https://innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_8628121e24cfeb9f54f3f8578_o.jpg
Bakıda Azərbaycan Milli Antidopinq Agentliyi ilə Çexiya Antidopinq Komitəsinin rəhbərliyi arasında görüş olub.
Görüş zamanı tərəflər qadağan edilmiş vasitələrin və üsulların istifadəsinə qarşı mübarizə sahəsində ikitərəfli əməkdaşlığın perspektivləri, təcrübə mübadiləsinin aparılması məqsədilə anlaşma memorandumunun imzalanması imkanlarını müzakirə ediblər.
Hər iki tərəf antidopinq proqramlarının təkmilləşdirilməsinə yönəlmiş innovativ layihələr üzərində birgə fəaliyyətdə maraqlı olduğunu bildirib.
Görüş zamanı idmançılara və idmançı köməkçi heyətinə dərman vasitələrinin Ümumdünya Antidopinq Agentliyinin (WADA) Qadağan edilmiş siyahısında olub-olmadığını yoxlamağa imkan verəcək mobil proqramın hazırlanmasına xüsusi diqqət yetirilib. Bu proqram təmiz idmanın təmin edilməsində və idmançıları qadağan edilmiş maddələrin qəsdən istifadəsindən qorumaqda mühüm vasitə olacaq.
Çexiya Antidopinq Komitəsinin rəhbəri Martin Çizjek qeyd edib: “Biz AMADA ilə əməkdaşlıq etmək imkanından məmnunuq”.
AMADA-nın icraçı direktorunun müavini Rüfət Efendiyev öz növbəsində əlavə edib: “Bu tərəfdaşlıqda böyük potensial görürük və mobil tətbiqin hazırlanması kimi innovativ yanaşmalar, bizə antidopinq standartlarını yeni səviyyəyə qaldırmağa imkan verəcək”.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_8628121e24cfeb9f54f3f8578_o.jpg
В Баку состоялась встреча между Национальным антидопинговым агентством Азербайджана (АМАДА) и руководством антидопингового комитета Чехии.
В ходе встречи стороны обсудили перспективы двустороннего сотрудничества в области борьбы с использованием запрещенных средств и методов в спорте, а также возможность подписания меморандума о взаимопонимании с целью обмена опытом.
Обе стороны выразили заинтересованность в совместной деятельности над инновационными проектами, направленными на совершенствование антидопинговых программ.
Особое внимание было уделено разработке мобильного приложения, которое позволит спортсменам и вспомогательному персоналу спортсменов проверять, находятся ли те или иные лекарственные препараты в Запрещенном списке Всемирного антидопингового агентства (WADA). Это приложение станет важным инструментом для обеспечения чистоты спорта и защиты спортсменов от непреднамеренного использования запрещенных веществ.
Директор антидопингового комитета Чехии Мартин Чижек отметил: "Мы рады возможности сотрудничать с AMADA. Совместные усилия и обмен опытом помогут нам более эффективно бороться с допингом и обеспечить честную конкуренцию в спорте."
Заместитель исполнительного директора AMADA Руфат Эфендиев в свою очередь добавил: "Мы видим большой потенциал в этом партнерстве. Совместная работа и инновационные подходы, такие как разработка мобильного приложения, позволят нам поднять антидопинговые стандарты на новый уровень."