https://innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_d1ba8d70c5d137254aae6c22e_o.jpg
Bakı Ali Neft Məktəbinin İnformasiya təhlükəsizliyi ixtisasının V kurs tələbəsi Eşqin Həsənov ABŞ-nin Mərkəzi Florida Universitetinin birbaşa doktorantura səviyyəsinə qəbul olub. O, Universitetin xüsusi nailiyyəti olan tələbələr üçün nəzərdə tutulan “ORCGS doctoral fellowship” proqramına seçilərək ildə 100 min dollar təqaüd qazanıb.
Eşqin 2019-cu ildə BANM-ə 675 balla daxil olub, Prezident təqaüdünə layiq görülüb. Təhsil aldığı müddətdə akademik göstəriciləri yüksək olub, həmçinin müxtəlif elmi məqalələr hazırlayıb. BANM tələbəsi Azərbaycanda ilk dəfə ən son texnoloji yeniliklərdən sayılan “GraalVM” köməyi ilə “Java” proqramlaşdırma dilinin daxilində “Python” proqramlaşdırma dili kodunu istifadə edib. Bununla “Python” proqramlaşdırma dilinin “Java”da olmayan xüsusiyyətləri ilə “Java” proqramlaşdırma dilinin “Python”da olmayan xüsusiyyətlərini birləşdirib və nəticə uğurlu olub. Bu tətbiq dünya miqyasında da sadəcə bir neçə layihədə mövcuddur.

https://innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_d1ba8d70c5d137254aae6c22e_o.jpg
Эшгин Гасанов, студент 5-го курса Бакинской высшей школы нефти, обучающийся по специальности «Информационная безопасность», был принят непосредственно в докторантуру Университета Центральной Флориды, США.
Он был выбран для участия в программе ORCGS Doctoral Fellowship, предназначенной для студентов, достигших особых результатов, и выиграл стипендию в размере 100 тысяч долларов в год.
Эшгин поступил в БВШН в 2019 году с 675 баллами и был удостоен Президентской стипендии. Во время учебы его успеваемость была высокой, а также он готовил различные научные статьи.
Студент БВШН впервые в Азербайджане применил код языка программирования Python внутри языка программирования Java с помощью GraalVM, который является одной из последних технологических инноваций. Таким образом он объединил возможности языка программирования Python, которых нет в Java, с особенностями языка программирования Java, которых нет в Python, и результат оказался успешным.