https://innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_b7198abbd154a65b294330678_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) və Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin (ƏƏSMN) tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyinin birgə təşkilatçılığı ilə Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 101-ci ildönümünə həsr olunmuş “Heydər Əliyev xatirələrdə” adlı tədbir keçirilib.
BDU-nun rektoru Elçin Babayev bildirib ki, xalqımızın və dövlətimizin əldə etdiyi bütün uğurların təməlində Azərbaycan dövlətinin qurucusu və memarı, Ulu Öndər Heydər Əliyevin siyasəti dayanır: “Ulu Öndər həm sovet dövründə, həm də müstəqillik illərində Azərbaycanın inkişafı üçün misilsiz xidmətlər göstərib. Bütün sahələr kimi, elmin və təhsilin inkişafına xüsusi diqqət yetirən, gələcəkdə müstəqil Azərbaycana bacarıqlı, peşəkar kadrların lazım olacağını prioritet hesab edən Ulu Öndərin bu ölçüyəgəlməz fəaliyyəti sayəsində hələ sovet dövründə respublikada yüzlərlə yeni məktəb istifadəyə verilib, ali təhsil müəssisələrinin sayı və onların qəbul planları artırılıb. 1993-cü ildə ölkəmizdə yaranan siyasi gərginlik, özbaşınalıq özünün pik həddinə çatmışdı. Bu ağır vəziyyətdən isə Azərbaycanı yalnız böyük siyasi xadim Heydər Əliyev xilas edə bilərdi. 1993-cü ildə xalqın çağırışına səs verən Ulu Öndərin yenidən hakimiyyətə qayıtdığı 15 iyun günü Azərbaycanın müasir tarixinin dönüş nöqtəsi oldu. 30 ildə ölkəmizdə baş vermiş hadisələrin təhlili onu deməyə əsas verir ki, Azərbaycanın bütün nailiyyətlərinin, eyni zamanda 44 günlük Vətən müharibəsindəki şanlı qələbəmizin təməlində əsası 1993-cü ildə Ulu Öndər Heydər Əliyev tərəfindən qoyulmuş sarsılmaz xalq-iqtidar birliyi dayanır”.
Rektor Ulu Öndərin “Azərbaycan xalqının milli sərvəti, milli iftixarı” adlandırdığı BDU-nun dünya şöhrətli məzunu olduğunu, qürurla “Mən fəxr edirəm ki, Bakı Dövlət Universitetinin məzunuyam” kəlamı ilə adını, şöhrətini zirvələrə ucaltdığını diqqətə çatdırıb, onun Universitetə hər zaman qayğı ilə yanaşdığını qeyd edib.
Tədbirin Sosial Xidmətlər Agentliyi ilə BDU arasında imzalanmış memoranduma uyğun olaraq keçirildiyini deyən rektor Universitetin Sosial iş ilə yanaşı, Təhsildə sosial-psixoloji xidmət, Korreksiyaedici pedaqogika, Psixologiya və digər müvafiq ixtisaslar üzrə mütəxəssis hazırlığına xüsusi önəm verdiyini, birgə əməkdaşlığın tələbələrə nəzəri biliklərlə yanaşı, praktiki vərdişlərin aşılanmasına da böyük töhfə verəcəyini bildirib. Birgə tədbirlər planına uyğun olaraq, növbəti bir il ərzində inklüziv tədbirlər, mentorluq proqramı, Agentliyin tabeliyində olan sosial xidmət müəssisələrinə tələbələr üçün infoturlar təşkil olunacaq, ustad dərsləri və digər mühüm layihələr icra olunacaq.
ƏƏSMN-in tabeliyində Sosial Xidmətlər Agentliyinin İdarə Heyətinin sədri Vüqar Behbudov Ulu Öndər Heydər Əliyevin müasir Azərbaycanın qurulmasında, onun müstəqilliyinin, iqtisadi-siyasi əsaslarının möhkəmləndirilməsində, dövlətçilik tarixində müstəsna xidmətləri barədə danışıb. Qeyd edib ki, Ümummilli Liderin rəhbərliyi ilə Azərbaycanda sosial müdafiə siyasətinin də formalaşması və həyata keçirilməsi istiqamətində mühüm addımlar atılıb. 1998-ci ildə Ulu Öndərin Ahıllar evinə səfəri və Əlilliyi olan Şəxslərin I Ümumrespublika Bədii Yaradıcılıq Baxış-müsabiqəsi qaliblərinin yekun konsertində iştirakı xüsusi diqqətə ehtiyacı olan şəxslərə göstərilən diqqəti özündə ehtiva edir. Bu gün isə Prezident İlham Əliyevin siyasətinin mərkəzində Azərbaycan vətəndaşı, əhalinin rifahının, sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi dayanır.
Sonra Ulu Öndər Heydər Əliyevin şəxsi fotoqrafı Rafiq Bağırov, Əməkdar mədəniyyət işçisi, Əməkdar incəsənət xadimi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Məhəbbət Mehdiyeva Ümummilli Liderlə bağlı xatirələrini bölüşüb, Azərbaycan xalqı və dövləti üçün gördüyü çoxşaxəli fəaliyyətindən, həyata keçirdiyi layihələrdən, ölkəmizin beynəlxalq aləmdə söz sahibinə çevrilməsindəki misilsiz xidmətlərindən bəhs ediblər.

https://innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_b7198abbd154a65b294330678_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) при совместной организации с Агентством социальных услуг при Министерстве труда и социальной защиты населения (АСУ МТСЗН) проведено мероприятие «Гейдар Алиев в воспоминаниях», посвященное 101-й годовщине со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева.
Ректор БГУ Эльчин Бабаев подчеркнул, что в основе успехов нашего народа и государства лежит политика основателя и архитектора Азербайджанского государства, великого лидера Гейдара Алиева: «Великий лидер имеет беспрецедентные заслуги в развитии Азербайджана как в советский период, так и в годы независимости. Благодаря деятельности великого вождя, который уделял особое внимание развитию науки и образования и считал приоритетом будущего независимого Азербайджана потребность в квалифицированных и профессиональных кадрах, ещё в советское время в республике были открыты сотни новых школ, было увеличено количество вузов и планы их приема.
В 1993 году политическая напряженность и произвол в стране достигли своего апогея, и только великий политический деятель Гейдар Алиев мог спасти Азербайджан из этой сложной ситуации. День 15 июня, когда великий вождь вернулся к власти в 1993 году, стало поворотным моментом в современной истории Азербайджана.
Все достижения Азербайджана, а также славная победа в 44-дневной Отечественной войне основываются на единство народа и власти, заложенное великим лидером Гейдаром Алиевым в 1993 году». Эльчин Бабаев отметил, что общенациональный лидер – всемирно известный выпускник БГУ и всегда бережно относится к университету.
Ректор сообщил, что мероприятие проводится в соответствии с меморандумом между АСУ МТСЗН и БГУ. Эльчин Бабаев, сообщив, что помимо специальности «Социальная работа», в университете особое значение придают подготовке специалистов социально-психологической службы в образовании, коррекционной педагогики, психологии и других соответствующих специальностей, сказал, что совместное сотрудничество будет способствовать привитию студентам как теоретических знаний, так и практических навыков. Будут организованы инклюзивные мероприятия, программа наставничества, информационные туры для студентов в учреждения социального обслуживания Агентства, реализованы мастер-классы и другие важные проекты.
Председатель правления АСУ МТСЗН Вугар Бейбутов рассказал о выдающихся заслугах великого Гейдара Алиева в становлении современного Азербайджана, в укреплении его независимости, экономических и политических основ, в истории государственности. Он отметил, что под руководством общенационального лидера были предприняты важные шаги в направлении формирования и реализации политики социальной защиты в Азербайджане. Ныне же в центре политики Президента Ильхама Алиева находится укрепление благосостояния и социальной защиты граждан Азербайджана.
Затем на мероприятии выступили личный фотограф великого Гейдара Алиева Рафиг Багиров, заслуженный деятель культуры, заслуженный деятель искусств, доктор философии по филологии Мехеббет Мехтиева.