https://innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_d2e83f2b4b10ad79acc141cd7_o.jpg
“GSMA M360 2024” konfransı ərəfəsində “m360series” rəsmi saytında Azərbaycan Respublikası Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi tərəfindən həyata keçirilən irimiqyaslı “Onlayn Azərbaycan” layihəsi haqqında hesabat dərc olunub.
Məqalədə əhalini yüksəksürətli internetə çıxışla təmin etmək və innovativ həllər tətbiq etməklə rəqəmsal fərqin aradan qaldırılmasına yönəlmiş layihənin ölkədə necə həyata keçirilməsi barədə məlumatlar açıqlanır. Ölkənin ucqar və çətin keçilən regionlarının internetə çıxışla təmin edilməsində irəliləyişlər xüsusilə qeyd olunub.
Məqalədə “Onlayn Azərbaycan” layihəsinin əhalinin genişzolaqlı internetə çıxış imkanlarının xeyli artmasına təsirindən danışılır. Layihənin rəqəmsal uçurumun aradan qaldırılmasında və ölkə əhalisinin əksər hissəsinin müasir rabitə ilə təmin olunmasında səmərəliliyi qeyd olunur. Belə ki, hazırda genişzolaqlı internetə çıxış imkanı olan ev təsərrüfatı və biznes subyektlərinin payı 2020-ci ilin sonundakı 8 faizə nisbətdə 74,2 faizə yüksəlib.
Məqalədə, həmçinin “Ookla”nın (İnternet sürəti və bağlantı gecikməsini təhlil etmək imkanı verən internet servisi) mart hesabatına istinad yer alıb. Hesabata görə, son 12 ayda Azərbaycanda genişzolaqlı internet sürəti artaraq orta hesabla 38,32 Mbit/saniyəni üstələyib ki, bu da illik ifadədə 38 faiz artım təşkil edir.
Belə ki, təkcə bu ilin birinci rübündə 251 mindən çox ev təsərrüfatı və biznes subyekti genişzolaqlı internetə çıxış imkanı əldə edib. Ümumilikdə, layihənin icrası müddətində ölkə üzrə 2,16 milyona yaxın subyektin genişzolaqlı internetə çıxışı təmin edilib. Layihə çərçivəsində kənd yerlərində həyata keçirilən işlər xüsusilə qeyd edilib ki, bunun da sayəsində hazırda paytaxtdan və böyük rayon mərkəzlərindən kənarda 855,9 min ev təsərrüfatı və biznes subyekti yüksəksürətli internetə çıxış imkanına malikdir.
Layihənin məqsədi yerindən və iqtisadi statusundan asılı olmayaraq texnoloji imkanların hər kəs üçün əlçatan olduğu inklüziv cəmiyyətin yaradılmasıdır. O, onlayn dövlət xidmətlərinə və e-ticarət platformalarına çıxışı genişləndirir, eləcə də ölkənin ucqar və çətin keçilən regionlarının sakinləri üçün təhsil və səhiyyə sahəsində bərabər imkanları təmin edir.
Qeyd edək ki, “Onlayn Azərbaycan” layihəsi bir neçə telekommunikasiya operatorunun birgə səyi ilə dövlət-özəl tərəfdaşlıq modeli əsasında həyata keçirilir. Layihəyə texniki baxımdan yanaşsaq, GPON (Gigabit Passive Optical Networks) texnologiyasına doğru strateji dəyişikliyin şahidi olarıq. Layihə çərçivəsində təkcə mövcud ADSL avadanlığının müasir IMS platforması ilə işləyən GPON avadanlığı ilə əvəzlənməsi deyil, həm də köhnə mis magistral kabel infrastrukturunun optik kabellərlə əvəz edilməsi, eləcə də optik paylayıcı şəbəkənin qurulması həyata keçirilir. Yeni texnologiya sayəsində internet sürəti 1 Gbit/saniyəyədək yüksələrək bu şəbəkədə göstərilən xidmətlərin keyfiyyətini və sürətini əhəmiyyətli dərəcədə artıracaq.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_d2e83f2b4b10ad79acc141cd7_o.jpg
В преддверии GSMA M360 2024 на официальном сайте m360series был опубликован отчет о крупномасштабном проекте «Онлайн-Азербайджан», реализуемом Министерством цифрового развития и транспорта Азербайджанской Республики.
В статье раскрывается информация о том, как в стране реализуется проект, направленный на устранение цифрового неравенства путем предоставления населению высокоскоростного доступа в интернет и применения инновационных решений. Особо отмечен прогресс в обеспечении доступа к интернету в отдаленных и труднодоступных регионах страны.
В публикации говорится о влиянии проекта «Онлайн-Азербайджан» на значительное увеличение доступа населения к широкополосному интернету. Отмечается эффективность проекта в устранении цифрового неравенства и обеспечении современных коммуникаций для большой части населения страны. Так, доля домохозяйств и субъектов бизнеса, имеющих доступ к широкополосному интернету, выросла с 8% в конце 2020 года до 74,2% в настоящее время.
В статье также есть ссылка и на мартовский отчет Ookla (веб-сервис, который предоставляет возможность анализировать скорость интернета и задержку соединения). Согласно отчету, средняя скорость широкополосного интернета в Азербайджане выросла за последние 12 месяцев, превысив в среднем 38,32 Мбит/с, что в процентном исчислении составляет годовой рост на 38%.
Так, только за первый квартал текущего года более 251 тысячи домохозяйств и субъектов бизнеса получили доступ к широкополосному интернету. В целом же за время осуществления проекта доступ к широкополосному интернету был предоставлен около 2,16 млн. субъектам по всей стране. Особо были отмечены работы, проведенные в сельских районах в рамка проекта, благодаря чему 855,9 тысячи домохозяйств и субъектов бизнеса за пределами столицы и крупных районных центров теперь имеют доступ к высокоскоростному интернету.
Проект направлен на создание инклюзивного общества, где каждому, независимо от местоположения или экономического статуса, доступны технологические возможности. Он расширяет доступ к государственным онлайн-услугам и площадкам электронной коммерции, а также обеспечивает равные возможности в сфере образования и здравоохранения для жителей отдаленных и труднодоступных регионов страны.
Отметим, что проект «Онлайн Азербайджан» претворяется в жизнь на модели государственно-частного партнерства совместными усилиями нескольких операторов связи. Сам же проект, если подойти к нему технически, предполагает стратегический сдвиг в сторону технологии GPON (Gigabit Passive Optical Networks), в рамках которого проводится не только замена существующего оборудования ADSL на оборудование GPON, работающее с современной платформой IMS, но и замена старой медной магистральной кабельной инфраструктуры оптическими кабелями, а также построение оптической распределительной сети. Благодаря новой технологии скорость интернета возрастает до 1 Гбит/с, значительно повышая качество и скорость предоставляемых в такой сети услуг.