innews.media xəbər verir ki, ötən il olduğu kimi, bu il də Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin dəstəyi və “Azercell Telekom” MMC-nin baş sponsorluğu ilə Bakıda keçirilən tədbir telekommunikasiya və rəqəmsal texnologiyalar sahəsində çalışan aparıcı ekspertləri, eləcə də region üzrə tənzimləyici qurumların nümayəndələrini öz ətrafında toplamağa müvəffəq olub.
Tədbirin açılışı Azərbaycan Respublikasının rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Samir Məmmədovun, Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının MDB üzrə regional direktoru Natalia Moçunun, rabitə sahəsində Regional Birliyin baş direktoru Aleksey Borodinin, GSMA-nın Tənzimləmə üzrə baş direktoru və Mobil Texnologiyaların İnkişaf Fondunun prezidenti Сon Custinin, eləcə də digər yüksəkvəzifəli şəxslərin iştirakı ilə baş tutub. Konfrans “Rəqəmsal texnologiyaların gücü” mövzusuna həsr olunub.
Tədbirin ilk günündə rəqəmsal dövrün aktual tendensiyaları ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, süni intellektin müxtəlif sahələrə təsiri, bağlantı ekosistemindəki siyasətlər və digər mövzularda maraqlı məruzələr və panel iclasları yer alıb.
Konfransın Rəqəmsal DNT (Digital DNA) mövzusuna həsr olunmuş sessiyasında “Azercell” prezidentinin baş müşaviri Okan Cimen gələcək nəsillərin inkişaf edən iş bazarına uğurlu adaptasiyası haqqında danışıb: “Digər bazar iştirakçıları kimi, bu mövzu “Azercell” üçün də olduqca vacib və aktualdır. Müasir dövrdə texnologiyaların böyük sürətlə yenilənməsi, sənayenin dinamik inkişafı bir telekom şirkəti üçün böyük imkanlar təqdim etməklə yanaşı, qarşısında yeni çağırışlar da qoyur. Bu şərtlərdə lider mövqeyimizi saxlamaq üçün fəaliyyətimizdə ən qabaqcıl texnologiyaları və innovativ həlləri tətbiq etməliyik. Yalnız güclü insan kapitalına sahib olduğumuz halda məqsədimizə nail olacağımızı bilirik. Məhz bu səbəbdən əməkdaşlarımızın inkişafı üçün davamlı şəkildə zəmin yaratmağa çalışırıq. Təkcə 2023-cü il ərzində “Azercell” insan kapitalının inkişafına 1.3 milyon ABŞ dolları sərmayə yatırıb. İnanıram ki, konfransda səsləndirilən yenilikçi ideyalar və uğurlu təcrübələr ölkəmizdə bu istiqamətdə görülən işlərin daha səmərəli təşkilinə öz töhfəsini verəcək”.
Qeyd edək ki, bu il konfransa “Microsoft”, “Google”, “Amazon Web Services”, “Word Bank”, “e& International”, “Beeline”, “Vodafone Group”, “Turkcell”, “East Telecom” və digər beynəlxalq şirkətlərin rəhbər heyətindən məruzəçilər qatılıb. İki gün davam edəcək tədbirin növbəti günündə ətraf mühit, sosial və idarəetmə (ESG) prinsipləri, yaşıl texnologiyalar, yeni nəsil şəbəkələr, kibertəhlükəsizlik və digər mövzular haqqında danışılacaq.

Международная конференция, генеральным спонсором которой выступает Azercell, собрала в Баку мировых лидеров отрасли
Сегодня в Азербайджане стартовала конференция Всемирной ассоциации GSM (GSMA) - GSMA M360 Eurasia. Как и в прошлом году, мероприятие, проводимое во второй раз при поддержке Министерства цифрового развития и транспорта Азербайджанской Республики и генеральном спонсорстве ООО «Azercell Telecom», собрало в Баку ведущих специалистов сферы телекоммуникаций и цифровых технологий, а также представителей региональных регуляторов.
Открытие конференции состоялось при участии заместителя министра цифрового развития и транспорта Азербайджанской Республики Самира Мамедова, регионального директора Международного союза электросвязи по СНГ Натальи Мочу, генерального директора Регионального содружества в области связи Алексея Бородина, главного директора по регулированию GSMA и президента Фонда развития мобильных технологий Джона Джусти, а также других высокопоставленных должностных лиц. В этом году конференция проходит под эгидой «Сила цифровых технологий».
В первый день мероприятия состоялся обмен мнениями о самых актуальных тенденциях цифровой эпохи, а презентации и панельные сессии были посвящены влиянию искусственного интеллекта на различные сферы жизни, роли регуляторов в экосистеме связи и другим темам.
Главный советник президента Azercell Окан Чимен, выступивший на сессии, посвященной теме Digital DNA (Цифровая ДНК), подчеркнул: «В рамках сессии мы говорили об успешной адаптации будущих поколений к развивающемуся рынку труда. Эта тема важна и актуальна как для нашей компании, так и для других участников рынка. Стремительное развитие технологий и отрасли не только открывает большие возможности для телекоммуникационных компаний, но и ставит перед ними новые задачи. Удержать лидирующие позиции в этих условиях возможно только при применении самых передовых технологий и инновационных решений, а также при наличии сильного человеческого капитала. Именно по этой причине мы постоянно стараемся создать все необходимые условия для развития наших сотрудников. Только за 2023 год наша компания инвестировала 1,3 миллиона долларов США в развитие человеческого капитала. Я верю, что представленные на конференции инновационные идеи и успешный опыт будут способствовать еще более эффективной организации работы в этом направлении в нашей стране».
Отметим, что участие в конференции в этом году принимают представители высшего руководства многих международных компаний, включая Microsoft, Google, Amazon Web Services, Word Bank, e& International, Beeline, Vodafone Group, Turkcell и East Telecom. Завтрашний день двухдневной конференции затронет темы ESG (экология, социальная политика и корпоративное управление), «зеленых» технологий, сетей нового поколения, кибербезопасности и т.д.