Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Qırğızıstan Joqorku Keneşinin sədri ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Qırğızıstan Joqorku Keneşinin sədri ilə görüşüb Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Qırğızıstan Joqorku Keneşinin sədri ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova iyunun 4-də ölkəmizdə rəsmi səfərdə olan Qırğız Respublikası Joqorku Keneşinin sədri Nurlanbek Şakiyevin başçılıq etdiyi parlament nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Əvvəlcə Joqorku Keneşin sədri Milli Məclisin plenar iclas zalı ilə tanış olub. Sonra o, Milli Məclisdə Heydər Əliyev Muzeyində olub və Xatirə kitabını imzalayıb.
Görüşdə xalqlarımızın ortaq tarixinin, mədəniyyətinin, dil və dininin ölkələrimiz arasında əlaqələrin əsasını təşkil etdiyi qeyd olunaraq, bildirilib ki, müstəqillik əldə etdikdən sonra ölkələrimiz arasındakı əlaqələr məhz bu möhkəm təməl üzərində qurulub. Vurğulanıb ki, ötən il ölkələrimiz arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30-cu ildönümü tamam olub. Bu illər ərzində dövlətlərimiz arasındakı əlaqələr dostluq və qarşılıqlı anlaşma prinsipləri əsasında davamlı inkişaf edib və artıq strateji tərəfdaşlıq səviyyəsinə yüksəlib.
Söhbət zamanı ikitərəfli münasibətlərin inkişafında dövlət başçıları səviyyəsində qarşılıqlı səfərlərin və görüşlərin müstəsna rolu qeyd edilərək vurğulanıb ki, prezidentlərimiz arasında qarşılıqlı hörmət və etimada əsaslanan münasibətlər, fəal siyasi dialoq iki ölkə arasında əlaqələrin dinamikasına çox mühüm təsir edir.
Görüşdə  Azərbaycan-Qırğızıstan münasibətlərində qarşılıqlı etimadın yaradılması və inkişaf etdirilməsində Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin xidmətləri xüsusi qeyd olunub.
Söhbət zamanı ölkələrimizin beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində də fəal əməkdaşlıq etmələrindən razılıq ifadə olunub. O cümlədən, qeyd edilib ki, Türk Dövlətləri Təşkilatı ölkələrimiz arasında çoxtərəfli əməkdaşlıqda xüsusi əhəmiyyətə malikdir. Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova deyib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev Milli Məclisdə keçirilmiş andiçmə mərasimindəki proqram xarakterli çıxışında Azərbaycanın qarşısında duran vəzifələrdən danışarkən, bizim Türk dünyasından başqa ailəmizin olmadığını bildirib.
Görüşdə qeyd olunub ki, bu gün qanunvericilik orqanlarımız arasında səmərəli əməkdaşlıq qurulub və bu əməkdaşlığı daha da dərinləşdirmək üçün yaxşı imkanlar var. Parlament sədrlərinin və üzvlərinin qarşılıqlı səfərləri, deputatlarımızın müxtəlif beynəlxalq və regional təşkilatlar çərçivəsində daimi təmasları bu əməkdaşlığın inkişafına mühüm təkan verir. Bu mənada parlament komitələri, dostluq qrupları arasındakı əlaqələrin önəminə diqqət çəkilib.
Qırğız Respublikası Joqorku Keneşinin sədri Nurlanbek Şakiyev 28 May – Müstəqillik Günü münasibətilə təbriklərini çatdıraraq, Azərbaycan xalqına sülh və firavanlıq arzulayıb.
O, ötən il Milli Məclisin Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş xüsusi iclasında iştirak etmək məqsədilə ölkəmizə səfər etdiyini xatırladaraq, Ulu Öndərin bütün Türk dünyasının qüruru olduğunu və bu tədbirdə iştirak etməklə dahi liderin xatirəsinə hörmət və ehtiramlarını ifadə etdiklərini söyləyib. Nurlanbek Şakiyev bu kimi tədbirlərin yalnız parlamentlər deyil, xalqlarımız arasında da münasibətlərin inkişafına töhfə verdiyini bildirib.
O, qarşılıqlı səfərlərin, deputatlarımız arasında təmasların ikitərəfli əlaqələrin, parlamentlərarası əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsi baxımından əhəmiyyətini qeyd edib. Nurlanbek Şakiyev deyib ki, ölkələrimiz arasında çoxəsrlik tarixi kökləri olan dostluq münasibətlərinin inkişaf etdirilməsi xalqlarımızın maraqlarına uyğundur. Joqorku Keneşin sədri parlamentlərimizin beynəlxalq platformalarda  qarşılıqlı dəstəyinin davam etdirilməsi, birgə təşəbbüslərin irəli sürülməsi ilə bağlı fikirlərini bölüşüb.
Söhbət zamanı Milli Məclisin sədri  qonağa regiondakı vəziyyət haqqında məlumat verib. O, Azərbaycanın öz ərazilərini Ermənistanın 30 illik işğalından qurtarmasından, ərazi bütövlüyünü və suverenliyini tam bərpa etməsindən söz açıb, ölkəmizin regionda sülhün əldə olunması istiqamətində atdığı addımlar və irəli sürdüyü təşəbbüslərdən, sülh sazişinin imzalanması istiqamətində görülən işlərdən danışıb, bəzi üçüncü tərəflərin regionda sülhün bərqərar olmasına törətdiyi əngəlləri diqqətə çatdırıb.
Sahibə Qafarova qonaqların sabah Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərinə - Füzuli və Şuşa şəhərlərinə səfəri zamanı işğal dövründə Ermənistan tərəfinin törətdiyi dağıntılarla və Azərbaycanın azad edilmiş ərazilərdə apardığı genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri ilə yaxından tanış olacaqlarını deyib.

Speaker of Milli Majlis Sahiba Gafarova Meets Speaker of Kyrgyzstan’s Joğorqu Keñeş
Speaker of Milli Majlis Sahiba Gafarova Meets Speaker of Kyrgyzstan’s Joğorqu Keñeş Speaker of Milli Majlis Sahiba Gafarova Meets Speaker of Kyrgyzstan’s Joğorqu Keñeş
Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova had a meeting on 4 June with the parliamentary delegation led by Speaker of the Joğorqu Keñeş of the Kyrgyz Republic Nurlanbek Shakiyev, in our country on an official visit currently.
First, the Speaker of the Joğorqu Keñeş was shown round the plenary sittings hall of the Milli Majlis. He then went to the Heydar Aliyev Museum at the Milli Majlis and signed the commemorative book there.
It was said at the meeting that the shared history, culture, language and religion of our peoples constituted the basis of the relations between our countries, and that those ties had built on this solid foundation since both sides had gained independence. The bilateral diplomatic relations’ 30th anniversary was last year. The two-way connexions had been developing steadily all through those years in keeping with the principles of amity and mutual understanding, and have already reached the strategic partnership level.
The exceptional role of mutual visits and meetings at the level of Heads of State in the advancement of the bilateral ties was underscored during the conversation. The two Speakers emphasised the crucial influence of the ties between our Presidents that rest on mutual respect and mutual trust as well as of the active political dialogue on the dynamics of relations between the two countries.
The energetic co-operation of our countries in international organisations was brought up with contentment as well. It was said that the Organisation of Turkic States had a special import in the multilateral collaboration of our countries. According to Speaker of the Milli Majlis Sahiba Gafarova, the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev did say as he covered covering the tasks awaiting Azerbaijan in his speech at the inauguration ceremony at the Milli Majlis that we have no family but the Turkic World.
The effective co-operation going on between our legislatures was mentioned as well. It was said that there are fine opportunities to deepen that co-operation further. Reciprocal visits of the Presidents of Parliament and MPs as well as our MPs’ constant interaction in various international and regional organisations generate an important momentum behind the progress of this co-operation. The two Speakers touched upon the importance of the ties between parliamentary committees and friendship groups in this relation.
The Speaker of the Joğorqu Keñeş of the Kyrgyz Republic Nurlanbek Shakiyev offered his congratulations on the Independence Day of Azerbaijan on the 28th of May and wished the Azerbaijani people peace and prosperity.
Mr Shakiyev recalled his last-year visit to our country to take part in the special meeting of the Milli Majlis honouring the 100th anniversary of the National Leader Heydar Aliyev. According to Mr Shakiyev, the Great Leader is the pride of the whole Turkic World and the Kyrgyz side had witnessed their veneration of the memory of the genius leader by having taken part in the said event. Nurlanbek Shakiyev said also that such events fostered the progress of relations not only between the parliaments but also between our nations.
Going further, Mr Shakiyev underscored the significance of two-way trips and contacts of our MPs in terms of strengthening the bilateral ties and inter-parliamentary co-operation. Nurlanbek Shakiyev said then that the development of our countries’ friendly relations rooted in many centuries historically was in the interest of both peoples. The Speaker of the Joğorqu Keñeş shared his thoughts about continuing our parliaments’ mutual support upon international platforms and about also promoting joint initiatives.
The Speaker of the Milli Majlis informed the guest of the situation in the region. She told him how Azerbaijan had freed her territories from the 30-year-long Armenian occupation and had restored her territorial integrity and sovereignty completely. Also, Sahiba Gafarova spoke of the steps and initiatives of our country to achieve regional peace and of the work done towards signing a peace treaty as well as of the obstacle that certain third parties put up to obstruct the progress towards lasting peace in the region.
Sahiba Gafarova remarked that the guests would be able to see the destruction the Armenian side had caused in the occupation period but would also familiarise themselves with the large-scale restoration and building work that Azerbaijan is furthering in her de-occupied territories as they would travel to the freed lands – the towns of Fuzuli and Shusha – tomorrow.