Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Qırğızıstan Joqorku Keneşinin sədri ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Qırğızıstan Joqorku Keneşinin sədri ilə görüşüb Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Qırğızıstan Joqorku Keneşinin sədri ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova iyunun 4-də ölkəmizdə rəsmi səfərdə olan Qırğız Respublikası Joqorku Keneşinin sədri Nurlanbek Şakiyevin başçılıq etdiyi parlament nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Əvvəlcə Joqorku Keneşin sədri Milli Məclisin plenar iclas zalı ilə tanış olub. Sonra o, Milli Məclisdə Heydər Əliyev Muzeyində olub və Xatirə kitabını imzalayıb.
Görüşdə xalqlarımızın ortaq tarixinin, mədəniyyətinin, dil və dininin ölkələrimiz arasında əlaqələrin əsasını təşkil etdiyi qeyd olunaraq, bildirilib ki, müstəqillik əldə etdikdən sonra ölkələrimiz arasındakı əlaqələr məhz bu möhkəm təməl üzərində qurulub. Vurğulanıb ki, ötən il ölkələrimiz arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30-cu ildönümü tamam olub. Bu illər ərzində dövlətlərimiz arasındakı əlaqələr dostluq və qarşılıqlı anlaşma prinsipləri əsasında davamlı inkişaf edib və artıq strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəlib.
Söhbət zamanı ikitərəfli münasibətlərin inkişafında dövlət başçıları səviyyəsində qarşılıqlı səfərlərin və görüşlərin müstəsna rolu qeyd edilərək vurğulanıb ki, prezidentlərimiz arasında qarşılıqlı hörmət və etimada əsaslanan münasibətlər, fəal siyasi dialoq iki ölkə arasında əlaqələrin dinamikasına çox mühüm təsir edir.
Görüşdə  Azərbaycan-Qırğızıstan münasibətlərində qarşılıqlı etimadın yaradılması və inkişaf etdirilməsində Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin xidmətləri xüsusi qeyd olunub.
Söhbət zamanı ölkələrimizin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində də fəal əməkdaşlıq etmələrindən razılıq ifadə olunub. O cümlədən, qeyd edilib ki, Türk Dövlətləri Təşkilatı ölkələrimiz arasında çoxtərəfli əməkdaşlıqda xüsusi əhəmiyyətə malikdir. Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova deyib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev Milli Məclisdə keçirilmiş andiçmə mərasimindəki proqram xarakterli çıxışında Azərbaycanın qarşısında duran vəzifələrdən danışarkən, bizim Türk dünyasından başqa ailəmizin olmadığını bildirib.
Görüşdə qeyd olunub ki, bu gün qanunvericilik orqanlarımız arasında səmərəli əməkdaşlıq qurulub və bu əməkdaşlığı daha da dərinləşdirmək üçün yaxşı imkanlar var. Parlament sədrlərinin və üzvlərinin qarşılıqlı səfərləri, deputatlarımızın müxtəlif beynəlxalq və regional təşkilatlar çərçivəsində daimi təmasları bu əməkdaşlığın inkişafına mühüm təkan verir. Bu mənada parlament komitələri, dostluq qrupları arasındakı əlaqələrin önəminə diqqət çəkilib.
Qırğız Respublikası Joqorku Keneşinin sədri Nurlanbek Şakiyev 28 May – Müstəqillik Günü münasibətilə təbriklərini çatdıraraq, Azərbaycan xalqına sülh və firavanlıq arzulayıb.
O, ötən il Milli Məclisin Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş xüsusi iclasında iştirak etmək məqsədilə ölkəmizə səfər etdiyini xatırladaraq, Ulu Öndərin bütün Türk dünyasının qüruru olduğunu və bu tədbirdə iştirak etməklə dahi liderin xatirəsinə hörmət və ehtiramlarını ifadə etdiklərini söyləyib. Nurlanbek Şakiyev bu kimi tədbirlərin yalnız parlamentlər deyil, xalqlarımız arasında da münasibətlərin inkişafına töhfə verdiyini bildirib.
O, qarşılıqlı səfərlərin, deputatlarımız arasında təmasların ikitərəfli əlaqələrin, parlamentlərarası əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi baxımından əhəmiyyətini qeyd edib. Nurlanbek Şakiyev deyib ki, ölkələrimiz arasında çoxəsrlik tarixi kökləri olan dostluq münasibətlərinin inkişaf etdirilməsi xalqlarımızın maraqlarına uyğundur. Joqorku Keneşin sədri parlamentlərimizin beynəlxalq platformalarda  qarşılıqlı dəstəyinin davam etdirilməsi, birgə təşəbbüslərin irəli sürülməsi ilə bağlı fikirlərini bölüşüb.
Söhbət zamanı Milli Məclisin sədri  qonağa regiondakı vəziyyət haqqında məlumat verib. O, Azərbaycanın öz ərazilərini Ermənistanın 30 illik işğalından qurtarmasından, ərazi bütövlüyünü və suverenliyini tam bərpa etməsindən söz açıb, ölkəmizin regionda sülhün əldə olunması istiqamətində atdığı addımlar və irəli sürdüyü təşəbbüslərdən, sülh sazişinin imzalanması istiqamətində görülən işlərdən danışıb, bəzi üçüncü tərəflərin regionda sülhün bərqərar olmasına törətdiyi əngəlləri diqqətə çatdırıb.
Sahibə Qafarova qonaqların sabah Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərinə - Füzuli və Şuşa şəhərlərinə səfəri zamanı işğal dövründə Ermənistan tərəfinin törətdiyi dağıntılarla və Azərbaycanın azad edilmiş ərazilərdə apardığı genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri ilə yaxından tanış olacaqlarını deyib.

Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась со спикером Жогорку Кенеша Кыргызстана Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась со спикером Жогорку Кенеша Кыргызстана
Спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова 4-го июня провела встречу с находящейся у нас в стране с официальным визитом парламентской делегацией под руководством спикера Жогорку Кенеша Кыргызской Республики Нурланбека Шакиева.
Вначале глава Жогорку Кенеша познакомился с залом пленарных заседаний Милли Меджлиса. Затем он посетил Музей Гейдара Алиева в Милли Меджлисе, и подписал памятную книгу.
На встрече говорилось, что общие история, культура, язык и религия наших народов составляют основу взаимоотношений наших стран, и что после обретения независимости эти связи строились на таком прочном фундаменте. В прошлом году исполнилось 30 лет установлению двусторонних дипломатических отношений. Межгосударственные связи неуклонно развивались все истёкшие годы согласно принципам дружбы и взаимопонимания, и уже вышли на уровень стратегического партнёрства.
Далее во время беседы была отмечена исключительная роль встречных визитов и встреч на уровне глав государств в развитии двусторонних связей. Собеседники подчеркнули очень важное влияние на динамику отношений между двумя странами и основанных на взаимоуважении и взаимодоверии уз между нашими президентами, и активного политического диалога.
Затем особо были отмечены заслуги общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева в создании и развитии взаимного доверия в азербайджано-кыргызских отношениях.
Выражалось удовлетворение активным сотрудничеством наших стран и в международных организациях. В частности, было сказано, что Организация Тюркских Государств обладает особым значением в многостороннем сотрудничестве наших стран. По словам спикера Милли Меджлиса Сагибы Гафаровой, Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев в своей речи о стоящих перед Азербайджаном задачах на инаугурационной церемонии в Милли Меджлиса сказал, что у нас нет иной семьи кроме Тюркского мира.
На встрече также упоминалось эффективное сотрудничество, налаженное между нашими законодательными органами, и были отмечены хорошие возможности для дальнейшего углубления этого сотрудничества. Встречные визиты глав и членов парламентов, как и постоянные контакты наших депутатов в различных международных и региональных организациях придают важный импульс развитию этого сотрудничества. В этой связи собеседники коснулись важности связей между парламентскими комитетами и группами дружбы.
Спикер Жогорку Кенеша Кыргызской Республики Нурланбек Шакиев озвучил поздравление в связи с Днём независимости Азербайджана 28-го мая и пожелал азербайджанскому народу мира и процветания.
Г-н Шакиев вспомнил о своём прошлогоднем приезду в нашу страну с целью участия в специальном заседании Милли Меджлиса, посвящённом 100-летнему юбилею общенационального лидера Гейдара Алиева. По словам г-на Шакиева, Великий лидер является гордостью всего Тюркского мира, и, приняв участие в этом мероприятии, кыргызская сторона засвидетельствовала своё почтение памяти гениального лидера. Нурланбек Шакиев отметил, что подобные мероприятия способствуют развитию отношений не только между парламентами, но и между нашими народами.
Г-н Шакиев указал на важность встречных поездок и контактов между нашими депутатами в смысле укрепления двусторонних связей и межпарламентского сотрудничества. Нурланбек Шакиев сказал, что развитие имеющих многовековые исторические корни дружественных отношений между нашими странами отвечает интересам обоих народов. Спикер Жогорку Кенеш поделился своими мыслями о продолжении взаимной поддержки наших парламентов на международных платформах и о продвижении совместных инициатив.
Спикер Милли Меджлиса проинформировала гостя о ситуации в регионе. Она рассказала, как Азербайджан избавил свои территории от 30-летней оккупации Арменией, полностью восстановив свои территориальную целостность и суверенитет. Сагиба Гафарова также говорила о шагах и инициативах, предпринимаемых нашей страной в направлении достижения мира в регионе, и о работе, проделанной в направлении подписания мирного соглашения, и о препонах, которые некоторые третьи стороны возводят, дабы помешать установлению мира в регионе.
Как заметила Сагиба Гафарова, в предстоящей завтра поездке гостей на освобождённые от оккупации территории Азербайджана – города Физули и Шуша – они ознакомятся с разрушениями, причинёнными армянской стороной за срок оккупации, но также и с масштабными восстановительными и строительными работами, которые Азербайджан ведёт на этих землях.