https://innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_df95e7d1e2276500f493926f2_o.jpg
“Azercell” və UFAZ-ın birgə əməkdaşlığı çərçivəsində ərsəyə gələn hakatonun qalibləri mükafatlandırılıb
“Azercell Telekom” MMC-nin dəstəyi və Azərbaycan-Fransız Universitetinin təşkilatçılığı ilə həyata keçirilən “Techcell” hakatonu yekunlaşıb. Qaliblərin mükafatlandırma mərasimi UFAZ universitetində baş tutub.
Tədbirdə çıxış edən “Azercell”in İnsan Kapitalının İdarə Edilməsi departamentinin direktoru Dilarə Hüseynova bu əməkdaşlığın əhəmiyyətini vurğulayıb.
““Azercell” innovativ düşüncə tərzi, bilik və bacarıqları ilə fərqlənən gənclərin inkişafına töhfə verən layihələri daima dəstəkləyir. Xüsusilə də gənc nəsil İKT mütəxəssislərinin yetişdirilməsi, onların peşəkar kimi formalaşması üçün lazımi şəraitin yaradılması hər zaman diqqət mərkəzimizdədir”, - deyə D. Hüseynova bildirib.
UFAZ-ın icraçı direktoru vəzifəsini müvəqqəti icra edən Lətifə Nəsibova qalibləri təbrik edərək gənclər arasında əməkdaşlıq münasibətlərinin genişləndirilməsi, eləcə də innovasiya və texnologiyaya həvəsin artırılması üçün bu cür tədbirlərin önəmli olduğunu bildirib.
Münsiflər heyətinin qərarına əsasən hakatonun builki qalibi UFAZ tələbələrindən ibarət “Night Ops” komandası olub. İkinci yerə Bakı Ali Neft Məktəbini (BANM) təmsil edən “Sentinels” komandası, üçüncü yerə isə Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetindən “Delusion” komandası layiq görülüb. Qalib komandalara pul mükafatı və dəyərli hədiyyələr təqdim edilib.
Ümumilikdə 15 universitetdən 96 komandanın müraciət etdiyi müsabiqədə 30 komanda finalda yarışmaq hüququ qazanıb. 18-19 may tarixlərində baş tutan hakatonda iştirakçılar “Azercell” və UFAZ-ın peşəkar mentorlarının dəstəyilə üç nəfərdən ibarət komandalar şəklində yarışıblar. Onlar informasiya texnologiyaları, kibertəhlükəsizlik və mobil şəbəkə sahələrinə aid real tapşırıqlar üzərində işləyiblər, bu mövzuları əhatə edən proqramlaşdırma tapşırıqlarını yerinə yetiriblər.
Qeyd edək ki, “Techcell” hakatonu “Azercell” və UFAZ-ın birgə əməkdaşlığı nəticəsində həyata keçirilən sayca üçüncü hakatondur.

https://www.innews.az/uploads/news/2024-06/_innews_df95e7d1e2276500f493926f2_o.jpg
Завершился хакатон Techcell, организованный Азербайджано-Французским университетом (UFAZ) при поддержке ООО Azercell Telecom. Церемония награждения победителей состоялась в университете UFAZ.
Выступая на мероприятии, директор департамента управления человеческим капиталом Azercell Диляра Гусейнова отметила значимость этого сотрудничества. «Azercell на протяжении всей своей деятельности поддерживает проекты, направленные на развитие знаний и навыков молодых талантов с инновационным мышлением. Особенно важна для нас подготовка нового поколения специалистов в области ИКТ и создание необходимых условий для их профессионального роста», - сказала Д. Гусейнова.
Исполняющая обязанности исполнительного директора UFAZ Латифа Насибова поздравила победителей и подчеркнула важность проведения подобных мероприятий для повышения интереса к инновациям и технологиям, а также содействия сотрудничеству среди студентов.
Согласно решению жюри, победителем хакатона в этом году стала команда студентов UFAZ под названием Night Ops. Второе место было присуждено команде Sentinels, представляющей Бакинскую высшую школу нефти (БВШН), а третье место – команде Delusion Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности. Командам, занявшим призовые места, были вручены денежные призы и ценные подарки.
Отметим, что для участия в конкурсе подали заявки 96 команд из 15 вузов страны, 30 из которых получили право принять участие в финале. Участники хакатона, проходившего 18 и 19 мая, работали в командах по три человека под руководством профессиональных менторов из Azercell и UFAZ. Они решали реальные задачи по программированию, охватывающие такие темы, как информационные технологии, кибербезопасность и мобильные сети.
Хакатон Techcell стал третьим по счету подобным мероприятием, реализованным в рамках сотрудничества Azercell и UFAZ.