https://innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_d1ba8d70c5d137254aae6c22e_o.jpg
Bakı Ali Neft Məktəbinin İnformasiya təhlükəsizliyi ixtisasının V kurs tələbəsi Eşqin Həsənov ABŞ-nin Mərkəzi Florida Universitetinin birbaşa doktorantura səviyyəsinə qəbul olub. O, Universitetin xüsusi nailiyyəti olan tələbələr üçün nəzərdə tutulan “ORCGS doctoral fellowship” proqramına seçilərək ildə 100 min dollar təqaüd qazanıb.
Eşqin 2019-cu ildə BANM-ə 675 balla daxil olub, Prezident təqaüdünə layiq görülüb. Təhsil aldığı müddətdə akademik göstəriciləri yüksək olub, həmçinin müxtəlif elmi məqalələr hazırlayıb. BANM tələbəsi Azərbaycanda ilk dəfə ən son texnoloji yeniliklərdən sayılan “GraalVM” köməyi ilə “Java” proqramlaşdırma dilinin daxilində “Python” proqramlaşdırma dili kodunu istifadə edib. Bununla “Python” proqramlaşdırma dilinin “Java”da olmayan xüsusiyyətləri ilə “Java” proqramlaşdırma dilinin “Python”da olmayan xüsusiyyətlərini birləşdirib və nəticə uğurlu olub. Bu tətbiq dünya miqyasında da sadəcə bir neçə layihədə mövcuddur.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_d1ba8d70c5d137254aae6c22e_o.jpg
Eshgin Hasanov, a 5th year student at Baku Higher Oil School, majoring in Information Security, has been accepted directly into the doctoral program at the University of Central Florida, USA.
He was selected to participate in the ORCGS Doctoral Fellowship program for distinguished students and won a $100,000 per year scholarship.
Eshgin entered BHOS in 2019 with 675 points and was awarded a Presidential Scholarship. At the university, his academic performance was high, and he also prepared various research papers.
The BHOS student for the first time in Azerbaijan applied Python programming language code inside Java programming language, using GraalVM, one of the latest technological innovations. Thus, he combined the features of the Python programming language not found in Java with the features of the Java programming language not found in Python, and the result was successful.