https://innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_f8e2783a5eec8fe81e9d60e4c_o.jpg
"Zəfər" Şəhid Ailələrinə Dəstək İctimai Birliyinin təşkilatçılığı ilə Azərbaycanda səfərdə olan Şimali Kipr Türk Respublikasının (ŞKTR) nümayəndə heyəti Bakı Dövlət Universitetində (BDU) olub. Nümayəndə heyətinə ŞKTR-in ictimai xadimləri, şəhid ailələrinin üzvləri, ali məktəb təmsilçiləri daxildir. Səfər “Zəfər" Şəhid Ailələrinə Dəstək İctimai Birliyinin icra etdiyi “Türk dünyasının şəhid ailələri arasında əlaqələrin inkişafı” layihəsi çərçivəsində təşkil olunub.
Qonaqlar əvvəlcə BDU-da şəhidlərin xatirəsinə ucaldılmış abidənin önünə gül dəstələri qoyub, Azərbaycanın ərazi bütövlüyü uğrunda həlak olan şəhidlərimizin xatirəsinə ehtiramlarını bildiriblər. Daha sonra onlar BDU-nun “Zəfər tarixi” lektoriyası ilə tanış olublar.
Rektor Elçin Babayev qeyd edib ki, qardaş Türkiyə, türk dünyasının bir parçası olan Şimali Kipr Türk Respublikası ilə sevinc və kədərimiz, kökümüz, dilimiz, dinimiz, milli və mənəvi dəyərlərimiz birdir: “Vətən, bayraq uğrunda savaş, şəhidlik zirvəsi bizim üçün müqəddəsdir. Son illər türk dünyası iqtisadi, siyasi, sosial, mədəni, hərbi sahələrdə güclənir. Bu birliyin daha da artması, uzunmüddətli olması üçün türkdilli dövlətlərin elm, təhsil müəssisələrinin, ictimai qurumlarının üzərinə mühüm vəzifələr düşür”.
BDU İctimai Nəzarət Şurasının üzvü, “Zəfər" Şəhid Ailələrinə Dəstək İctimai Birliyinin sədri Sevinc Orucova qonaqlara BDU kollektivinin Vətən müharibəsi günlərində həm ön, həm də arxa cəbhədə fədakarlığı barədə məlumat verib. Qeyd edib ki, Universitetin 22 məzun və tələbəsi şəhidlik zirvəsinə ucalıb. Hazırda BDU-da 200-dən artıq Vətən müharibəsi iştirakçısı, 10-a yaxın şəhid ailəsi üzvü təhsil alır.
ŞKTR Prezidentinin QHT-lərlə əlaqələr üzrə müşaviri Latif Akça, “Şəhid Ailələri və Əlil Qazilər Dərnəyi”nin sədri Gürsel Benan çıxışlarında iki xalq arasında ortaq layihələrin, vətəndaş cəmiyyəti və elm, təhsil qurumları arasında birgə tədbirlərin, əməkdaşlığın, qarşılıqlı səfərlərin əhəmiyyətini vurğulayıblar.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-05/_innews_f8e2783a5eec8fe81e9d60e4c_o.jpg
Делегация Турецкой Республики Северного Кипра (ТРСК) при организации Общественного объединения поддержки семей шехидов «Зафар» посетила Бакинский государственный университет (БГУ).
В состав делегации входят общественные деятели ТРСК, члены семей шехидов, представители высших учебных заведений. Гости сначала возложили цветы к памятнику, установленному в память шехидов, затем ознакомились с аудиторией «История Победы» БГУ.
Ректор Эльчин Бабаев отметил, что мы с братской Турцией, Турецкой Республикой Северного Кипра, являющейся частью тюркского мира, вместе и в радости, и в горести, у нас одни корни, язык, религия, национальные и моральные ценности: «В последние годы тюркский мир укрепляется в экономической, политической, социальной, культурной и военной сферах. В целях дальнейшего усиления этого единства перед научными, образовательными заведениями и общественными учреждениями тюркоязычных стран стоят важные задачи».
Член Совета общественного контроля БГУ, председатель Общественного объединения поддержки семей шехидов «Зафар» Севиндж Оруджева рассказала гостям о самоотверженности коллектива БГУ как на фронте, так и в тылу в период Отечественной войны. Она отметила, что 22 выпускника и студента университета поднялись на вершину шехидства. В настоящее время в БГУ учатся более 200 участников Отечественной войны и около 10 членов семей шехидов.
Советник президента ТРСК Латиф Акча, председатель «Ассоциации семей шехидов и ветеранов-инвалидов» Гюрсель Бенан подчеркнули важность совместных проектов двух стран, совместных мероприятий гражданских обществ, научных и образовательных учреждений, сотрудничества и взаимных визитов.