dövrün texnoloji potensialını, yüksək metal qiymətlərini tam əks etdirməməsi ölkə ərazisində yenidən geoloji tədqiqatların aparılmasını zəruri edib. Bu məqsədlə Səhmdar Cəmiyyət 2024-cü ilin 1-ci rübündə Naxçıvan Muxtar Respublikasının Ordubad, Culfa və Şahbuz rayonlarını əhatə edən 2566 km2 sahədə hiperspektral peyk çəkilişlərinin icrasına başlayıb. Həmçinin Daşkəsən, Göygöl və Goranboy rayonlarının ərazilərini əhatə edən 1890 km2 sahədə helikopter vasitəsilə aeroelektromaqnetik tədqiqatların aparılması üçün hazırlıq işlərinə start verilib. Bundan başqa, növbəti illərdə Şuşa, Xocalı və Ağdərə rayonlarında sözügedən metodlar vasitəsilə axtarış-qiymətləndirmə işlərinə başlanılması nəzərdə tutulub. Ümumilikdə tədqiqatlar 3 mərhələ, o cümlədən axtarış-qiymətləndirmə, ilkin kəşfiyyat işləri və dəqiq kəşfiyyat işlərini əhatə edəcək.
Sözügedən Sərəncama uyğun olaraq potensial minerallaşma sahələrində aparılacaq tədqiqatlar nəticəsində yataqların geoloji modelləri tərtib ediləcək, mövcud ehtiyatlar beynəlxalq JORC (Joint Ore Reserves Committee – Birgə Filiz Ehtiyatları Komitəsi) standartlarına uyğun yenidən hesablanacaq, bununla perspektivli minerallaşma sahələri müəyyənləşdiriləcək. Yataqlar üzrə əhatəli tədqiqatların yekunu olaraq toplanmış geoloji məlumatlar hasilat prosesinin təşkili məqsədilə dövlət tərəfindən seçiləcək əməliyyatçı şirkət-investora təqdim ediləcək.
Bütün bunlarla yanaşı, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 16 noyabr 2022-ci il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilən “Azərbaycan Respublikasının işğaldan azad edilmiş ərazilərinə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı”na uyğun olaraq QSC-nin öhdəliyinə mineral xammal ehtiyatlarının monitorinqi, təftişi, axtarışı, qiymətləndirilməsi kimi bir sıra vacib tapşırıqlar qoyulub. “AzerGold” QSC 2022-2026-cı illəri əhatə edən Dövlət Proqramı çərçivəsində Qarabağ və Şərqi Zəngəzurun mövcud təbii sərvətlərindən Azərbaycan xalqının mənafeyi naminə istifadə edilməsi istiqamətində dövlətin yürütdüyü siyasətə dəstəyini göstərməyə davam edir.
Sənaye əhəmiyyətli resurslara malik yeni yataqlar dövlət tərəfindən milli operator şirkəti olan “AzerGold” QSC-nin idarəetməsinə həvalə olunduqda, istismar fəaliyyətinin bir hasilat sahəsindən yeni sahələr üzrə şaxələndirilməsinə, nəticə etibarı ilə şirkətin iqtisadi inkişaf tempinin bərpasına və qorunmasına səbəb olacaqdır.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_48eef89a3ca0faee614386a95_o.jpg
Закрытое Акционерное Общество (ЗАО) «AzerGold» продолжает активные и многопрофильные геологические исследования с целью разведки месторождений руд цветных и черных металлов, оценки ресурсов и началу их эксплуатации, повышения ресурсного потенциала действующих рудников в Азербайджане. Исследования проводятся по трем направлениям – рудные участки, переданные в ведение ЗАО; общая программа геологоразведочных работ на территории страны; мониторинг, ревизия, поиск, оценка запасов минерального сырья в Карабахе и Восточном Зангезуре.
По первому направлению в настоящее время Акционерное Общество занимается металлургическими исследованиями для определения оптимальной методики переработки и обогащения на полиметаллическом месторождении «Филизчай», расположенном в Балакенском районе и имеющем сложную геологическую структуру, а также исследования по геолого-экономической оценке запасов золота, выявленных на месторождении «Ортакенд» на территории Джульфинского района Нахчыванской Автономной Республики и оптимизации параметров добычи открытым способом. Наряду с этим, ведутся активные геологические исследования в предгорных районах Нахчыванской Автономной Республики, а также в Дашкесанском, Гейгельском и Кельбаджарском районах. С целью выявления перспективных участков в более короткие сроки, экономии средств на бурении скважин, охвата меньшего ареала, используя точные координаты, впервые в Кавказском регионе используются неинвазивные методы поиска – гиперспектральная спутниковая съемка и аэроэлектромагнитные методы исследования. В рамках данных методов высокоэффективных поисково-оценочных работ в 2022 году ЗАО «AzerGold» осуществило гиперспектральную спутниковую съемку на площади 1624 кв. км в Кельбаджарском и Лачынском районах Восточного Зангезура.
В соответствии с Распоряжением Президента Азербайджанской Республики от 22 июня 2023 года ЗАО «AzerGold» и Министерство экологии и природных ресурсов (МЭПР) продолжают совместное выполнение геологоразведочных работ на территории страны по другим направлениям геологической деятельности. За прошедшие годы совместно с МЭПР был обновлен архив информации о существующих месторождениях руд цветных и черных металлов по всей стране, собраны в электронном формате статистические данные о геологоразведочных работах, проведенных в СССР, оцифрованы геологические карты и графические приложения. Таким образом, была создана база данных по каждому месторождению. Однако из-за того, что данные времен СССР не в полной мере отражали технологический потенциал современности, высокие цены на металлы, потребовалось проведение повторных геологоразведочных работ на территории страны. С этой целью в первом квартале 2024 года Акционерное Общество приступило к выполнению гиперспектральной спутниковой съемки на площади 2566 кв. км в Ордубадском, Джульфинском и Шахбузском районах Нахчыванской Автономной Республики. Также дан старт подготовительным работам по проведению аэроэлектромагнитных исследований с помощью вертолета на площади 1890 кв. км, охватывающей территории Дашкесанского, Гейгельского и Геранбойского районов. Кроме того, в ближайшие годы планируется начать поисково-оценочные работы с помощью указанных методов в Шушинском, Ходжалинском и Агдеринском районах. Всего исследования будут проходить в три этапа, включая поисково-оценочные работы, первичную и точную разведки.
В результате исследований, которые будут проводиться на потенциальных месторождениях минерализации в соответствии с вышеупомянутым Распоряжением, будут составлены геологические модели месторождений, а существующие запасы – пересчитаны в соответствии со стандартами JORC (Joint Ore Reserves Committee – Объединенный комитет по рудным запасам), благодаря чему будут определены перспективные месторождения минерализации. По итогам комплексных исследований месторождений собранные геологические данные представят операционной компании-инвестору, который будет выбран государством для организации процесса добычи.
Наряду с этим, в соответствии с «I Государственной программой Великого возвращения на освобожденные от оккупации территории Азербайджанской Республики», утвержденной Распоряжением Президента страны от 16 ноября 2022 года, на ЗАО возложен ряд важных задач, таких как мониторинг, инспекция, поиск, оценка запасов минерального сырья. Акционерное Общество продолжает оказывать поддержку проводимой государством политике по использованию природных ресурсов Карабаха и Восточного Зангезура в интересах азербайджанского народа в рамках государственной программы, охватывающей 2022–2026 годы.
Следует также отметить, что в случае передачи государством новых месторождений, обладающих промышленно значимыми ресурсами, в управление национальной компании-оператора ЗАО «AzerGold», это приведет к диверсификации эксплуатационной деятельности из одного участка добычи в другой, что в итоге способствует восстановлению и поддержанию темпов экономического развития компании.