https://innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_f513646afc5f11509f171638b_o.jpg
Kaspersky İstanbulda Şəffaflıq mərkəzi açıb. Mərkəzdə şirkətin tərəfdaşları və müştəriləri həllərin proqram kodu, məhsul yeniləmələri, antivirus məlumat bazası və təhdidin tanınması qaydaları haqqında məlumat əldə edə, həmçinin müstəqil auditin nəticələrini öyrənə, Kaspersky proqram təminatında istifadə olunan kənar komponentlərinin siyahısına baxa bilərlər. Şəffaflıq mərkəzi şirkətin 2018-ci ildən həyata keçirdiyi İnformasiya şəffaflığı üzrə qlobal təşəbbüs çərçivəsində açılıb. Onun məqsədi Kaspersky-nin məhsul və proseslərinə inam yaratmaq və onların şəffaflığına zəmanət verməkdir.
İstanbulda Şəffaflıq mərkəzinin açılışı Bosfor Universitetində elan edilib. Kaspersky qlobal kibertəhlükəsizlik sənayesində şəffaflıq standartlarını təbliğ edir və universitetlərlə birgə layihələr bu prosesin mühüm tərkib hissəsidir.
29 aprel 2024-cü il tarixində Kaspersky-nin baş direktoru Yevgeni Kasperski və Boğaziçi Universitetinin rektoru Prof. Dr. Mehmet Naci İnci Kaspersky ilə Bosfor Universiteti arasında anlaşma memorandumuna imza atıblar. Tərəflər gələcək akademik proqramlarda qarşılıqlı texnologiya əməkdaşlığı üçün zəmin yaratmağı planlaşdırırlar.
Kaspersky və Bosfor Universiteti həmçinin Şəffaflıq laboratoriyasının işə salınması barədə razılığa gəliblər ki, burada tələbələr “Cyber Capacity Building Program” çərçivəsində təchizat zəncirlərində iştirak edən həllərin keyfiyyət və etibarlılığını qiymətləndirmək üçün metodologiya və texnikaları öyrənəcəklər. Proqram İT infrastrukturunun təhlükəsizlik səviyyəsinin qiymətləndirilməsi üzrə bacarıqları əldə etməyə imkan verir. Bundan başqa, laboratoriyada kibertəhlükələrin tanınması üzrə təlimlər, eləcə də üzbəüz və onlayn seminarlar təşkil ediləcək.
“İstanbulda Şəffaflıq mərkəzinin açılması və Boğaziçi Universiteti ilə tərəfdaşlığımızın genişləndirilməsi uzunmüddətli əməkdaşlığımızın növbəti addımıdır. Türkiyə regionda rəqəmsallaşma sahəsində liderdir və hər iki təşəbbüsümüz ölkənin kiberdayanqlılığını daha da gücləndirmək məqsədi daşıyır. Mütəxəssislərimiz yerli təşkilatlarla təcrübə və bacarıq mübadiləsini genişləndirməkdən məmnundurlar, bu da rəqəmsallaşma prosesini daha səmərəli edəcək”, - deyə Kaspersky-nin baş direktoru Yevgeni Kasperski bildirir.
Bosfor Universitetinin rektoru Prof. Dr. Mehmet Naci İnci son vaxtlar xüsusilə maşın öyrənmə texnologiyaları, “data science” (məlumat elmi) və kibertəhlükəsizlik sahələrində ortaq milli və beynəlxalq layihələrin sayının artdığını vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, Şəffaflıq laboratoriyası bu sahədə inkişaf etmək istəyən tələbələrə kömək edəcək:
“Bu müqavilə ölkəmizi növbəti bazar kimi görən şirkətlərə deyil, Türkiyəyə sərmayə qoyan və qarşılıqlı texnologiya mübadiləsini təşviq edən şirkətlərə üstünlük verilməsinin vacibliyini vurğulayır. Bu, bizim milli texnologiya təşəbbüsümüzün vacib hissəsidir. Kaspersky ilə müqavilə ölkəmizə investisiya qoymaq qərarlılığını nümayiş etdirən xüsusi nümunədir. Əməkdaşlıq çərçivəsində gənc istedadlarımıza kibertəhlükəsizlik sahəsində tədqiqatlar aparmaq imkanı verəcək birgə laboratoriya yaradılacaq. Bu təşəbbüs həm onların bu sahədə səriştəsini artıracaq, həm də kibertəhlükəsizlik sahəsində yeni layihələrin ərsəyə gətirilməsinə töhfə verəcək. Bu əməkdaşlıq üçün universitetimizin seçilməsi kibertəhlükəsizlik sahəsində lider mövqeyimizi təsdiqləyir. 2021-ci ildən, mən rektor vəzifəsinə gəldiyim vaxtdan, xüsusilə texnologiya sahələrində dünyaca məşhur universitetlərdən yüksək keyfiyyətli PhD alimlərinin universitetimizə cəlb edilməsi istiqamətində əhəmiyyətli irəliləyiş əldə etdik. Biz həmçinin Məlumat Elmi və Süni İntellekt İnstitutunu yaratmaqla texnoloji inkişafa sadiqliyimizi gücləndirdik. Bundan əlavə, davamlı olaraq kibertəhlükəsizlik düşərgələri kimi təşəbbüslər vasitəsilə gənc kibertəhlükəsizlik istedadlarını üzrə çıxarırıq. Biz sadəcə oyun oynamamağa, oyun qaydalarını dəyişənlərdən olmağa çalışır və akademik dünyada biznes və elmi mühitin əməkdaşlığı baxımından daha çox uğur qazanmağa davam edirik " - deyə Prof. Dr. Mehmet Naci İnci qeyd edir.
İstanbuldakı Şəffaflıq mərkəzi Kaspersky-nin sayca 12-ci mərkəzidir. İnformasiya şəffaflığı üzrə qlobal təşəbbüs haqqında daha ətraflı buradan öyrənə bilərsiniz: http://www.kaspersky.com/transparency-center.

https://innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_f513646afc5f11509f171638b_o.jpg
«Лаборатория Касперского» открыла Центр прозрачности в Стамбуле. В нём партнёры и клиенты компании могут получить информацию о программном коде решений, обновлениях продуктов, антивирусных базах, правилах распознавания угроз; изучить результат независимых аудитов; ознакомиться со списком сторонних компонентов, используемых в ПО «Лаборатории Касперского». Центр прозрачности открыт в рамках Глобальной инициативы по информационной открытости, которую компания реализует с 2018 года. Её цель — укреплять доверие в отношении продуктов и процессов «Лаборатории Касперского», а также гарантировать их прозрачность.
Об открытии Центра прозрачности в Стамбуле было объявлено в Босфорском университете. «Лаборатория Касперского» продвигает стандарты прозрачности в мировой индустрии кибербезопасности, и совместные проекты с вузами — важная часть работы в этом направлении.
29 апреля 2024 года Евгений Касперский, генеральный директор «Лаборатории Касперского», и ректор Босфорского университета профессор доктор Мехмет Начи Инчи (Boğaziçi University Rector Prof. Dr. Mehmet Naci İnci) подписали меморандум о взаимопонимании между «Лабораторией Касперского» и Босфорским университетом. Организации планируют создать основу для взаимного технологического сотрудничества в будущих академических программах.
«Лаборатория Касперского» и Босфорский университет договорились о запуске Лаборатории прозрачности, в рамках которой студенты будут изучать методологию и технику оценки качества и надёжности решений, участвующих в цепочках поставок, по программе Cyber Capacity Building Program. Программа позволяет получить навыки оценки уровня безопасности ИТ-инфраструктуры. Более того, в Лаборатории будет проводиться обучение для распознавания киберугроз, а также очные и онлайн-семинары.
«Открытие Центра прозрачности в Стамбуле и расширение партнёрства с Босфорским университетом — это следующий шаг в нашем давнем сотрудничестве. Турция является лидером процесса цифровизации во всём регионе, и обе наши инициативы направлены на дальнейшее укрепление киберустойчивости страны. Наши эксперты рады расширить обмен опытом и навыками с местными организациями, что сделает процесс цифровизации ещё более эффективным», — комментирует Евгений Касперский, генеральный директор «Лаборатории Касперского».
Ректор Босфорского университета профессор доктор Мехмет Начи Инчи подчеркнул, что в последнее время стало больше совместных национальных и международных проектов, особенно в области технологий машинного обучения, data science и кибербезопасности. Ректор заявил, что Лаборатория прозрачности будет помогать студентам, которые хотят продвинуться в этой области:
«Это соглашение подчёркивает, как важно предоставлять приоритет компаниям, инвестирующим в Турцию и поощряющим взаимный обмен технологиями, а не тем, которые воспринимают нашу страну только как ещё один рынок. Это важная часть нашей национальной технологической инициативы. Соглашение с „Лабораторией Касперского“ — передовой пример, демонстрирующий решимость инвестировать в нашу страну. В рамках сотрудничества будет создана совместная Лаборатория, которая даст нашим молодым талантам возможность проводить исследования в области кибербезопасности. Эта инициатива позволит как повысить их компетентность в данной области, так и способствовать появлению новых проектов в сфере кибербезопасности. Выбор нашего университета для этого сотрудничества подтверждает наши лидирующие позиции в области кибербезопасности. С 2021 года, когда я вступил в должность ректора, мы добились значительного прогресса в привлечении ценных учёных, получивших докторскую степень во всемирно известных университетах, особенно в технологических областях. Мы также укрепили нашу приверженность технологическому прогрессу, создав Институт науки о данных и искусственного интеллекта. Кроме того, мы постоянно обучаем молодые таланты в области кибербезопасности с помощью таких инициатив, как лагеря кибербезопасности (сybersecurity camps). Мы стремимся быть теми, кто меняет правила игры, а не теми, кто просто в неё играет, и продолжаем добиваться всё больших успехов в академическом мире благодаря нашему видению сотрудничества бизнеса и научной среды».
Центр прозрачности в Стамбуле стал двенадцатым по счёту. Более подробно о Глобальной инициативе по информационной открытости можно прочитать на странице http://www.kaspersky.com/transparency-center.