https://innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_e2fd3484dcffbc29d8ab18889_o.jpg
Mayın 18-də qeyd olunan Beynəlxalq Muzeylər Günü ərəfəsində qısametrajlı videolara baxmaq və yaratmaq üçün aparıcı platforma olan TikTok Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi və ölkənin əsas muzeyləri ilə birlikdə “Muzeylər gecəsi” layihəsinə başlayır.
Layihə TikTok istifadəçilərinə mədəniyyət dünyasını yeni tərəfdən kəşf etməyə kömək etmək, eləcə də muzeylərə yeni auditoriya cəlb etmək üçün nəzərdə tutulub. Təşəbbüsdə 10 muzey, o cümlədən Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi, Milli İncəsənət Muzeyi, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi və digərləri iştirak edir.
TikTok təkcə əyləncə platformasına deyil, həm də Azərbaycanda və dünyanın hər yerindən istifadəçilərin ətraf aləm haqqında yeni nəsə öyrənmək və üfüqlərini genişləndirmək üçün müraciət etdiyi məkana çevrilir. Beləliklə, məşhur qlobal həştəqlərdən biri #LearnOnTikTok oldu ki, dünyanın hər yerindən istifadəçilər artıq 34 milyondan çox maarifləndirici video yaradıblar. Məsələn, #Art ( “İncəsənət”) həştəqindən istifadə edərək yaradıcı xadimlər və rəssamlar öz əsərlərini paylaşırlar – incəsənət haqqında videoların sayı artıq 70 milyonu ötür. İspaniyada Prado Muzeyi @museodelprado, Versal Sarayı @chateauversailles və Fransada Orsay Muzeyi @museeorsay, İtaliyada Uffizi Qalereyası @uffizigalleries, ABŞ-da Metropolitan İncəsənət Muzeyi @metmuseum daxil olmaqla dünyanın aparıcı muzeyləri platformada fəal şəkildə inkişaf edir. TikTok-da qısa videolar və canlı yayımlar formatında muzeylər izləyiciləri ən yaxşı eksponatlarla tanış edir, məşhur əsərlərin yaradılmasının sirlərini açır və maraqlı faktları paylaşır.
Bu il TikTok Azərbaycandakı geniş auditoriyası üçün mədəniyyət və incəsənət dünyasına bələdçi oldu. Belə ki, ilin əvvəlində platforma Azərbaycanın 6 muzeyinin qoşulduğu #TikTokdanÖyrən maarifləndirici təşəbbüsü irəli sürdü və layihənin başlamasından cəmi iki ayında onların videoları artıq ümumilikdə 420.000-dən çox baxış toplayıb.
Bu gün TikTok “Muzeylər Gecəsi” kampaniyasına start verir, bu kampaniya çərçivəsində Azərbaycanın 10 aparıcı muzeyi mayın 17-dən 19-dək istifadəçilər üçün üç gün ərzində bir sıra canlı yayımlardan ibarət mədəni marafon keçirəcək. Azərbaycanın hər yerindən olan istifadəçilər evdən çıxmadan virtual ekskursiyalara qoşula, sənət dünyasına qərq ola və doğma ölkələrindəki muzeylərin eksponatları ilə daha çox tanış ola biləcəklər.
Yayımlara muzeylərin hər birinin hesabında, həmçinin TikTok canlı yayım hesabında @tiktoklive_cis baxmaq olar.
“Muzeylər Gecəsi”nin canlı yayımlarının cədvəli:
17 may
18:00 - Səməd Vurğunun Ev Muzeyi @samadvurgunmuseum
19:00 - Azərbaycan Musiqi Mədəniyyəti Dövlət Muzeyi @musicmuseum.az
20:00 - Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi @nationalcarpetmuseum
18 may
17:00 - Üzeyir Hacıbəylinin ev-muzeyi @uzeyirhacibeyli_evmuzeyi
18:00 - Səttar Bəhlulzadənin ev-muzeyi @settar_behlulzade_muzey
19:00 - Azərbaycan Milli İncəsənət Muzeyi @natalartmuseum.az
20:00 - Bülbülün Xatirə Muzeyi @bulbulmuseum
19 may
18:00 - Nəriman Nərimanovun ev-muzeyi @neriman.nerimanov.muzey
19:00 - Azərbaycan İstiqlal Muzeyi @muzeyistiqlal
20:00 - Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyi @nmuseumhistoryazerbaijan
TikTok-da “Muzeylər Gecəsi” çərçivəsində canlı yayımlara qoşulun və Azərbaycanın mədəni irsi ilə maraqlı səyahətə çıxın!

TikTok запускает "Ночь музеев" с ведущими музеями Азербайджана
TikTok запускает "Ночь музеев" с ведущими музеями Азербайджана TikTok запускает "Ночь музеев" с ведущими музеями Азербайджана
Накануне Международного дня музеев, который отмечается 18 мая, ведущая платформа для просмотра и создания коротких видеороликов TikTok совместно с Министерством культуры Азербайджанской Республики и главными музеями страны запускает проект "Ночь музеев".
Проект призван помочь пользователям TikTok открыть для себя мир культуры с новой стороны, а также способствовать привлечению новой аудитории в музеи. В инициативе принимают участие 10 музеев, включая Азербайджанский национальный музей ковра, Национальный музей искусств, Национальный музей истории Азербайджана и другие.
TikTok становится не только платформой для развлечения, но и местом, куда пользователи в Азербайджане и по всему миру приходят, чтобы узнать что-то новое о мире вокруг и расширить свой кругозор. Так, одним из популярных глобальных хештегов стал #LearnOnTikTok (пер. "УчисьвTikTok"), по которому пользователи со всего мира уже создали более 34 миллионов познавательных видео. А, например, по хештегу #Art (пер. "Искусство") творческие деятели и художники делятся своими работами - количество видеороликов об искусстве уже превышает 70 миллионов. На платформе активно развиваются ведущие мировые музеи, включая музей Прадо в Испании @museodelprado, дворец Версаль @chateauversailles и музей Орсе @museeorsay во Франции, галерея Уффици @uffizigalleries в Италии, Метрополитен-музей @metmuseum в США и другие. В формате коротких видеороликов и прямых эфиров в TikTok музеи знакомят аудиторию с лучшими экспонатами, раскрывают секреты создания известных работ и делятся интересными фактами.
В этом году TikTok стал проводником в мир культуры и искусства для своей широкой аудитории в Азербайджане. Так, в начале года платформа запустила познавательную инициативу #TikTokdanÖyrən, к которой присоединились 6 азербайджанских музеев, а их видео всего за два месяца проекта суммарно набрали уже более 420.000 просмотров.
Сегодня TikTok запускает кампанию "Ночь музеев", в рамках которой 10 ведущих музеев Азербайджана в течение трех дней с 17 по 19 мая проведут для пользователей культурный марафон, состоящий из серии прямых эфиров. Пользователи со всего Азербайджана смогут присоединиться к виртуальным экскурсиям, погрузиться в мир искусства и больше узнать об экспонатах музеев родной страны, не выходя из дома.
Трансляции можно будет посмотреть в аккаунтах каждого из музеев, а также в аккаунте для прямых эфиров TikTok @tiktoklive_cis.
Расписание прямых эфиров "Ночи музеев":
17 мая
18:00 - Дом Музей Самеда Вургуна @samadvurgunmuseum
19:00 - Азербайджанский государственный музей музыкальной культуры @musicmuseum.az
20:00 - Азербайджанский национальный музей ковра @nationalcarpetmuseum
18 мая
17:00 - Дом-музей Узеира Гаджибейли @uzeyirhacibeyli_evmuzeyi
18:00 - Дом-музей Саттара Бахлулзаде @settar_behlulzade_muzey
19:00 - Азербайджанский национальный музей искусств @nationalartmuseum.az
20:00 - Мемориальный Музей Бюльбюля @bulbulmuseum
19 мая
18:00 - Дом-музей Наримана Нариманова @neriman.nerimanov.muzey
19:00 - Музей независимости Азербайджана @muzeyistiqlal
20:00 - Национальный музей истории Азербайджана @nmuseumhistoryazerbaijan
Подключайтесь к прямым эфирам в рамках "Ночи музеев" в TikTok и отправляйтесь в увлекательное путешествие по культурному наследию Азербайджана!
TikTok - это ведущее приложение для создания коротких видео. Наша миссия — вдохновлять людей на творчество и приносить им радость.