innews.media xəbər verir ki, ötən il olduğu kimi, bu il də Azərbaycan Respublikasının Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin dəstəyi və “Azercell Telekom” MMC-nin baş sponsorluğu ilə Bakıda keçirilən tədbir telekommunikasiya və rəqəmsal texnologiyalar sahəsində çalışan aparıcı ekspertləri, eləcə də region üzrə tənzimləyici qurumların nümayəndələrini öz ətrafında toplamağa müvəffəq olub.
Tədbirin açılışı Azərbaycan Respublikasının rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Samir Məmmədovun, Beynəlxalq Telekommunikasiya İttifaqının MDB üzrə regional direktoru Natalia Moçunun, rabitə sahəsində Regional Birliyin baş direktoru Aleksey Borodinin, GSMA-nın Tənzimləmə üzrə baş direktoru və Mobil Texnologiyaların İnkişaf Fondunun prezidenti Сon Custinin, eləcə də digər yüksəkvəzifəli şəxslərin iştirakı ilə baş tutub. Konfrans “Rəqəmsal texnologiyaların gücü” mövzusuna həsr olunub.
Tədbirin ilk günündə rəqəmsal dövrün aktual tendensiyaları ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, süni intellektin müxtəlif sahələrə təsiri, bağlantı ekosistemindəki siyasətlər və digər mövzularda maraqlı məruzələr və panel iclasları yer alıb.
Konfransın Rəqəmsal DNT (Digital DNA) mövzusuna həsr olunmuş sessiyasında “Azercell” prezidentinin baş müşaviri Okan Cimen gələcək nəsillərin inkişaf edən iş bazarına uğurlu adaptasiyası haqqında danışıb: “Digər bazar iştirakçıları kimi, bu mövzu “Azercell” üçün də olduqca vacib və aktualdır. Müasir dövrdə texnologiyaların böyük sürətlə yenilənməsi, sənayenin dinamik inkişafı bir telekom şirkəti üçün böyük imkanlar təqdim etməklə yanaşı, qarşısında yeni çağırışlar da qoyur. Bu şərtlərdə lider mövqeyimizi saxlamaq üçün fəaliyyətimizdə ən qabaqcıl texnologiyaları və innovativ həlləri tətbiq etməliyik. Yalnız güclü insan kapitalına sahib olduğumuz halda məqsədimizə nail olacağımızı bilirik. Məhz bu səbəbdən əməkdaşlarımızın inkişafı üçün davamlı şəkildə zəmin yaratmağa çalışırıq. Təkcə 2023-cü il ərzində “Azercell” insan kapitalının inkişafına 1.3 milyon ABŞ dolları sərmayə yatırıb. İnanıram ki, konfransda səsləndirilən yenilikçi ideyalar və uğurlu təcrübələr ölkəmizdə bu istiqamətdə görülən işlərin daha səmərəli təşkilinə öz töhfəsini verəcək”.
Qeyd edək ki, bu il konfransa “Microsoft”, “Google”, “Amazon Web Services”, “Word Bank”, “e& International”, “Beeline”, “Vodafone Group”, “Turkcell”, “East Telecom” və digər beynəlxalq şirkətlərin rəhbər heyətindən məruzəçilər qatılıb. İki gün davam edəcək tədbirin növbəti günündə ətraf mühit, sosial və idarəetmə (ESG) prinsipləri, yaşıl texnologiyalar, yeni nəsil şəbəkələr, kibertəhlükəsizlik və digər mövzular haqqında danışılacaq.

The second iteration of the GSMA M360 Eurasia series in Azerbaijan commenced today. Similar to last year, the event is held with the support of the Ministry of Digital Development and Transport of the Republic of Azerbaijan and host sponsorship of “Azercell Telecom” LLC, bringing together executives from leading mobile and vertical sectors, as well as regulatory figures across the region in Baku.
The opening of the conference took place with the participation of the Deputy Minister of Digital Development and Transport of the Republic of Azerbaijan Samir Mamedov, Regional Director of the International Telecommunication Union for the CIS Natalia Mochu, General Director of the Regional Commonwealth of Communications Alexey Borodin, CRO of GSMA and President of the Mobile for Development Foundation John Giusti and other high-level stakeholders. This year’s edition is centered around the theme of “The Power of Digital”.
The first day of the event was focused on the latest digital trends, featuring discussions on the impact of AI across various sectors, policies for the connectivity ecosystem, and more.
Executive Advisor to the CEO of Azercell, Okan Chimen, addressed the session on Digital DNA, highlighting the importance of preparing future generations for the evolving labor market: “The topic holds immense relevance for all market players. The emergence of new technologies and rapid industrial advancements presents both opportunities and challenges for telecom companies. To maintain a leading position in this landscape, we must apply cutting-edge technologies and innovative solutions, which is possible only through a strong human capital base. Consequently, we prioritize the continual development of our employees. In 2023 alone, Azercell allocated US$1.3 million towards human capital development, underscoring our commitment to nurturing talent. I believe that the innovative ideas and successful experience presented at the conference will further enhance the efficiency of efforts in this realm within the country”.
It is worth mentioning that this year’s conference features speakers from the top management of international companies such as Microsoft, Google, Amazon Web Services, Word Bank, e& International, Beeline, Vodafone Group, Turkcell, East Telecom, and others. The second day of the two-day conference will cover topics such as ESG, green technologies, next-generation networks, cybersecurity, etc.