https://innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_58ce6ef4f8a3c088b2533570e_o.jpg
Mayın 20-də Shah Palace Hotel-ində KamART İncəsənət Qalereyasının gənc rəssamlarının “Azərbaycan Milli Mətbəxi” adlı rəsm sərgisinin açılışı olub.
Sərgidə 26 müəllifin kətan üzərində 55 əsəri təqdim olunub. Sərgi Azərbaycan mətbəxinin rəngarəngliyini əks etdirir: ət xörəkləri və xəmir məmulatları, dolma, kabablar, süd və un məhsulları, qəlyanaltılar, turşu və şirniyyatlar, şərbət və mürəbbə - Azərbaycanın müxtəlif bölgələrinin mətbəxini nümayiş etdirən maraqlı və rəngarəng kompozisiyalar. Sərgidə Novruz Novruzov və Gülnar Səfərovanın işlədiyi sərginin işlərinin kataloqu nümayiş etdirilib.
Layihənin ideya müəllifi və kuratoru, KamART rəsm qalereyasının direktoru, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin baş müəllimi Kəmalə Cəfərzadə toplaşan qonaqları salamlayaraq, bu layihənin ideyasının necə yarandığını ətraflı izah edib. sərginin məqsədinin Azərbaycanın mədəni irsinə və kulinariya ənənələrinə diqqəti cəlb etmək və istedadlı gənc rəssamlara dəstək olmaq olduğunu qeyd edib.
Tədbirin açılışında Azərbaycan Rəssamlar İttifaqı sədrinin müavini, Azərbaycanın xalq rəssamı, professor Ağəli İbrahimov, Azərbaycanın əməkdar mədəniyyət işçisi, Azərbaycan Kulinariya Rəssamları Milli Assosiasiyasının prezidenti Tahir ƏmiraslanovAzərbaycan, Azərbaycanın əməkdar rəssamı, Azərbaycan Dövlət Mədəniyyət və İncəsənət Universitetinin dosenti Rəşad Cabarov və tanınmış rəssam, beynəlxalq müsabiqələr laureatı Samir Qafarov iştirak ediblər.
Bu il martın 16-17-də Azərbaycanın Yaponiyadakı səfirliyinin dəstəyi ilə Tokioda “Azərbaycan mətbəxi” sərgisi təqdim olunub və yaponların böyük marağına səbəb olub. Sərgi 15 gənc müəllifin 32 əsərindən ibarət idi.
Sərginin bütün iştirakçıları diplom, Tair Əmiraslanov, Rəşad Cabarov və Samir Qafarov isə təşəkkürnamə ilə təltif olunublar.
Gənc rəssamlar sərgi qonaqlarına öz əsərləri, kompozisiyaları, eləcə də milli mətbəxə baxışları barədə məlumat veriblər. Sərginin məqsədi diqqəti Azərbaycanın mədəni irsinə və kulinariya ənənələrinə cəlb etmək və istedadlı gənc rəssamlara dəstək olmaqdır.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_58ce6ef4f8a3c088b2533570e_o.jpg
The opening of the art exhibition “Azerbaijani National Cuisine” by young artists of the KamART Art Gallery took place at the Shah Palace Hotel on May 20.
The exhibition included 55 works on canvas from 26 authors. The exhibition reflects the diversity of Azerbaijani cuisine: meat dishes and pastries, dolma, kebabs, dairy and flour products, snacks, pickles and sweets, syrups and jam - interesting and colorful compositions demonstrating the cuisine of different regions of Azerbaijan. The exhibition featured a catalog of the exhibition's works, the design of which was done by Novruz Novruzov and Gulnar Safarova.
The author of the idea and curator of the project, director of the KamART art gallery, senior lecturer at the Azerbaijan State University of Culture and Arts Kamala Jafarzadeh welcomed the assembled guests and explained in detail how the idea of this project was born, the process of its implementation, noting that the goal of the exhibition is to draw attention to the cultural heritage and culinary traditions of Azerbaijan and support for talented young artists.
Deputy chairman of the Union of artists of Azerbaijan, people's artist of Azerbaijan, professor Agali Ibragimov, honored cultural worker of Azerbaijan, president of the National association of culinary artists of Azerbaijan Tahir Amiraslanov, honored artist of Azerbaijan, associate professor of the Azerbaijan State University of Culture and Arts Rashad Jabarov and famous artist, laureate of international competitions Samir Gafarov gave a speech at the opening of the event.
On March 16-17 this year, the exhibition “Azerbaijani Cuisine” was presented in Tokyo with the support of the Azerbaijani Embassy in Japan and aroused great interest among the Japanese. The exhibition consisted of 32 works by 15 young authors.
All exhibitors received diplomas, Tair Amiraslanov, Rashad Dzhabarov and Samir Gafarov were awarded by certificates.
The young artists told the exhibition guests about their works, their composition, as well as their views on national cuisine. The purpose of the exhibition is to draw attention to the cultural heritage and culinary traditions of Azerbaijan and support talented young artists.