https://innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_b83d0d0a5d388b921218f244b_o.jpg
İtaliyada keçirilən G7 ölkələrinin vətəndaş cəmiyyəti sammitində “İnsan hərəkətliliyi və iqlim dəyişikliyi” adlı panel sessiyada COP29-un yüksək səviyyədə təşkili və bütün maraqlı tərəflər arasında konsensusun əldə edilməsi üçün Azərbaycanın gördüyü işlərdən danışılıb.
Bu barədə "Report"a COP29 Təşkilat Komitəsinin üzvü Pərvanə Vəliyeva məlumat verib.
O sessiyada çıxışı zamanı, həmçinin qlobal iqlim dəyişikliklərinə diqqət çəkərək kiçik ada dövlətlərinin yox olmaq təhlükəsi ilə üzləşməsinin həyəcan təbili üçün əsas olduğunu bildirib. Eyni zamanda iqlim dəyişikliyi səbəbiylə məcburi miqrasiya edən insanların hüquq və azadlıqlarının qorunmasının vacibliyini vurğulayıb:
"Miqrasiya, əhali hərəkəti və iqlim dəyişikliyi ilə bağlı məsələlərdə maraqlı tərəflər öz səylərini birləşdirməli, iqlim dəyişikliyinin səbəb olduğu miqrasiyanın aradan qaldırılmasında beynəlxalq əməkdaşlıq gücləndirilməlidir".
Pərvanə Vəliyeva qeyd edib ki, miqrantların yerdəyişməsi ilə bağlı onların səhiyyə xidmətlərinə əlçatanlığı da təmin edilməlidir:
"Təəssüflər olsun ki, əksər inkişaf etmiş ölkələrdə miqrantlar üçün tibbi sığorta təminatı hələ də yoxdur. Bu miqrantlara qarşı açıq diskriminasiyanın bariz nümunəsidir və iqlimlə əlaqəli yerdəyişmə edən insanlar üçün əlavə çətinlik yaradır".

https://innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_b83d0d0a5d388b921218f244b_o.jpg
At the civil society summit of G7 countries held in Italy, the panel session titled ‘Human mobility and climate change’ discussed the work done by Azerbaijan to organize COP29 at a high level and to achieve consensus among all interested parties, a member of the COP29 Organizing Committee Parvana Valiyeva told Report.
During his speech at the session, she also drew attention to global climate changes and said that the fact that small island states are facing the threat of extinction is alarming.
At the same time, Valiyeva stressed the importance of protecting the rights and freedoms of people forced to migrate due to climate change:
"Stakeholders in issues related to migration, population movement and climate change should unite their efforts, and international cooperation in eliminating climate change-induced migration should be strengthened."
The official also noted that in connection with the migration of migrants, their accessibility to health services should be ensured:
"Unfortunately, health insurance coverage for migrants is still lacking in most developed countries. This is a clear example of blatant discrimination against migrants and creates additional hardship for climate-related displacement."