https://innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_58ce6ef4f8a3c088b2533570e_o.jpg
Mayın 20-də Shah Palace Hotel-ində KamART İncəsənət Qalereyasının gənc rəssamlarının “Azərbaycan Milli Mətbəxi” adlı rəsm sərgisinin açılışı olub.
Sərgidə 26 müəllifin kətan üzərində 55 əsəri təqdim olunub. Sərgi Azərbaycan mətbəxinin rəngarəngliyini əks etdirir: ət xörəkləri və xəmir məmulatları, dolma, kabablar, süd və un məhsulları, qəlyanaltılar, turşu və şirniyyatlar, şərbət və mürəbbə - Azərbaycanın müxtəlif bölgələrinin mətbəxini nümayiş etdirən maraqlı və rəngarəng kompozisiyalar. Sərgidə Novruz Novruzov və Gülnar Səfərovanın işlədiyi sərginin işlərinin kataloqu nümayiş etdirilib.
Layihənin ideya müəllifi və kuratoru, KamART rəsm qalereyasının direktoru, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin baş müəllimi Kəmalə Cəfərzadə toplaşan qonaqları salamlayaraq, bu layihənin ideyasının necə yarandığını ətraflı izah edib. sərginin məqsədinin Azərbaycanın mədəni irsinə və kulinariya ənənələrinə diqqəti cəlb etmək və istedadlı gənc rəssamlara dəstək olmaq olduğunu qeyd edib.
Tədbirin açılışında Azərbaycan Rəssamlar İttifaqı sədrinin müavini, Azərbaycanın xalq rəssamı, professor Ağəli İbrahimov, Azərbaycanın əməkdar mədəniyyət işçisi, Azərbaycan Kulinariya Rəssamları Milli Assosiasiyasının prezidenti Tahir ƏmiraslanovAzərbaycan, Azərbaycanın əməkdar rəssamı, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin dosenti Rəşad Cabarov və tanınmış rəssam, beynəlxalq müsabiqələr laureatı Samir Qafarov iştirak ediblər.
Bu il martın 16-17-də Azərbaycanın Yaponiyadakı səfirliyinin dəstəyi ilə Tokioda “Azərbaycan mətbəxi” sərgisi təqdim olunub və yaponların böyük marağına səbəb olub. Sərgi 15 gənc müəllifin 32 əsərindən ibarət idi.
Sərginin bütün iştirakçıları diplom, Tair Əmiraslanov, Rəşad Cabarov və Samir Qafarov isə təşəkkürnamə ilə təltif olunublar.
Gənc rəssamlar sərgi qonaqlarına öz əsərləri, kompozisiyaları, eləcə də milli mətbəxə baxışları barədə məlumat veriblər. Sərginin məqsədi diqqəti Azərbaycanın mədəni irsinə və kulinariya ənənələrinə cəlb etmək və istedadlı gənc rəssamlara dəstək olmaqdır.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_58ce6ef4f8a3c088b2533570e_o.jpg
20 мая в Shah Palace Hotel состоялась открытие художественной выставки «Азербайджанская национальная кухня» молодых художников Галереи искусств KamART.
В экспозицию выставки вошли 55 работ на холстах от 26 авторов. Выставка отражает разнообразие азербайджанской кухни: мясные блюда и выпечка, долма, шашлыки, молочные и мучные изделия, закуски, соленья и сладости, сиропы и варенья – интересные и красочные композиции, демонстрирующие кухню разных регионов Азербайджана. На выставке был представлен каталог работ экспозиции, над дизайном которого работали Новруз Новрузов и Гюльнар Сафарова.
Автор идеи и куратор проекта, директор галереи искусств KamART, старший преподаватель Азербайджанского государственного университета культуры и искусств Камаля Джафарзаде приветствовала собравшихся гостей и подробно рассказала, как зародилась идея данного проекта, процесс его реализации, отметив, что цель выставки — это привлечение внимания к культурному наследию и кулинарным традициям Азербайджана и поддержка талантливых юных художников.
На открытие мероприятия выступили заместитель председателя Союза художников Азербайджана, народный художник Азербайджана, профессор Агали Ибрагимов, заслуженный деятель культуры Азербайджана, президент Национальной ассоциации кулинаров Азербайджана Таир Амирасланов, заслуженный художник Азербайджана, доцент Азербайджанского государственного университета культуры и искусств Рашад Джабаров и известный художник, лауреат международных конкурсов Самир Гафаров.
16-17 марта этого года выставка «Азербайджанская кухня» была представлена в Токио при поддержке посольства Азербайджана в Японии и вызвала большой интерес японцев. Экспозицию составили 32 работы 15 юных авторов.
Все участники выставки получили дипломы, а Таиру Амирасланову, Рашаду Джабарову и Самиру Гафарову были вручены благодарственные грамоты.
Юные художники рассказали гостям выставки о своих работах, их композиции, а также о своих взглядах на национальную кухню. Цель выставки – привлечение внимания к культурному наследию и кулинарным традициям Азербайджана и поддержка талантливых юных художников.