https://innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_6bf15dd5ed3d5f2d15fb01b94_o.jpg
2024 və 2023-cü illərin birinci rübünu əhatə edən “MDB ölkələri üçün təhlükə mənzərəsi” hesabatında Kaspersky Cyber threat Intelligence komandası cari təhdidləri təsvir edib, taktika, texnika və hücum prosedurlarının, həmçinin kiberriskləri azaltmaq üçün vasitələrin siyahısını tərtib edib.
Azərbaycanda 2024-cü ilin yanvar-mart ayları ərzində istifadəçilərin 49,37%-i kibertəhlükələrlə üzləşib.
Fişinq hücumları ən çox bank məlumatlarına və ya maliyyə institutları ilə əlaqəli digər məxfi məlumatlara çıxış əldə etmək məqsədilə həyata keçirilib.
Fişinq resursunda yerləşdirilmiş səhifə nümunəsi
Azərbaycanda “Telegram” messencerinin fişinq və sosial mühəndislik kontekstində istifadəsi bu messencerin geniş yayılması səbəbindən getdikcə populyarlaşır. Təcavüzkarlar istifadəçini, guya bonus almaq üçün “Telegram” üzərindən daxil olmağa və şəxsiyyətini təsdiqləməyə dəvət edirlər. Beləliklə, istifadəçinin Telegram hesabı məlumatları ələ keçirilir.
“2024-cü ildə kibercinayətkarlar kiberhücumların effektivliyini artırmaq üçün kompleks yanaşmalardan istifadə edirlər. Konkret bir şəxsə yönəlmiş fişinq cinayətkarların şəxsində ünsiyyəti daha inandırıcı edir və onun aşkarlanmasını çətinləşdirir. Təşkilatlar üçün, xüsusilə Azərbaycan kimi ölkələr üçün artan kibertəhlükələr fonunda, insan risklərini idarə etmək, məqsədyönlü təhlükəsizlik proqramları yaratmaq vacibdir”, - deyə Kaspersky-nin Azərbaycandakı rəsmi nümayəndəsi Müşviq Məmmədov qeyd edir.
Hesabatın digər nəticələri. Son bir il yarım ərzində haktivizm (haker hücumları) təhlükəsi güclənməyə davam edib. Təcavüzkarlar açıq şəbəkədə mövcud olan hər hansı vasitələrdən istifadə edərək sənaye seçimi etmədən zəif təhlükəsizliyi olan təşkilatları hədəf alır. Eyni zamanda fidyə proqramları kimi casusluq və maddi qazanc məqsədi ilə hücum edən qrupların fəaliyyətləri fəallaşır.
Təcavüzkarlar ssenarilərini dəyişməməyi və kibertəhlükəsizlik baxımından ən az hazırlıqlı təşkilatlara hücum etməyi üstün tuturlar, məsələn, bir çox təşkilatlar tərəfindən istifadə edilən məhsullarda artıq məlum və ümumi sistem boşluqlarından istifadə edirlər.
Korporativ şəbəkələrə hücumlarda istifadə olunan boşluqlar. Ən fəal şəkildə istifadə edilən CVE-lərin (İT sistemində məlum olan boşluqlar haqqında məlumat bazası) yarıdan çoxu son onilliyin sonunda qeydə alınıb. 2023-cü ildə və 2024-cü ilin birinci rübündə ən çox yayılmış boşluq “Apache Log4j” kitabxanasında kodun uzaqdan icrasına imkan verən “CVE-2021-44228” (Log4Shell) kritik boşluğu olub. İkinci yerdə “Microsoft Windows” və “Microsoft Windows Server” sistemlərində “CVE-2019-0708” (BlueKeep) boşluğu qərarlaşıb. Kodun uzaqdan icrasına əlavə olaraq, o, həmçinin həssas məlumatları açıqlamağa, imtiyazları artırmağa və istifadəçi interfeysini ləğv etməyə imkan verir. Ən çox istifadə edilən ilk üçlüyə həmçinin “OpenSMTPD” poçt serverində kodu uzaqdan icra etmək və imtiyazları artırmaq üçün istifadə edilə bilən “CVE-2020-7247” boşluğu daxildir.
Son nöqtə cihazları vasitəsilə hücumlarda istifadə olunan boşluqlar. MDB ölkələrində korporativ cihazlara hücum etmək üçün təcavüzkarlar ən çox “7-Zip” və “WinRAR” arxivlərindəki, eləcə də “Google Chrome” brauzerindəki boşluqlardan istifadə edirlər. 2024-cü ilin birinci rübündə və 2023-cü ildə MDB ölkələrindəki təşkilatlara hücum edərkən təcavüzkarlar “7-Zip”dəki sistem nöqsanlarından istifadə ediblər (CVE-2023-31102/CVE-2023-40481 və CVE-2022-29072). Ən çox rast gəlinənlərə “WinRAR” (CVE-2023-38831) və “Google Chrome” (CVE-2023-1822/CVE-2023-1812/CVE-2023-1813 və s.) proqramlarındakı boşluqlar da daxildir. Ən aktiv şəkildə istifadə edilən boşluqlardan əksəriyyəti (10-dan 9-u) zərərli kodun uzaqdan icrasına imkan verir. Üstəlik, onların demək olar ki hamısı 2023-cü ildə qeydə alınıb.
Fidyə proqramı təhlükəsi. Təcavüzkarlar boşluqlardan, o cümlədən fidyə proqramları vasitəsilə edilən hücumlar üçün istifadə edirlər. 2024-cü ildə onlar dünya üzrə təşkilatlar üçün əsas təhlükələrdən biri olaraq qalırlar: belə hücumların sayı sabit olaraq yüksək olaraq qalır, fidyənin ümumi həcmi artır, şirkətlər isə deşifrə prosesinin çətinliyi ilə üzləşirlər.
2024-cü ilin birinci rübündə fidyə proqramlarının ən çox yayılmış üç növü** sırasına “Dcryptor”, “Lockbit” və “Conti” troyanları daxildir. Keçən ilin eyni dövründə isə ilk üçlük belə idi: “Phobos”, “Lockbit” və “Conti”.
“Hesabatı hazırlamaqda məqsədimiz mövcud kibertəhlükə mənzərəsinin ətraflı tədqiqini təqdim etmək, həmçinin düzgün strukturlaşdırılmış informasiya təhlükəsizliyi prosesləri və təcavüzkarların taktika, üsul və prosedurlarının təhlilinin kibertəhlükələrlə etibarlı mübarizə vasitəsi olaraq qaldığını bir daha nümayiş etdirmək idi. Xüsusilə, sistem boşluqlarının təşkilatlara hücumlar üçün istifadə edilməsinin qarşısını almaq üçün onların aradan qaldırılması prosesini və ya Patch Management (yamaqlardan düzgün istifadə) qurmaq vacibdir. Həmçinin təhdidləri tez müəyyən etməyə və onları aradan qaldırmağa imkan verən kompleks təhlükəsizlik həllərindən istifadə etmək lazımdır. Texniki vasitələrlə yanaşı, işçilərin rəqəmsal savadlılığının artırılmasına diqqət yetirmək lazımdır, çünki bir çox hallarda hücumlar insan amili sayəsində mümkün olur”, - deyə Kaspersky-nin təhlükələrin genişləndirilmiş tədqiqi şöbəsinin rəhbəri Nikita Nazarov qeyd edir.
Sistem boşluqlarının şirkətə hücumlarda istifadəsinin qarşısını almaq üçün Kaspersky mütəxəssisləri tövsiyə edirlər:
- sosial mühəndislik metodlarından, o cümlədən fişinqdən istifadə etməklə uğurlu hücum ehtimalını azaltmaq üçün işçilər üçün müntəzəm olaraq təlimlər keçirin. Bu işdə, məsələn, onlayn Kaspersky Automated Security Awareness Platform platforması kömək edə bilər. İnformasiya təhlükəsizliyi üzrə mütəxəssislərin bacarıqlarını genişləndirmək üçün Kaspersky ekspertlərinin müfəssəl təlimi uyğundur;
- korporativ hesabları qorumaq və onları müntəzəm olaraq yeniləmək üçün mürəkkəb və unikal şifrələrdən istifadə edin. Onları yaratmaq və saxlamaq üçün xüsusi şifrə menecerlərindən istifadə etmək tövsiyə olunur;
- mümkün olan yerlərdə çoxfaktorlu autentifikasiyanı qurun - bu, şifrələrin sındırılması və sistemə sızma ehtimalını azaldır;
- işçilər üçün giriş hüquqlarını və imtiyazları məhdudlaşdırın, tam imtiyazlı hesablardan yalnız zəruri hallarda istifadə edin;
- şəbəkəni seqmentləşdirin: kritik biznes sistemlərini müəyyənləşdirin, onları təcrid edin və onlara müvafiq təhlükəsizlik tədbirləri tətbiq edin;
- son cihazları qorumaq üçün Kaspersky Endpoint Detection and Response kimi etibarlı EDR sinif həllini quraşdırın;
- “Sandbox” texnologiyasına malik həlldən istifadə edin. Bu, zərərli proqramların iş cihazlarına, xüsusilə e-poçt qoşmaları vasitəsilə daxil olmasının qarşısını almağa kömək edəcək. Kaspersky Anti Targeted Attack həlli bu funksiyaya malikdir;
- məlum boşluqları dərhal aradan qaldırmaq üçün bütün korporativ cihazlarda əməliyyat sistemini və proqram təminatını mütəmadi olaraq yeniləyin.
- Kaspersky Vulnerability Data Feed xidmətinin köməyilə boşluqlar haqqında ətraflı məlumat əldə edə bilərsiniz;
- informasiya təhlükəsizliyi üzrə mütəxəssislərə təcavüzkarların ən son taktikaları, üsulları və prosedurları haqqında ən son məlumatlara, məsələn, Threat Intelligence xidmətlərindən istifadə etməklə çıxış təmin edin.
* Təhlil zamanı Kaspersky-nin MDB ölkələri üzrə 2023-cü il və 2024-cü ilin birinci rübünə aid şəbəkə və hostinq telemetriyası haqqında məlumatlardan istifadə edilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_6bf15dd5ed3d5f2d15fb01b94_o.jpg
«Лаборатория Касперского» представила отчёт «Ландшафт угроз для стран СНГ» за первый квартал 2024 года и 2023 год. В документе команда Kaspersky Cyber Threat Intelligence описала актуальные угрозы, составила перечень тактик, техник и процедур атак, а также средства снижения киберрисков.
В Азербайджане с января по март 2024 года 49,37% пользователей столкнулись с киберугрозами.
Фишинг чаще всего направлен на получение доступа к банковским данным или другой конфиденциальной информации, связанной с финансовыми учреждениями.
Пример страницы, расположенной на фишинговом ресурсе
Использование Telegram в контексте фишинга и социальной инженерии в Азербайджане становится все более и более популярным из-за распространенности мессенджера. Злоумышленники предлагают пользователю выполнить вход с помощью Telegram и подтвердить личность якобы для получения бонуса. Таким образом компрометируются учетные данные Telegram-аккаунта пользователя.
«В 2024 году киберпреступники используют комплексные подходы для повышения эффективности кибератак. Фишинг, таргетированный на конкретного человека, делает коммуникацию от лица злоумышленников более убедительной и трудной для обнаружения. Организациям важно управлять человеческими рисками, создавать целенаправленные программы безопасности, особенно в условиях возрастающих киберугроз для таких стран, как Азербайджан», — комментирует Мушвиг Мамедов, официальный представитель «Лаборатории Касперского» в Азербайджане.
Другие выводы отчёта. В последние полтора года угроза хактивизма продолжила набирать обороты. Атакующие обращают внимание на организации со слабой защитой, без привязки к конкретной индустрии, используя любые доступные инструменты в открытой сети. При этом не снижают активности и группы, которые атакуют с целью шпионажа и финансовой выгоды, например шифровальщики.
Злоумышленники предпочитают не менять свои сценарии и атакуют наименее подготовленные с точки зрения кибербезопасности организации, например эксплуатируют уже хорошо известные и распространённые уязвимости в продуктах, которыми пользуются многие организации.
Уязвимости в атаках на корпоративную сеть. Более половины самых активно эксплуатируемых CVE были зарегистрированы в конце прошлого десятилетия. Самой распространённой в 2023 году и первом квартале 2024 года стала критическая уязвимость CVE-2021-44228 (Log4Shell) в библиотеке Apache Log4j, которая позволяет удалённо выполнять код. На втором месте — уязвимость CVE-2019-0708 (BlueKeep) в Microsoft Windows и Microsoft Windows Server. Помимо удалённого выполнения кода, она также позволяет раскрывать конфиденциальную информацию, повышать привилегии и подменять пользовательский интерфейс. В тройку наиболее часто используемых также вошла уязвимость CVE-2020-7247 в почтовом сервере OpenSMTPD, с помощью которой можно удалённо выполнять код и повышать привилегии.
Уязвимости в атаках через конечные устройства. Для атак на корпоративные устройства в странах СНГ злоумышленники чаще всего используют уязвимости в архиваторах 7-Zip и WinRAR, а также в браузере Google Chrome. В первом квартале 2024 года и в 2023 году при атаках на организации в странах СНГ атакующие эксплуатировали бреши в 7-Zip (CVE-2023-31102/CVE-2023-40481 и CVE-2022-29072). В число самых распространённых также вошли уязвимости в WinRAR (CVE-2023-38831) и Google Chrome (CVE-2023-1822/CVE-2023-1812/ CVE-2023-1813 и другие). Большинство самых активно используемых брешей (9 из 10) позволяют выполнять вредоносный код. При этом почти все они были зарегистрированы в 2023 году.
Угроза программ-вымогателей. Злоумышленники используют уязвимости в том числе для атак с использованием программ-шифровальщиков. В 2024 году они остаются одной из главных угроз для организаций по всему миру: число таких атак находится на стабильно высоком уровне, растёт совокупный размер выкупа, при этом компании сталкиваются со сложностью дешифровки.
В тройку самых распространённых типов** программ-вымогателей в первом квартале 2024 года вошли троянцы Dcryptor, Lockbit и Conti. В аналогичном периоде в прошлом году тройка выглядела следующим образом: Phobos, Lockbit и Conti.
«Нашей целью при подготовке отчёта было представить полноценное исследование актуального ландшафта киберугроз, а также ещё раз показать, что правильно выстроенные процессы информационной безопасности и анализ тактик, техник и процедур атакующих остаются надёжным средством противодействия киберугрозам. В частности, чтобы предотвратить использование уязвимостей для атак на организации, важно выстроить процесс их устранения, или Patch Management. Также необходимо использовать комплексные защитные решения, позволяющие оперативно выявить угрозы и их устранять. Помимо технических средств, стоит уделять внимание повышению цифровой грамотности сотрудников, ведь во многих случаях атаки становятся возможны из-за человеческого фактора», — комментирует Никита Назаров, руководитель отдела расширенного исследования угроз «Лаборатории Касперского».
Чтобы предотвратить использование уязвимостей для атак на компанию, эксперты «Лаборатории Касперского» рекомендуют:
- регулярно проводить обучающие тренинги для сотрудников, чтобы снизить вероятность успешных атак с использованием методов социальной инженерии, в том числе фишинга, например с помощью онлайн-платформы Kaspersky Automated Security Awareness Platform. Для расширения навыков ИБ-специалистов подойдут продвинутые тренинги от экспертов «Лаборатории Касперского»;
- использовать сложные и уникальные пароли для защиты корпоративных учётных записей и регулярно их обновлять. Для их создания и хранения рекомендуется использовать специализированные менеджеры паролей;
- настроить многофакторную аутентификацию везде, где это возможно, — это снижает вероятность взломов и утечек;
- ограничить права доступа и привилегии для сотрудников, использовать учётные записи с полными привилегиями только в случае крайней необходимости;
- сегментировать сеть: определить критически важные бизнес-системы, изолировать их и применить к ним соответствующие меры безопасности;
- установить надёжное решение класса EDR для защиты конечных устройств, такое как Kaspersky Endpoint Detection and Response;
- использовать решение с технологией Sandbox. Это поможет предотвратить проникновение вредоносного ПО на рабочие устройства, в частности через вложения на электронной почте. Такой функционал есть у Kaspersky Anti Targeted Attack;
- регулярно обновлять операционную систему и ПО на всех корпоративных устройствах, чтобы своевременно закрывать известные уязвимости. Получать подробную информацию об уязвимостях можно с помощью сервиса Kaspersky Vulnerability Data Feed;
- предоставлять ИБ-специалистам доступ к свежей информации о новейших тактиках, техниках и процедурах злоумышленников, например с помощью сервисов Threat Intelligence.
* При анализе использовались данные сетевой и хостовой телеметрии «Лаборатории Касперского» по странам СНГ в 2023 году и первом квартале 2024 года.